Nieoficjalny podręcznik Arkadii

Wszelkie pomysły dotyczące Arkadii.
Awatar użytkownika
Vooks
Posty: 91
Rejestracja: 07 maja 2011 11:44
Lokalizacja: Kraina Zgromadzenia

Nieoficjalny podręcznik Arkadii

Post autor: Vooks »

Na początek podkreślę, że obecnie ten pomysł jest w jakieś fazie prealfa,
dlatego obecny stan zawiera błedy merytoryczne, składniowe, interpunkcyjne, i ortogficzne i, nie oszukujmy się, estetycznie nie powala na kolana...

W każdym razie. Myślałem o stworzeniu czegoś w rodzaju poradnika/podręcznika do Arkadii. Przede wszystkim pomysł inspirowany jest podręcznikami WFRP,z których właściwie Arkadia powstała i docelowo chciałbym, żeby podobnie wyglądał.

Pomysł jest taki, żeby złozyć ładnego pdfa,
w którym opisalibyśmy czym jest Arka, jak zacząć zabawę i tak dalej
- wszystko w jednym miejscu i po koleji. Gdyby udało się coś takiego stworzyć, wystarczyłoby to trzymać gdzieś na serwerze i podawać linka nowym osobom.Taka osoba ściaga sobie to na dysk i ma większość podstaw w jednym miejscu.(można zrobić nawet wersje bez grafik - do druku)


Żeby mniej więcej pokazać o co mi chodzi,
zrobiłem jeden rozdział - tworzenie nowej postaci, ktory byłby po rozdziale Wprowadzenie.

Zastrzegam raz jeszcze, że jest początkowy etap i pewnie wygląd i zawarte informacje się jeszcze zmienią:




https://rapidshare.com/files/4226871389/Arka.pdf
(kliknij download po 10 sec)



Najpierw przejrzyj pdf'a, a potem czytaj dalej.

1. Po pierwsze - po co to?

Im więcej materiałów tym lepiej.

Ostatnio zajmowałem się trochę pomocą tym nowym,
więc mam mniej więcej doświadczenie, czego im brakuje w pojmowaniu świata.

W mojej opini obecne proadniki nie do końca tłumaczą o co chodzi w grze ;]
Przykładowo każemy wybrać jakieś dwie cechy opisujące postać,
ale nie mówimy jaki to ma wpływ na dalszą rozgrywkę.

Nie mówię, że taki podręcznik wszystko zmieni, ale ma szanse pomóc.

Oczywiście jest to trochę prowadzenie za rączkę nowych graczy,
co wiem, że niektórych razi - jednak wydaje mi się, że obecnie jest to ostatni dzwonek na wprowadzanie nowych graczy, bo potem będzie za mały ruch na Arce i nowi nie będą mieli z kim grać na swoim poziomie.

Jest to też pomysł na odciążenie trochę Wizów.
Kiedyś miała powstać wyspa startowa, na razie jej nie ma,
więc w sumie można z jakiegoś miasta zrobić 'wyspę' - opisać w miare dokładnie jak się poruszać po np. Nuln, jak korzystać ze sklepów i jak wziąć zadanie na poczcie

2. Jak ma wyglądać?

Jak już wspominałem - miałby nawiązywać do podręcznika WFRP - także klimatem, więc fajne by było, żeby tekst był przerywany co jakiś czas cytatami sławnych graczy lub krótkimi ciekawymi logami z gry. Podręczniki zawsze zaczynały się od jakies historyjki - tutaj mógłby to być log przygotowany takie jak w reklamie. Dodatkowo można wstawiać jakieś grafi typu "Najemicy rekrutują, złóż podanie już dziś"
Chodzi mi o to, żeby osoba czytająca ten poradnik już czuła klimat Arkadii.

3. co ma zawierać?

1. Prolog - czyli ten przygotowany log z arki
2. Wprowadznie - czym jest arka, ale bardziej o tym co mozna robic, niz od storny techniznej
3. Tworzenie nowej postaci - ten link co dalem
4. Pierwsze kroki - co na początek, gdzie wziąć zadanie, jak skorzystać ze sklepu
5. Rozwój postaci - napisać coś o niektórych stowrzyszeniach/zawodach/klubach,
czyli troche taka marchewka na kiju - co można zrobić ze swoją postacią
6. Moze cos o clientach?
7. jakies dodatki, spis komend?

4. Co potrzebuje?

Więc pytanie jest czy ktoś w ogóle chce mi z tym pomóc.
Raczej najpierw trzeba przeprowadzić dyskusję, czy to jest w ogóle potrzebne.

Na pewno będę potrzebował grafik - jak ktoś chce potworzyć trochę własnych, prosze bardzo, ale głównie chodzi mi o jakieś galerie na deviantartach czy digartach - żadnych sław grafiki,
Przykładowo można wstawić jakiś obrazek, a obok dać linka do galerii autora.

Na pewno też będą potrzebne te teksty - sam wszystkiego nie napiszę.



