Przyzywanie większego demona Khorne'a.

Bank opisów Arkadii.
Awatar użytkownika
Godar
Posty: 309
Rejestracja: 07 mar 2009 17:46
Lokalizacja: Kraków

Re: Przyzywanie większego demona Khorne'a.

Post autor: Godar »

@Aeron
Mała uwaga odnośnie Twojego opisu topora:
Bron, mimo ze bardzo prosta, aby nie powiedziec prymitywna, wyglada wyjatkowo groznie i jest nienajgorzej wywazona.
Wg mnie trudno w przypadku topora mówić o "wyważeniu", bo broń obuchowa z definicji nie jest wyważona - środek ciężkości jest zawsze przesunięty w stronę obucha, co ma swoje zalety i wady.
Na wykonanym z mocnego i grubego, debowego drewna stylisku osadzone jest przytlaczajaco wielkie, zelazne
Topór wykonany z żelaza byłby bronią bardzo marnej jakości - czyste żelazo jest bardzo miękkie. No chyba, że takie jest założenie.

Żeby nie było, że tylko się czepiam, wkleję moje wypociny, które kiedyś z nudów napisałem. Może do czegoś się przyda.

Kod: Zaznacz cały

>koszmarny okrwawiony kiscien

Ta paskudnie wygladajaca bron sklada sie z ciezkiej, zelaznej, kolczastej kuli, przymocowanej za pomoca krotkiego lancucha do ciemnej, drewnianej rekojesci, wzmocnionej stalowymi okuciami. Wszystko to pokrywaja brudne plamy zaschnietej krwi, nadajace wyjatkowo nieprzyjemnego wygladu tej prostej, ale groznej broni.

>brzydki szeroki topor

Topor ten, z daleka wygladajacy na kawal bezuzytecznego, starego zelaztwa, przy dokladniejszych ogledzinach okazuje sie egzemplarzem niezbyt estetycznie wykonanej i nieco zaniedbanej, ale calkiem groznej broni. Masywne, szerokie zelezce pokryte jest warstwa ciemnej patyny, ktora w duzej mierze zapobiegla korozji. Tu i owdzie dostrzegasz jedynie drobne, rdzawe zacieki. Stylisko stanowi kawalek ciemnego, debowego konara, o krzywiznie poprawiajacej uchwyt i ulatwiajacej wladanie ta ciezka bronia.
Zurwen
Posty: 756
Rejestracja: 13 lut 2009 09:37

Re: Przyzywanie większego demona Khorne'a.

Post autor: Zurwen »

Wg mnie trudno w przypadku topora mówić o "wyważeniu", bo broń obuchowa z definicji nie jest wyważona - środek ciężkości jest zawsze przesunięty w stronę obucha, co ma swoje zalety i wady.
Nie masz racji, wyważenie dotyczy każdej broni białej. Zresztą jest to cecha każdego przedmiotu.
Do kontaktów z czarodziejami służy komenda ‚zglos’ (błąd/pomysl/mg).
Awatar użytkownika
Godar
Posty: 309
Rejestracja: 07 mar 2009 17:46
Lokalizacja: Kraków

Re: Przyzywanie większego demona Khorne'a.

Post autor: Godar »

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Zgadza się, można powiedzieć, że każda broń ma jakieś wyważenie, jednak topór, młot czy buzdygan zawsze mają środek ciężkości bardzo blisko obucha, bo na tym opiera się idea działania takiej broni (skierowanie całego momentu na małą powierzchnię na końcu drzewca daje dużą siłę niszczącą wzmocnioną bezwładnością obucha). Trudno więc mówić, o "dobrym" albo "złym" wyważeniu. Pole do manewru jest tylko w przypadku broni siecznej jak miecz, szabla itp., gdzie im środek ciężkości bardziej odsunięty od sztychu/pióra w kierunku rękojeści (dzięki zwężającej się klindze i ciężkiej głowicy), tym łatwiejsze jest operowanie taką bronią (większa szybkość i precyzja), co liczy się głównie przy zadawaniu pchnięć. Natomiast środek masy przesunięty w stronę sztychu pozwala zadawać silniejsze ciosy, kosztem "poręczności".

No ale nie będę się spierał o ten szczegół, w końcu na Arkadii wprowadzono system zgodnie z którym każda broń ma określoną wartość parametru 'wyważenia' - wg mnie mało realistyczny, ale realizm nie koniecznie musi być priorytetem.
ODPOWIEDZ