Drobne pomysly

Wszelkie pomysły dotyczące Arkadii.
Rankor
Posty: 30
Rejestracja: 13 lip 2017 08:32

Re: Drobne pomysly

Post autor: Rankor »

Taki drobny pomysł: zablokować NPC przechodniom, żebrakom, mieszczanom, dostęp do niektórych miejsc. Gabinet burmistrza Gelibolu:

Kod: Zaznacz cały

Przestronny gabinet jest dobrze oswietlony dzieki trzem duzym oknom. Sprzetow jest tutaj niewiele, wszystkie jednak sa bogato, niekiedy wrecz przesadnie zdobione. Na srodku komnaty stoi duze, debowe biurko z przybornikiem do pisania oraz mosiezna, ozdobna lampa olejna. Za nim widnieje wylozony skora, wygodny fotel; dla petentow przygotowano zas dwa, o wiele mniej wygodne, drewniane krzesla ustawione naprzeciwko biurka. Poza biurkiem znajduje sie tutaj jeszcze kilka zdobionych plaskorzezbami, wypelnionych ksiazkami szafek oraz stojacy w rogu nieduzy stolik wraz z otaczajacymi go fotelami. Sciany pomalowane sa na jasny, kremowy kolor i ozdobione barwnymi gobelinami oraz kilkoma obrazami o tematyce batalistycznej.
A co się w nim dzieje:

Kod: Zaznacz cały

Gabinet burmistrza.
Jest tutaj jedno widoczne wyjscie: poludnie.
Odpychajacy mizerny zebrak i Xaver.
Xaver sadowi sie wygodniej w fotelu.
Odpychajacy mizerny zebrak podaza na poludnie.
Rozleniwiony pijaczek przybywa z poludnia.
Rozleniwiony pijaczek mowi: Gcie jaa tee moneetyy schowalem... Chyba aaee zostal mieeszek wf karszmie?
W pomieszczeniu obok ktos zawziecie sie kloci.
Rozleniwiony pijaczek beka donosnie.
Malomowny niebezpieczny sierzant, krnabrny barczysty straznik, butny ciemnowlosy straznik, zuchwaly czujny straznik i zuchwaly drazliwy straznik przybywaja z poludnia.
Zuchwaly czujny straznik chrzaka glosno i spluwa siarczyscie na ziemie.
Tak jest prawie w każdym mieście. Wyłączyłbym niektóre lokacje dla wędrujących NPC, trochę to zabija klimat.
Awatar użytkownika
Slewhut
Posty: 111
Rejestracja: 15 lut 2018 14:00

Re: Drobne pomysly

Post autor: Slewhut »

Jestem żółtodziobem i mam takie pomysły:

1. Kondycja spada jeżeli postać stoi cały czas. Miałoby to na celu zmuszenie do odwiedzania lokacji gdzie można odpocząć i spotkać pozostałych graczy. Obecnie jestem w Novigardzie i graczy spotykam tylko na poczcie?! Wnioskowałbym też możliwość siedzenia na ziemi. Na płaszczu. Tak w ramach podróży. Dodatkowo wnioskowałbym opisy zmęczenia nóg, powłóczenia nimi oraz możliwość wykonania masażu po uprzednim ściągnięciu butów. Możliwe byłby odparzenia stóp dla takich żółtodziobów jak ja.

2. Wnioskowalbym tez o rozdawanieo expa za zwykle sprawy: chodzenie, noszenie itd. Takie proste czynnosci dla nowego gracza. Moze by to z samouczkiem powiazac? Exp za pierwsze uzycie komendy, albo za iles tam krokow.

3. Doskwiera mi brak żywych graczy, a NPCe są mocno martwi.Czy jest możliwość zrobienia czegoś ciekawszego z tymi NPCami? Może NPCe mogłyby być trochę "żywe". Jeśli usiadłoby się na karku jakiegoś kupca to widać jak handluje z innymi. Kupuje sobie jedzenie. Idzie spać. Z kimś się bije itd.. Jak to jego NPCowe życie biegnie. Pijaczki kupują trunki w sklepach, zamiast się tylko włóczyć i opowiadać o tym że chcą pić. Tak aby ciekawym byłoby ich obserwowanie. Niestety na obecne realia NPC wyglądają bardzo drętwo. Trudno idzie z nimi rozmowa. Może jakieś sieci neuronowe?! HAHA Tak aby konwersacja była dowolna. Wiem, że to bardzo dużo pracy i zasobów, ale "informatyka" poszła do przodu i moce obliczeniowe też. Tak tylko zwracam uwagę.
Wieje wiatr w mojej głowie
Nad doliny i nad sady niesie mnie
Wieje wiatr w mojej głowie
On pieśń wolności niesie mi
Awatar użytkownika
Airhil
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2016 19:49
Lokalizacja: Køge