W każdym razie, jak ktoś ma jakieś pomysły, uwagi, 'za' i 'przeciw' chce coś dorzućić/zmienić to proszę bardzo. Pokazuję to właśnie teraz, bo potem się narobię, a na końcu okaże się, że wszystko nie tak i od nowa :P

Ale nie oszukujmy się, roboty jest na pół roku.
MAKE FOOD NOT WAR!
[*] BRAMA W MAHAKAMIE [*] - R.I.P. - Nie Zapomnimy!
Awatar użytkownika
Khristoff
Posty: 191
Rejestracja: 13 lut 2011 09:30
Lokalizacja: Inis Ard Skellig

Re: Nieoficjalny podręcznik Arkadii

Post autor: Khristoff »

Niezły pomysł, ładna grafika (layout).
Myślę, że jednak lepiej będzie to robić w formie serwisu www (większa łatwość edycji). Jeżeli przy tworzeniu zadba się o odpowiedni wygląd drukowanej wersji, to każdy kto będzie chciał mieć to w formie pdf, po prostu wydrukuje sobie strony na wirtualną drukarkę robiącą pdfy.
Może nie zrobimy więcej niż jesteśmy w stanie, ale postarajmy się, żeby to nie było dużo mniej.
— Andrzej Sapkowski "Pani Jeziora"
Awatar użytkownika
Evina
Posty: 12
Rejestracja: 25 kwie 2011 19:23

Re: Nieoficjalny podręcznik Arkadii

Post autor: Evina »

Też uważam pomysł za dobry, reszta na prv. :)
Masz przy sobie wianek z trawy i aksamitnoczarnego modrookiego gwarka.
> zaloz wianek
Nosisz ubranie uniemozliwiajace zalozenie tej zbroi...
Pulp
Posty: 274
Rejestracja: 21 maja 2009 00:44

Re: Nieoficjalny podręcznik Arkadii

Post autor: Pulp »

Wydaje mi się, że najlepiej coś takiego zrobić w ramach ArkadiaWiki(o ile już nie ma). Sporo materiału już tam jest, wystarczy to jakoś ładnie skondensować, opatrzyć linkami do artykułów rozwijających dane zagadnienia i poukładać w sposób jak najbardziej przydatny dla nowych.
Sylur

Re: Nieoficjalny podręcznik Arkadii

Post autor: Sylur »

mam to co bylo do pobrania. uwazam ze jest bomba, powstalo cos wiecej.. jesli tak to prosze o link jesli mozna..
Awatar użytkownika
Denea
Posty: 246
Rejestracja: 16 mar 2010 01:30
Lokalizacja: Legionowo

Re: Nieoficjalny podręcznik Arkadii

Post autor: Denea »

Bardzo dobry pomysl moim zdaniem. Mysle ze dla wielu zielonych, jesli chodzi o MUDy i Arkadie, bedzie wielka pomoca.

Chetnie bym pomogl, ale sporo roznych zajec, wiec nie moge niczego obiecac na 100%, ale jesli bedzie okazja i czas to moge sprobowac skrobnac jakis tekst, ktory moglby posluzyc za podstawe do napisania jednego z rozdzialow.
Ble... Ble? Ble!
Awatar użytkownika
Vooks
Posty: 91
Rejestracja: 07 maja 2011 11:44
Lokalizacja: Kraina Zgromadzenia

Re: Nieoficjalny podręcznik Arkadii

Post autor: Vooks »

Musiałem zablokować swoje konto na Arkadii (więc ciężko byłoby pisać poradnik bazujący na cytatach z gry) na 2 miesiące z powodu zaległości na studiach (taka kara :P), za parę dni się odblokowuje, potem jeszcze gdzieś wyjeżdżam i zacznę pisać dalej, więc na pewno wtedy się odezwę do tej garstki co wyraziła chęć pomocy ;)


Sylur - poradnik, przynajmniej tak sobie to wyobrażam, ma zawierać najbardziej podstawowe informacje typu: poruszanie się, obsługa poczty urny sklepów itp., a z tego co wyczytałem na forum już raczej to wszystko opanowałeś. Dokładniejszą skarbnicą wiedzy zawsze będzie wikipedia Arkadii.

I tak z samej mojej ciekawości Sylur - poradnik otrzymałeś od kogoś z graczy? Tak się tylko domyślam, bo plik wygasł wcześniej niż zarejestrowałeś się na forum, a to oznaczałoby, że jest jakiś drugi obieg i o to mi też chodziło.
MAKE FOOD NOT WAR!
[*] BRAMA W MAHAKAMIE [*] - R.I.P. - Nie Zapomnimy!
Awatar użytkownika
Werbat
Posty: 1357
Rejestracja: 12 lut 2009 21:25
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nieoficjalny podręcznik Arkadii

Post autor: Werbat »

Nic nie wygasło, dalej się da ściągnąć.

Btw. mógłbyś to wrzucać w jakieś normalne miejsce, a nie rapidshare ;-)
I aim to misbehave.
Systematycznie dążę do wyrugowania hejtu z arsenału swoich środków wyrazu.
ODPOWIEDZ