Takie tam o kupcach

Forum wieści z Arkadii.
Awatar użytkownika
Kerhenia
Posty: 91
Rejestracja: 15 sty 2015 21:58

Re: Nowsze płacze na magów

Post autor: Kerhenia »

Jasko pisze: 24 mar 2019 14:36
Cyzel pisze: 21 mar 2019 21:04 Rzadko sie wypowiadam na forum, ale do pomyslow dotyczacych mojej postaci sie ustosunkuje.
Jakies fajne miejsca wymagajace kupca/mysliwego/odkrywcy zeby do nich wejsc? Swietnie. Moze jedna/dwie takie miejscówki z ciekawymi fantami (niekoniecznie magik/klucz do skrzyni, chociaz z drugiej strony czemu nie) poprawi sytuacje naszych zawodow, moze nie.
Taki pomysl mi przyszedl do glowy czytajac Twoja notke Cyzel, moze nalezaloby dac kupcom "wylacznosc" na magiki - zadna inna gildia bez kupca z CKN w druzynie nie moglaby zdobyc unikatowych broni - moze wtedy by sie z kupcami liczyli.
Tak, to bardzo logiczne, że mutanci, ogry, sc czy nawet ra biegaliby z redańskim kupcem w druzynie ;)
Jasko
Posty: 71
Rejestracja: 06 sty 2012 11:17

Re: Nowsze płacze na magów

Post autor: Jasko »

Kerhenia: kupcy z zalozenia maja byc neutralni, fizycznie nawet taki kupiec nie musialby byc w druzynie, ale byc niejako 'glowa' wyprawy - przygotowywac taka wyprawe, zdobywac konieczne informacje, przekupywac kogo trzeba, itd... Politycznie daloby to kupcom znacznie wieksze wplywy niz daja im tony mithrylu (w mojej opinii zadna, wyznaczenie nagrody 1000 mithryli za czyjas glowe zwiekszy prawdopodobienstwo zgonu takiej osoby o promil ;)).
Awatar użytkownika
Kerhenia
Posty: 91
Rejestracja: 15 sty 2015 21:58

Re: Nowsze płacze na magów

Post autor: Kerhenia »

Może i mają być neutralni, ale jak to wytłumaczysz rpgowo?
Chcesz narzucić wszystkim, żeby współpracowali z Cechem nawet wtedy, gdy to będzie sprzeczne z rpgowymi założeniami? Czy może ci, którzy będą woleli troszczyć się o rpga swojej gildii(a wierzę, że tacy są :D ) będą skazani na brak możliwości zdobywania magików?
Awatar użytkownika
Brokan
Posty: 33
Rejestracja: 14 lut 2016 23:44

Re: Nowsze płacze na magów

Post autor: Brokan »

Neutralni?
Tzn że zakonnik sigmara ma tolerować fakt że ckn handluje z mutantami? Mhmmm...
Awatar użytkownika
Adventicus
Posty: 252
Rejestracja: 17 sty 2017 23:00

Re: Nowsze płacze na magów

Post autor: Adventicus »

Neutralność na arce polega na tym że wszystkie stowy traktujesz tak samo I nie podpierdalasz jednego do drugiego. Wierzcie mi cieżko jest czasem schować własne animozje do kieszeni dla dobra gildii.
Awatar użytkownika
Brokan
Posty: 33
Rejestracja: 14 lut 2016 23:44

Re: Nowsze płacze na magów

Post autor: Brokan »

Ale za pomoc jednym dostanie się w łeb od drugich.
Ja bym na to CKNu nie skazywał.
Awatar użytkownika
Cyzel
Posty: 97
Rejestracja: 26 sie 2014 18:41

Re: Nowsze płacze na magów

Post autor: Cyzel »

Jasko pisze: 24 mar 2019 14:36
Cyzel pisze: 21 mar 2019 21:04 Rzadko sie wypowiadam na forum, ale do pomyslow dotyczacych mojej postaci sie ustosunkuje.
Jakies fajne miejsca wymagajace kupca/mysliwego/odkrywcy zeby do nich wejsc? Swietnie. Moze jedna/dwie takie miejscówki z ciekawymi fantami (niekoniecznie magik/klucz do skrzyni, chociaz z drugiej strony czemu nie) poprawi sytuacje naszych zawodow, moze nie.
Taki pomysl mi przyszedl do glowy czytajac Twoja notke Cyzel, moze nalezaloby dac kupcom "wylacznosc" na magiki - zadna inna gildia bez kupca z CKN w druzynie nie moglaby zdobyc unikatowych broni - moze wtedy by sie z kupcami liczyli.
Tak jak napisali przedmowcy - neutralnosc nie polega na tym ze mozemy robic co chcemy. Pomoc jednej stronie wywola agresje drugiej i vice versa. Tak wiec dziekuje za sama chec pomocy, ale pomysl niestety - chybiony.

