Pochodzenie gnomow ze Starego Swiata

Wszelkie pomysły dotyczące Arkadii.
Awatar użytkownika
Hiof
Posty: 104
Rejestracja: 25 gru 2011 20:33

Re: Pochodzenie gnomow ze Starego Swiata

Post autor: Hiof »

Obrazki, obrazkami. Mi najbardziej pasują te.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Hiof
Posty: 104
Rejestracja: 25 gru 2011 20:33

Re: Pochodzenie gnomow ze Starego Swiata

Post autor: Hiof »

Te emoty z gilem to bardziej pasują do zasmarkanych snotlingów.

Trzeba by wpierw opracować obraz staroświatowego gnoma.
Pewnikami jest to, że jest to jedna z najstarszych o ile nie najstarsza rasa na świecie, przez to zapomniana (trzeba z tego zrobić pozytyw i całą pochodzeniówke otoczyć mgłą tajemnicy i wianuszkiem niedopowiedzeń).
Skoro jest to starodawna rasa to na pewno jej przedstawiciele są bardziej poważni niż głupkowaci. Bardziej wojowniczy niż gnomy ishtarskie. Myślę, że uchwycenie gnomiej dumy jest w tworzonym przez nas wizerunku bardzo ważna.

Powtórzę kilka swoich emotów, które bym chętnie widział w pochodzeniówce:

gpmaska
Twoje oczy napelniaja sie chlodem, a twarz cierpnie niczym skala.
Nagle oczy gnoma spowija chlod, a jego twarz zaczyna przypominac kamienna maske.

gpkrzyk
Krzyczysz z calych sil, a w twoim stanowczym spojrzeniu widac sile lawiny.
Gnom krzyczy co sil w plucach, zas w jego stanowczym spojrzeniu widac sile lawiny.

gpnos
Wyprezasz sie by po chwili zaczac niuchac swym zacnym nosem.
Gnom wypreza sie i po chwili zaczyna weszyc swym okazalym nosem.

gprozejrzyj sie (w Gorach)
Rozgladasz sie po okolicy, ktora jest kraina twoich przodkow.
Gnom rozglada sie z taka wprawa jakby znal tu kazdy kamien.

gprozejrzyj sie (poza Gorami)
Rozgladasz sie bystro nie pomijajac zadnego szczegolu.
Gnom rozglada sie wnikliwie, zas jego uwadze nie umyka nawet najmniejszy szczegol.

gpzachichotaj
Chichoczesz figlarnie, wyraznie rozbawiony swym zartem.
Gnom chichocze psotnie, zadowolony z zartu jaki wlasnie wywinal.

gpusmiech
Usmiechasz sie nie zapominajac o latach swietnosci gnomiego ludu.
Gnom usmiecha sie, mimo to w jego oczach widac tesknote za dawno minionymi czasami.

Nad nowymi póki co myślę.

I jeszcze jedna ważna rzecz. Czy emoty idą pod gnomów z gór i nizinnych osad razem? Czy stawiamy tylko na pierwotne tereny czyli góry? Albion i ludzkie miasta odpadają? Już pisałem wcześniej że taki górski gnom (górnik, rzemieślnik, wojownik, łowca-traper) może być zupełnie inny od nizinnego gnoma (rolnik, handlarz, rzemieślnik). Góry to dzikość, osady nizinne to spokojne życie. I tu i tu zagrożone atakami zielonoskórych i skavenów.
Awatar użytkownika
Hiof
Posty: 104
Rejestracja: 25 gru 2011 20:33

Re: Pochodzenie gnomow ze Starego Swiata

Post autor: Hiof »

Stroświatowe gnomy:

Cechy: duma, psotliwość, skupienie na swoich sprawach

Opis:
- stara rasa na wymarciu
- wojowniczość wynikająca z najazdu zielonoskórych na góry, wróg numer dwa - skaveny
- uwielbienie swojego nosa i w przypadku gnomów również swej brody
- niechęć do głębokich wód

Zajęcia: górnictwo, złotnictwo, handel, rolnictwo, rybołówstwo (w rzekach i jeziorkach), wojaczka w celach obronnych, łowiectwo, szewstwo (i inne związane z używaniem skór)