Re: Drobne pomysly

Post autor: Airhil »

1. Pierwszy pomysł jest bez sensu. Postać odpoczywa, to odpoczywa, a nie ma umierać za to, że się zatrzymała (bo zmęczona, bo list, bo dziecko, telefon). Graczy można spotkać w wielu miejscach: na statkach, w karczmach, w parkach, na expowiskach itd. Po prostu tam ZAWSZE ktoś jest. Zwykle ktoś, kto szuka zajęcia/towarzystwa. Na twoim miejscu bym korzystał ;)
Można siedzieć na ziemi, piasku, kłodach itd. w określonych miejscach, a mało ich nie jest. Można usiąść na płaszczu, ale trudno to zrobisz, gdy wciąż ma się go na albo przy sobie. A wiele z tych komend masz po dołączeniu do klubu obieżyświatów, a niektóre nawet w "podstawowym pakiecie".

2. Exp za takie rzeczy dostajesz, kiedy wykonujesz zadania, takie jak dostarczenie listów, plakatów, informacji i temu podobnych. Jeśli Exp byłby naliczany za takie rzeczy, gdzie za głupie dotarcie z Novigradu do Nuln już masz przebytą długą drogę.

3. Graczy nie jest trudno spotkać, a życie NPC tak rozbudowane wymagałoby ogromnego nakładu pracy i to nie tylko w opisach. Najciekawszy możesz znaleźć w jednym z miast Ishtar.
Arkadia też się rozwinęła od tego 2002, wystarczy to tylko zauważyć. To, że NPC są drętwe powinno cię chyba zachęcić do gry z graczami, a nie narzekania, że to nie jest AI, tylko powtarzająca daną sekwencję maszyna.
Awatar użytkownika
Slewhut
Posty: 111
Rejestracja: 15 lut 2018 14:00

Re: Drobne pomysly

Post autor: Slewhut »

1. Jak dla mnie to ma byc urozmaicenie. Umierania w to bym nie wciagal. Ale polozyl nacisk na zwiekszenie odczucia graczy. Bol nog to wiekszy realizm. Wielkiego kodzenia chyba nie ma. Duza ilosc chodzenia nie zabija w realnym zyciu. Ale nie pozwala byc w pelni wypoczetym. Moze tak to zrobic? Jesli chcesz byc wypoczety na 100%? Stojac nie masz full... Wiem ze czegos takiego w grach nie ma, ale to tylko pomysl na cos nowego. Jezeli ktos przez miesiace nie sciaga butow... To moze byc troche ciekawe. Moze specjalne ziola i mascie? Takie urozmaicenie zwiekszenia realizmu proponuje.

2. Zaczalem pisac wiecej na ten temat w topicu samouczek. Jak dla mnie to mialaby byc czesc samouczka. Darmowy exp ktory jest do zdobycia za poprawne uzcie kilkukrotnie na poczatku kazdej z komend. Wlasnie o to chodzi! Exp za glupie oczywiste rzeczy dla poczatkujacych. Tak aby gra zachecala. Do pierwszej bitwy. Do drugiej i dziesiatej. Do dojscia do kolejnych 10 miast. Nie tylko paczki. Do przeczytania pierwszej ksiazki. Tak aby nowi mogli duzo sprobowac. Moze nawet nie tylko exp. A forsa? Moze takie zoltodzioby moglbyby w jakis sposob dostac zloto za to ze graja? Moze jakichs NPC z wioski poczatkowej dawalby pieniadze za sprawny rozwoj postaci? Kieszonkowe, albo cos. To tylko taki pomysl.