Swoja droga, dlugo zastanawialem sie nad "problemem" wszechobecnego RPG'a sily i w jaki sposob poprawic pozycje Cechu na politycznej planszy i nie znalazlem dobrego rozwiazania. Nawet jesli od nas zalezalo by cos waznego np. wyciaganie magikow, czy dostepy do sklepow (jednym z pomyslow bylo to, zeby Cech mogl zablokowac wybranym gildiom dostepy do wiekszosci sprzedawcow). Po pierwsze to ciezko RPG'owo uzasadnic az takie "wplywy" novigradzkiego Cechu kupcow, ale po drugie i najwazniejsze - co staloby na przeszkodzie takim Mutantom, OK czy nawet Zakonowi czy Osadnikom, zeby w odwecie za zablokowanie czegos nie wypowiedzieli nam wojny i nekaniem nie wymusili odblokowania? Narzedzie, ktorym teoretycznie moglibysmy - jako Cech - wymusic wspolprace i brak dzialan bojowych, moze spowodowac ze zostaniemy celem atakow. Jesli sie nie myle (nigdy nie bylem Mistrzem, wiec nie mam dostepu do wszystkich informacji) to zdaje sie mamy pewne narzedzie, ktorym mozemy temperowac zapedy niektorych - nie zostalo nigdy wykorzystane z powodow wymienionych powyzej.

Chcialbym zebysmy mieli cos dzieki czemu liczylibysmy sie w swiecie (oprocz czystej sily bojowej, ktora zawsze jest teoretycznie dostepna - wystarczy zatrudnic wystarczajaca ilosc zbrojnych). W obecnej sytuacji ekonomicznej, politycznej (i osobowej - niewielka ilosc kupcow w Cechu) zalety życia w przyjaźni z Cechem są wlasciwie niezauwazalne tak jak potencjalne wady bycia w stanie wojny.

Poki co nie mam pomyslu na poprawe stanu rzeczy, poza takim by sprobowac odbudowac ilosc kupcow i przypomniec swiatu ze istnieje cos takiego jak cech KUPIECKI, a nie Cech zbrojnych z biednym subiektem ;) Potem przyjdzie czas na pomysly... Moze jakas reforma pieniadza? Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Zycze wszystkim milego dnia. Ode mnie EOT. Poplakalem sobie i juz mi lepiej. Jakby ktos mial jakies sensowne pomysly odnosnie Cechu to zapraszam na PW, albo do siedziby w Novigradzie. Tutaj mozecie z powrotem zaczac plakac na magow.
Spod mokrego kaptura, miast skołtunionej brody, wyzierał długi i spiczasty nos, niezawodnie określający przynależność posiadacza do starej i szlachetnej rasy gnomów.
Ethian
Posty: 112
Rejestracja: 13 sty 2017 12:14

Re: Nowsze płacze na magów

Post autor: Ethian »

Wystarczy by to cech mógł wyłacznie sprzedawać kamienie za ich realną wartość,a wszyscy pozostali za marne miedziaki.
Awatar użytkownika
Gunnar
Posty: 185
Rejestracja: 12 lut 2009 21:57

Re: Nowsze płacze na magów

Post autor: Gunnar »

Albo żeby ze względu na swoje handlowe koneksje na całym swiecie mogli kupować/sprowadzać magiki. I sprzedawac za 999 mth sztuka.
Vonir
Posty: 57
Rejestracja: 25 lis 2017 01:39

Re: Nowsze płacze na magów

Post autor: Vonir »

A mi się wydaje, że niektórzy chcą aby Cech pozostał neutralny, nietykalny i posiadał przy okazji jakąś przewagę nad innymi stowarzyszeniami. To trochę jakby ktoś chciał mieć ciastko i zjeść ciastko. Tak się nie da.

1) Za handel z gildią A, gildia B powinna rozpocząć wojnę z Cechem i Zbrojnymi. Dodatkowo Cech mógłby sprzedawać safelocki w różnych miastach swoim sojusznikom.

2) Proponuję ograniczyć stosowanie komendy sprzedaj/kup na podobnej zasadzie jak roznoszenie paczek lub zbieranie ziół. Kupcy z stowarzyszenia Cechu nie mieliby limitów. Można też zrobić rozrzut cenowy w różnych sklepach, tylko Kupcy Cechowi wiedzieliby gdzie sprzedać z zyskiem.

3) RPG. RPG? RPG! Będzie RPG, wszyscy będą zadowoleni. Przypomnę tylko historię dwóch Mistrzów Cechu, jeden niewidomy, drugi handlował... Informacjami. Czy mają godnych następców rzeczeni kupcy?
Zablokowany