Stosunek do innych:
- przyjazny stosunek do pokrewnych ras: krasnoludy i halflingi
- życzliwy do starszych ras: elfy
- obojętny: ludzie i półelfy
- niechętny: ogry
Awatar użytkownika
Ilane
Posty: 371
Rejestracja: 11 mar 2010 19:15
Lokalizacja: Z krainy jednoroszcuf

Re: Pochodzenie gnomow ze Starego Swiata

Post autor: Ilane »

Bez urazy, ale te emoty nie wydają mi się dobrze napisane. Są takie nijakie.
She dealt her pretty words like Blades —
How glittering they shone —
And every One unbared a Nerve
Or wantoned with a Bone —
Emily Dickinson 479
Norcerno
Posty: 88
Rejestracja: 31 sty 2016 21:40

Re: Pochodzenie gnomow ze Starego Swiata

Post autor: Norcerno »

Dłubanie w nosie jak dla mnie pasuje do starego zgorzkniałego gnoma. Pamiętajmy że nie wszystkie emoty muszą być używane przez każdego przedstawiciela gnomów. A skoro już dajemy nos to i dłubanie od razu się nasuwa.

Przejrzawszy sporą część materiałów wszelakich nt. gnomów dochodzę do wniosku że więcej mają wspólnego z cynicznym humorem i majsterkowaniem niż z tajemniczością.

@Ilane: Co sądzisz o tych?

Pre-alpha:

Kod: Zaznacz cały

Nosy: marchewkowaty, rzodkiewkowaty, bulwiasty, kartoflowaty, dlugi, gladki, chropowaty, krostowaty, piegowaty, zylasty, ladny, krzywy, prosty, szlachetny, ogromny, wielki, szeroki, zakrzywiony, garbaty, orli, pryszczaty, bezkształtny, zablizniony, polyskujacy, ksztaltny, okazaly, gargantuiczny, olbrzymi, zlamany, przekrwiony

gpniuchaj 
3. Gnom niucha dookola swoim wielkim bulwiastym nosem.
1. Niuchasz dookola swoim wielkim bulwiastym nosem.

gpniuchaj szukajac
3. Gnom niucha dookola swoim wielkim bulwiastym nosem najwyrazniej czegos szukajac.
1. Niuchasz dookola swoim wielkim bulwiastym nosem probujac wychwycic zapach, ktory nakieruje cie na poszukiwania.

gpniuchaj smrod
3. Gnom niucha dookola swoim wielkim bulwiastym nosem, jednak szybko przestaje to robic. Jego mina wyraznie wskazuje na to, ze poczul nieprzyjemny zapach.
1. Niuchasz dookola swoim wielkim bulwiastym nosem, jednak szybko przestajesz to robic zniesmaczony przykrym zapachem.

gpniuchaj zapach
3. Gnom niucha dookola swoim wielkim bulwiastym nosem rozciagajac usta w blogim usmiechu. Najwyrazniej poczul przyjemny dlan zapach.
1. Niuchasz dookola swoim wielkim bulwiastym nosem, a przyjemny zapach jaki dociera do twych nozdrzy prowokuje cie do usmiechu.

gpdlub bezskutecznie
3. Gnom wsadza palec do swojego wielkiego bulwiastego nosa najwyrazniej czegos w nim szukajac. 
1. Wsadzasz palec do swojego wielkiego bulwiastego nosa i grzebiesz w nim chwile, ale nie znajdujesz niczego godnego wyciagniecia.

gpdlub skutecznie
3. Gnom wsadza palec do swojego wielkiego bulwiastego nosa. Po chwili grzebania wydłubuje z niego gila.
1. Wsadzasz palec do nosa wydlubujac z niego gila.

gpduma
3. Unoszac glowe do gory gnom z duma prezentuje swoj wielki bulwiasty nos.
1. Unosisz glowe do gory z duma prezentujac swoj wielki bulwiasty nos.

gpzlosc
3. Gnom rozszerza raz po raz nozdrza, a jego twarz wrecz kipi od zlosci.
1. Rozszerzasz raz po raz nozdrza czujac, ze zaraz zagotujesz sie ze wscieklosci.