3. Nie gram duzo. Pisze o perspektywnie zoltodzioba. Ty masz inna. Pytanie jest czy Arkadia chce zachecac nowych takich jak ja czy odstraszac? Problemem jest to ze nowi nie potrafia rozpoznac kto jest czlowiekiem, a kto NPCem. A Ci NPC są naprawdę sztywni i jak dla mnie już leciwi. Włóczę się po Nowigradzie jeden gracz naprawde dobrze się mną zajął i tyle. Znowu kolejne godziny próby kupienia czegoś, sprzedania, zadania pytania. Mieszczanie w sumie bardziej przeszkadzają niż pomagają. Może ich wykasować w takim wypadku? Po co mają być jacyś pijacy na ulicach? Ja bym to ożywił jednak. Może zrobić tłum NPCów? Że się nie da przejść?
Wieje wiatr w mojej głowie
Nad doliny i nad sady niesie mnie
Wieje wiatr w mojej głowie
On pieśń wolności niesie mi
Awatar użytkownika
Airhil
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2016 19:49
Lokalizacja: Køge

Re: Drobne pomysly

Post autor: Airhil »

1. Duża ilość chodzenia nie ma nic wspólnego z byciem w pełni wypoczętym. Moja praca polega na chodzeniu, dziennie robię kilka kilometrów i wcale nie umieram po przyjściu do domu, do wszystkiego można się dostosować. Więc co do realizmu, mało się to ma. To trochę narzucanie innym postaciom twojej wizji. Większość z nas odgrywa zapalonych podróżników, wyobrażasz sobie, aby taki był wiecznie zmęczony, bo przeszedł się traktem z miasta do miasta? To codzienność. Kto odgrywa, że go bolą nogi - ten to robi. Przykłady to chociażby Soel i Radgast.

2. Nie sądzisz, że takie dostawanie wszystkiego na starcie też może zniechęcić? Chodzi o to, że to ma być trudniejsze, zmusić do jakiego wysiłku, doświadczenie i złoto mają być za to nagrodą. Nie za takie pierdoły jak wklepanie komendy usmiech;beknij;tupnij. Jeśli nowi chcą, to próbują, naprawdę. A mam wrażenie, że szukasz sobie po prostu jakieś ułatwienia.

3. Też byłem żółtodziobem. Co więcej, wciąż jest wiele rzeczy, których nie widziałem lub nawet nie mam o nich pojęcia.
Jak sam zauważyłeś: NPC są sztywni, a z graczami można pogadać. I może to miało ułatwić rozpoznanie?
I sam sobie tu przeczysz. Mówisz o usunięciu niepotrzebnych NPC, a zaraz potem na dodanie tak wielu, aby utrudnić poruszanie.
Awatar użytkownika
Slewhut
Posty: 111
Rejestracja: 15 lut 2018 14:00

Re: Drobne pomysly

Post autor: Slewhut »

1. Ok, odpuszczam

2. Tak szukam ulatwienia. Ulatwienia w interface'ie gry. Tak aby poczatek gry wymuszal na graczu poznanie wiekszej ilosci komend.

3. NPCe sa sztywni i nie zachecajacy do rozmowy. Albo wiem o co ich zapytac, albo nie pogadam. Stoje u wielkiego lowczego nowigardu pytam go o lowiectwo, a on nie rozumie, to o co tu chodzi? Stoje przy innym lowczym ktory pilnuje terarium z wezem, pytam o weza a on nie rozumie. Wniosek z NPCami nie pogadasz. Chyba ze znasz specjalne "tematy". Troche to biedne. Dlatego sugerowalbym aby NPC zaczepiony sam podpowiadal tematy do rozmowy. Moze zrobic jakas proceduralnosc albo cos. Tak aby ze zwyklym mieszczaninem mozna bylo odbyc calkiem dobra rozmowe. Tzn. Pytam go o cos czego on nie rozumie. Wyraza swoje nie zrozumienie, ale podpowiada mi jakis tam inny temat. Moze NPCe mogliby cos opowiadac o graczach? Fantazjuje, ale czemu nie? To w koncu sa pomysly. Pytam NPCa na ulicy co tam slychac, a on mi mowi ze ostatnio nie widzial zadnych podroznikow z innych miast (chodzi o graczy), albo ze slyszal o jakims bohaterze, graczu ktory zdobyl nowy tytul mistrza, zabijaki czy jakie tam te tytuly sa.


Wiem, po kilku moich postach mysle ze postrzegane moje pomysly sa jako bez sensu. Ale zakladam jest jakis trend w ktorym Arkadia sie rozwija, a moje pomysly do tego trendu nie pasuja.
Wieje wiatr w mojej głowie
Nad doliny i nad sady niesie mnie
Wieje wiatr w mojej głowie
On pieśń wolności niesie mi
Awatar użytkownika
Airhil
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2016 19:49
Lokalizacja: Køge

Re: Drobne pomysly

Post autor: Airhil »

2. Ale po co to na nim wymuszać w taki bezsensowny sposób? Jeśli będzie potrzebował, to znajdzie. Tak to działa. A taki natłok informacji na początku też jest zniechęcający.