gpusmiech zlosliwy
3. Dostrzegasz przeblysk zlosliwej radosci na twarzy gnoma gdy ten podnosi kaciki ust pod swoim wielkim bulwiastym nosem.
1. Przez mgnienie oka zlosliwa radosc, jaka odczuwasz, znajduje ujscie w twoim usmiechu.

gppopatrz na <goblinoida>
3. Gnom spoglada na <goblinoida> z checia zemsty jaka mozna darzyc tylko najwiekszego wroga.
1. Spogladasz na <goblinoida> z checia zemsty za krzywdy wyrzadzone twojej rasie.
Edit: Odstawiłbym na razie podział na pochodzenie. Ewentualnie jak pojawią się jakieś ciekawe, tematyczne emoty to wtedy się dorzuci. Tworzenie od razu pod różne miejsca mi* nie podchodzi.
*proszę zauważyć że mi
Norcerno
Posty: 88
Rejestracja: 31 sty 2016 21:40

Re: Pochodzenie gnomow ze Starego Swiata

Post autor: Norcerno »

Dodaję gnoma z całym opisem przyjmowania (pisane pod wizów (z chęcią usłyszę komentarze)). Jakąś drewnianą chatkę na wsi się skleci z paru desek.
Zostało:
1. Wymyślić nowe nazwy miejscowości (mają być nieangielskopochodne) najlepiej w jednym stylu.
2. Więcej emocji.
3. Jak coś przychodzi do głowy to "nosowe" przymiotniki, choć aktualna liczba wystarczy.
4. Więcej emocji.
5. Nie wiem jak pokazać sensownie w emocjach wymieranie rasy. Elfy, macie tam takie emoty?
6. Wymyślić gnomie zabawki do sprzedaży w sklepie.
7. Wymyślić dodatkową linijkę w opisie, z nosem.

Gnom:

Kod: Zaznacz cały

siwobrody dlugonosy gnom
Drundro, gnom.
Długa siwa broda, brak włosów i pomarszczona skora - to wszystko wskazuje na niemaly wiek tego gnoma. Prawdopodobnie dawno juz przestal troszczyc sie o wyglad, bo jego odzienie jest pomiete i wyblakle. Jedynym co opiera sie uplywowi czasu jest sterczacy z jego twarzy potezny nos. Jego wielkie nozdrza rozszerzaja sie co chwile w probie zagarniecia jak najwiekszej ilosci powietrza. Najwyrazniej gnom ma problemy z oddychaniem.
Na nosie ma male lsniace okulary, ktore sprawiaja, ze wyglada bardzo staro.
Marudzenie:

Kod: Zaznacz cały

<emoty z okularów (przetrzyj oczy, wyczysc okulary, popraw okulary) opisane dalej>
<Drundro> mamrocze cos pod nosem.
' do siebie SmutnaMojaDola.
' do siebie z usmiechem KiedysToSieBlaznowalo...
<Drundro> sapie glosno.
<Drundro> zamyka oczy na moment przysypiajac.
Pytania (uwaga do wizów: tutaj ważna długość przerw między wypowiedziami, w newralgicznych miejscach zaznaczone):

Kod: Zaznacz cały

Zapytany o prace:
' PracowalemKiedysJakoBlazen...

Zapytany o gnomy <gdy pyta niegnom>:
zmarszcz lekko brwi
' Gnomy?PewnoWieluNieSpotkales.
' MogeTrocheOpowiedziec.

Zapytany o gnomy <gdy pyta gnom>:
pokrec glowa z niedowierzaniem
' CzemuGnomPytaOGnomy?
' NoDobrzeMogeTrocheOpowiedziec.