3. No to zapytaj go o coś innego, a jeśli tak ci tego brakuje: wymyśl odpowiedz i zgłoś pomysł. W ten sposób przyczyniasz się do rozbudowy gry, o którą tak prosisz.
A te "specjalne tematy" można znaleźć w wyglądzie NPC, albo w jego słowach. Już woę to niż tabuny Cleverbotów.
O jakich graczach mieliby opowiadać NPC? W jaki sposób? Już wielu mówi o Komandzie, które tworzą właśnie gracze. Nowi mordercy na ulicach? Tak, to dopiero temat do rozmowy. Podróżnicy z innych miast? Wiesz, ile elfów, gnomów i krasnoludów zagląda do Novigradu? I to tych z gór, ze sterowca czy z innego kraju?
Plotki roznoszą gracze - zagadaj, jeśli chcesz je poznać.
Awatar użytkownika
Slewhut
Posty: 111
Rejestracja: 15 lut 2018 14:00

Re: Drobne pomysly

Post autor: Slewhut »

Czegos nie rozumiem. W dziale bank pomyslow slysze. Nie wymyslaj, tak jak jest jest dobrze. Pograj dluzej, a dojdziesz do takiego wniosku. Ale ja juz gralem 12 godzin i pisze do jakiego wniosku doszedlem. To jest moje pierwsze odczucie jako swiezaka, nie liczy sie? Dla statrego wyjadacza moze nie. Ale dla kolejnych co po mnie przyjda na pewno tak.
Wieje wiatr w mojej głowie
Nad doliny i nad sady niesie mnie
Wieje wiatr w mojej głowie
On pieśń wolności niesie mi
Awatar użytkownika
Slewhut
Posty: 111
Rejestracja: 15 lut 2018 14:00

Re: Drobne pomysly

Post autor: Slewhut »

2. Nie trzeba robic natloku informacji, tylko madrze zachecic swiezego do ich szukania i madrego uzywania.

3. Myslalem ze na forum mozna cos napisac i tyle. Musze gdzies cos zglaszac? NPC moglby mowic proste rzeczy kogo dzisiaj spotkal, z kim rozmawial. Moze prosta pamiec im wprowadzic? Bylo juz gdzies cos takiego? No tak ale oni nic ciekawego nie robia... Przynajmniej nie ci w nowigardzie. No przynajmniej na pierwszy rzut oka. Dlaczego jeden drugiego nie okrada, nie zaciaga do wladcy, nie kupuje i nie sprzedaje drugiemu.

Dzieciak na ulicy prosi mnie o pieniadze, probuje mu je dac, a on ich ode mnie nie chce. Zdaje mi sie ze zwykle niefunkcjonalne NPCe dla rozwinietych graczy nie maja zadnego znaczenia. Stad moje pytanie po co w ogole marnuja moc obliczeniowa serwera? Po co chodza pijacy, dzieciaki i mieszczuchy po Nowigardzie?
Wieje wiatr w mojej głowie
Nad doliny i nad sady niesie mnie
Wieje wiatr w mojej głowie
On pieśń wolności niesie mi
Awatar użytkownika
Raenn
Posty: 97
Rejestracja: 01 sty 2016 16:27
Lokalizacja: Kraków/Toruń

Re: Drobne pomysly

Post autor: Raenn »

<?zglos>. Poczytaj sobie, popisz projekty, pozgłaszaj, może jednak masz rację i Twoje świetlane wizje zostaną wprowadzone do gry.

Są NPC które robią ciekawe rzeczy, np. okradają. NPC na arce nie grzeszą wprawdzie inteligencją, ale znając nieco ich zachowania można oczywiście wykrzesać z tego troszkę erpega.

No i... NoVigradzie.

A tak ogółem, to piszę tego posta przede wszystkim, by powiedzieć, że arkadia to tak rozbudowana gra... że grając 12 godzin i chcąc ją zmieniać mógłbyś równie dobrze chcieć zmienić przepisy ruchu drogowego mając prawo jazdy od 12 godzin.
ODPOWIEDZ