Zapytany o gnomy <kontynuacja dla kazdej rasy>:
' JestesmyStaraRasa. 
<Drundro> gladzi sie po dlugim nosie.
' NiewieluNasZostaloNaTymSwiecie. 
' NajwiecejWMiddenlandzieNaLustrzanychPustkowiach.
' CzescZyjeRazemZKrasnoludamiWGorachKrancaSwiata.NaszeRasyZawszeZylyZeSobaWPokoju,PodobnieJestZHalflingami.
namysl sie nad czyms dlugo
' SlyszalemTezCosOGnomachZOdleglejWyspy,Albionu,AleKiepWieCzyToPrawda.
wzrusz ramionami
'JakSiePostaraszToZnajdzieszGnomyIWInnychMiejscach.
' NaDworachLudziNierazMoznaSpotkacGnomaRobiacegoZaBlazna,AToDziekiNaszemuDoskonalemuHumorowi. 
popatrz z duma na <gracza>
' SamTakKiedysPracowalem.
usmiechnij sie dziwnie
<dluzsza przerwa>
' LudzieLubiaTezKupowacOdNasRozneWynalazkiIZabawki. 
' pytajaco PewnieNieWiedzial(es/as)ZeJojoToGnomiWynalazek?
' WKazdymRazieMogeCiTakieSprzedac.MamTezInneZabawki.
popatrz chciwie na <gracza>

Zapytany o Middenland:
<wymienia miejsca pochodzenia z Lustrzanych Pustkowi>

Zapytany o przeszlosc, dole, blazna.
'ChceszPosluchacZrzedzeniaStaregoGnoma?
'Dobrze,WiecSluchajUwaznie. 
'ByłemKiedysBlaznemNaDworzeBarona.
'ZresztaBardzoZnanymISlawnym.
popatrz dumnie na <gracza>
'AleSwojStatusUtracilem.
<Drundro> uśmiecha się ni to smutno, ni to wesoło.
'BaronWyjechalNaJakisCzasWSprawachPolitycznychDoAltdorfu.JakSieOkazaloPolitykaMialaCharakterMilosnyIZJakowychsWaznychPrzyczynBaronSieOzenil.
'CalyDworOTymRozprawial,ProbujacSieDowiedziecCzegosOSwiezoUpieczonejBaronowej.
'GdyWreszcieWrocilZeSwa"Ukochana",OkazalaSięRzeczNieslychana!
'BaronWyszedlZaKobieteGrubaTakPrzerazliwieZePredzejSzloKlawesynObjac,CoStalWSalonie,AnizeliJejBrzuch!
<przerwa>
'NieMoglemTakiejSzansyNieWykorzystac.
<dluzsza przerwa>
' ZapytalemTedy,FachowoOkiemNaBaronowejBrzuchSpogladajac...
<dluzsza przerwa>
p' aktorsko "Czy to już dziewiaty miesiac?"
<Drundro> ledwo pohamowuje smiech.
<Drundro> smieje się do rozpuku.
' ZebysWidzialMineBarona!
<Drundro> przestaje się wreszcie trzasc ze smiechu.
' TakToZakonczylemKariereNadwornegoBlazna.
' do siebie ByloWarto.
westchnij pogodnie

(Jeśli to gnom dalej kontynuuje):
'PrzypomnialesMiStareDobreCzasy...
hmm
'SkadTyWOgoleJestes?ZImperium?ZGor?AMozeZAlbionu?
popatrz pytajaco na <gracza>

Jesli z imperium:
'A dokladniej? Z (tutaj nazwy różnych miejscowości z Lustrzanych Pustkowi)?
Jesli nie to <nic>:

' NieczestoSpotykamInnychPrzedstawicieliMojejRasy. 
podrap sie po brodzie
' MamPewienWspanialyKawal,KtoryOpowiadamTylkoGnomom.MozeChcialbysGoUslyszec?
(Pokiwaj glowa)(potwierdz slowa)
' NiestetyNieMaNicZaDarmo.ZaTakieKawalyMiKiedysPlacili,ATerazZyjeJakBiedak. 
' No,MozeTrochePrzesadzilem.
wzrusz ramionami
' ZaTenZartSobiePolicze... (cena pochodzeniowki) zlotych monet.
usmiechnij sie chciwie

(zaplac gnomowi)

' Tak,Tak,JakToSzlo...?
hmm
p' nagle AJuzWiem!
' TylkoPotrzebujeSieDowiedziecJakWygladaTwojNos.Wybacz,NieWidzeGoPrzezTeOkulary,ABezTegoZartStraciNaSmiesznosci. 
' MaszTuListeTaka,PrzejrzyjJaSobieIWybierzToCoPasuje.
daj zolta kartke <graczowi>

<przejrzyj liste, przeczytaj kartke>
marchewkowaty, rzodkiewkowaty, bulwiasty, kartoflowaty, dlugi, gladki, chropowaty, krostowaty, piegowaty, zylasty, ladny, krzywy, prosty, szlachetny, ogromny, wielki, szeroki, zakrzywiony, garbaty, orli, pryszczaty, bezkształtny, zablizniony, polyskujacy, ksztaltny, okazaly, gargantuiczny, olbrzymi, zlamany, przekrwiony, pomarszczony, potezny
<wybierz taki przymiotnik> <wybierz drugi przymiotnik>

'Wspaniale!GnomZ(skad?)IDoTegoJeszczeZ(TakimATakim)Nosem!ToPasujeIdealnie. 
'MamNadziejeZeSieNiePomyliles?

<jesli tak to od nowa>
<jesli nie to:>
<powiadomienie o przyjmowaniu do pochodzeniowki>
<potwierdz że chcesz być przyjęty>

<dłuzsza przerwa>
potrzyj intensywnie czolo
rozejrzyj sie
' Eeeee...
j' do siebie: Jak to lecialo?
udaje ze nie dostrzega nikogo dookola.

Zapytany o zaplate, pieniadze, monety jeśli ktoś zapłacił za żart:
'PlacilesMiCos?NiePrzypominamSobie...

zapytany o zart:
zaczerwien sie 
p' glupkowato Eee,ZarazSobiePrzypomne...
Okulary:

Kod: Zaznacz cały

male lsniace okulary (dla wizów: wystarczy ciutke zmodyfikować opis binokli z Rinde)
Wykonane ze stali oprawki mieszcza w sobie dwie starannie wypolerowane soczewki. Dwa nieruchome zauszniki odchodzą od szkiełek tak, by można je było oprzeć na uszach. Gdy sie zsuna, mozna je poprawic, ale trzeba pamietac, ze zbyt dlugie noszenie okularow meczy oczy, ktore az prosza sie wtedy, by je przetrzec. Gdy zdazy sie ze na szkielkach pojawi sie plama warto je wyczyscic rabkiem ubrania. Zdejmujac okulary uwazaj, bo bardzo latwo ulegaja uszkodzeniu.

popraw okulary
3. Z inteligentna mina <kto> poprawia zsuwajace sie z nosa okulary.
1. Z inteligentna mina poprawiasz zsuwajace sie z nosa okulary.

przetrzyj oczy
3. (zmodyfikować odpowiednio binokle z Rinde, sam nie miałem możliwości zbadać wyglądu z trzeciej osoby)
1. Zdejmujesz na chwile okulary i przecierasz palcami zmeczone oczy. Mrugasz pare razy, by dac im wytchnac i zakladasz oprawione soczewki z powrotem na nos.

wyczysc okulary
3. <kto> sciaga na chwile okulary, przeciera je dokladnie rabkiem ubrania i zaklada z powrotem.
1. Sciagasz na chwile okulary, przecierasz je dokladnie rabkiem ubrania i zakladasz z powrotem.

Dodają linijke w opisie:
3. Na nosie ma male lsniace okulary, ktore sprawiaja, ze wyglada bardzo staro.
1. Na nosie masz male lsniace okulary, ktore sprawiaja, ze wygladasz bardzo staro.
Norcerno
Posty: 88
Rejestracja: 31 sty 2016 21:40

Re: Pochodzenie gnomow ze Starego Swiata

Post autor: Norcerno »

Hiof przedstawiasz gnomią rasę trochę ze swojej słabo podpartej materiałem perspektywy. Wszystkie źródła wskazują mniej na tajemniczość, a bardziej na złośliwość i poczucie humoru. Wynika z tego postrzeganie elfów jako zbyt poważnych. Ludzie są traktowani lekko z rezerwą ze względu na zdarzające się ich napady. Stosunek do ogrów odstawiłbym na bok, jako że te rasy rzadko wchodzą w interakcję (mój pogląd). Jakakolwiek tajemniczość wynika z pochodzenia z niezbadanego Albionu, bądź z tego że ludzie rzadko witają w ich osadach. Raczej okazywane przez nich emocje na tajemniczość już nie wskazują.

Proszę o ocenianie mojej pracy, to motywuje. ;)
Awatar użytkownika
Werbat
Posty: 1357
Rejestracja: 12 lut 2009 21:25
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pochodzenie gnomow ze Starego Swiata

Post autor: Werbat »

A czemu gnomy imperialne też mają TakKretynskoMowic?
I aim to misbehave.
Systematycznie dążę do wyrugowania hejtu z arsenału swoich środków wyrazu.
Awatar użytkownika
Hiof
Posty: 104
Rejestracja: 25 gru 2011 20:33

Re: Pochodzenie gnomow ze Starego Swiata

Post autor: Hiof »

Strasznie się uczepiłeś tej tajemniczości o której raz wspomniałem.
O co mi chodziło?
Po pierwsze o to, że w literaturze jest mało o gnomach. Po drugie o to, że każdy na Arkadii robi wielkie oczy kiedy słyszy od gnoma, że nie pochodzi z Mahakamu itp. ogólnie z Ishtar. Robi tak mimo tego, że jest przecież dużo NPCów gnomich w całym Imperium, a oni przecież nie wzięli się tam z Tir Tochair.
O to mi chodziło, że staroświatowe gnomy są mało znane i żeby przy tworzeniu ogólnego profilu gnoma na potrzeby pochodzeniówki mieć to na uwadze. Nie robić z nich od razu dobrze znanej rasy, tylko zachować tą mgiełkę tajemnicy.

Złośliwość i poczucie humoru? Nie raz pisałem o psotliwości. Te cechy wg. mnie pasują. Nie robiłbym z nich jednak jakiś upośledzonych małych człowieczków co chichoczą jak gobliny i dłubią w nosie jak snotlingi. Itp itd. To rasa bardzo stara więc też poważna, ale masz rację... trzeba uniknąć popadnięcia w elfowatość.

W większości materiałów które czytałem o staroświatowych gnomach jest, że pochodzą z Gór Krańca Świata lub Albionu. Gnomy żyją długo i wiele pamiętają. Stworzenie ogólnego profilu gnoma tylko przez pryzmat nowo założonych osad na nizinach byłoby na pewno ze stratą dla gnomiego charaktru. Te osady to tylko konieczność jaka spadła na gnomy po przegranych wojnach z Zielonoskórymi. Ich miniona cywilizacja z pewnością dorównywała tej khazadzkiej.
Gdzieś wyczytałeś inaczej, że pierwotnymi terenami gnomów nie są góry albo Albion?

I to co pisze Werbat. Chyba najważniejsza sprawa. Uniknięcie zrobienia z imperialnych gnomów tylko trochę innej wersji gnomów ishtarskich. Ale o tym pisałem już wcześniej i nie będę się powtarzał. JaJużDawnoPrzestałemTakMówić. I też nie widzę powodu aby kalkować te upodobanie do majsterkowania, wynalazków (cały ten steampunk). Raczej upodobanie do dokładności. W Imperium mamy NPCe gnomów jubilerów, górników.
Norcerno
Posty: 88
Rejestracja: 31 sty 2016 21:40

Re: Pochodzenie gnomow ze Starego Swiata

Post autor: Norcerno »

Hiof pisze:Przykladowy titl:

Hiof z Gor Kranca Swiata, gnom

Hiof mowi w Ghassaly: BliscyKuzyni!DajcieZnacOSobieWTymTemacie.WyrazcieAprobateDlaTegoPomyslu,BadzJejBrak.
xD

Ok, teraz lepiej wiem o co chodzi. Nie do końca myślę w Twoich kategoriach, Hiof, bo nie gram gnomem. Może być jeszcze tak że złośliwość gnomów wynika z upadku ich starej rasy.
Nie usłyszałem jeszcze samego zdania o pomyśle na gnoma który zapisałem. Czekam. :)

Gdzieś wyczytałem o niskim głosie gnomów, więc ich sposób mówienia może wyglądać tak:
Hiof mówi niskim glosem: Głupi ludzie. Nie umieją nic z sensem wymyślić.
Także mysle ze sposob wypowiedzi mozna zostawic wizom. Mi tam obojetne jak bedziesz gadał.
ODPOWIEDZ