Pytania do magów.

Forum wieści z Arkadii.
Awatar użytkownika
Egvene
Posty: 103
Rejestracja: 23 kwie 2015 18:41

Pytania do magów.

Post autor: Egvene »

Otwieram nowy, bo tamten zamknięty, a pytanie mam o to do magów, co stoi na przeszkodzie żeby postaci z pochodzeniówką z Norski miały przed nazwa klanu, zwrot - "z klanu", tak żeby to nie wyglądało jak nazwisko?
Np. zamiast Egvene Aesling - Egvene z klanu Aesling.
Awatar użytkownika
Irelia
Posty: 55
Rejestracja: 18 lut 2013 10:26
Lokalizacja: Kraków

Re: Pytania do magów.

Post autor: Irelia »

Egvene z klanu Aes jak już.

"Do wyboru jest 20 norskich klanów: Aes, Bjorn, Brennun, Finn, Fremen, Grae, Hinriksen, Kalevan, Njorl, Sarl, Skae, Skrae, Snaegr, Sortsvinaer, Stormfang, Swer, Ulfurs, Ursfjord, Varg oraz Trollbane. Ich członkowie mogą się tytułować odpowiednio jako Aesling, Bjorling, Brennun, Finnling, Fremenling, Graeling, Hinriksenling, Kalevanling, Njorl, Sarl, Skaeling, Skraeling, Snaegrling, Sortsvinaerling, Stormfangling, Swerling, Ulfursling, Ursfjording, Varg lub Trollbaneling."
Irelia, Niesmiala Pakerka z Miejskiej Silowni, czlowiek.
Awatar użytkownika
Egvene
Posty: 103
Rejestracja: 23 kwie 2015 18:41

Re: Pytania do magów.

Post autor: Egvene »

Tak, masz rację. Aesling to przecież oznaczenie klanu, ale nie każdy o tym wie. I dużo osób uważa ze Aesling to nazwisko :) W sumie sama tego nie doczytałam, muszę zmienić podpis! Ale pytanie zostaje :)

Czemu nie może być "z klanu" ?
Kjell
Posty: 70
Rejestracja: 23 kwie 2015 11:01

Re: Pytania do magów.

Post autor: Kjell »

Weto! Czemu skelligańczykom nie pozmieniać -sson/sen i nilfgaardczykom aep na 'syn', breończykom 'de' na 'z', itd? Też nie każdy musi wiedzieć, o co chodzi?

Nie rozumiem także dwóch rzeczy, tak na marginesie. Skąd się wziął ten podział na Aes -> Aesling, Bjorn -> Bjornling? I dlaczego nie Njorl -> Njorling, Sarl -> Sarling, Varg -> Vargling? Gdziekolwiek nie spojrzałem, poczynając od Liber Chaotica, jest od razu (w liczbie mnogiej) Aeslings, Bjornlings, Vargs, itd. Zatem skąd to się wzięło? Morfem -ling bądź -ing ma oznaczać klan? Według jakiego źródła? W języku norweskim przykładowo -ing używa się do tworzenia rzeczowników z czasowników, zatem jakiś inny język skandynawski? Inwencja własna? No i druga sprawa skąd ten klan? W polskiej edycji jest tak przetłumaczone? W oryginale jest wyraz 'tribe'. Jak dla mnie to klan i plemię są zbyt dalekie znaczeniowo, by używać ich zamiennie.
Yves
Posty: 121
Rejestracja: 04 sty 2015 16:47
Lokalizacja: Przypupek, peryferie Zadupia

Re: Pytania do magów.

Post autor: Yves »

Arkadia != Warhammer :!:
Ktoś sobie wymyślił i tak jest. Logika jak dla mnie dość prosta - "Jestem Aeslingiem, czyli pochodzę z klanu Aes."
Jestem Polakiem, pochodzę z Polski.

"Plemię" w porównaniu do "klanu" wzbudzałoby zupełnie inne skojarzenia, bardziej dzikie.

Tytuł "z klanu Aes", albo "z plemienia Aes" brzmiałby IMO trochę lepiej niż aktualna wersja, ale czyż tego nie można zgłosić na Arkadii? Można.
Po cóż Ci jad z ust sączyć? Czyż serce to nakazało?
Oczyść swe myśli dziecko, byś martwym za życia nie było.
Gog
Posty: 1
Rejestracja: 13 lip 2015 11:08

Re: Pytania do magów.

Post autor: Gog »

https://en.wikipedia.org/wiki/Norsca#The_Norse
Ten artykuł jest w oparciu o materiały do WH, a nie "wydaje mi się". Plemię nazywa się Aesling, a nie Aes (przynajmniej w Warhammerze), więc jeśli już, to z "plemienia Aesling", ale najwyraźniej wg. poczucia estetyki kodującego lepszą opcją jest tak, jak jest, czyli a'la nazwisko ;)
Awatar użytkownika
Egvene
Posty: 103
Rejestracja: 23 kwie 2015 18:41

Re: Pytania do magów.

Post autor: Egvene »

Yves pisze: (...), ale czyż tego nie można zgłosić na Arkadii? Można.
Oczywiście, że można ale to nie jest pomysł do zgłaszania tylko pytanie do magów, a przy okazji rozwinęła się ciekawa dyskusja, która mnie osobiście dokształciła w paru kwestiach i przy okazji padło parę ciekawych propozycji na przykład pomysł żeby "z plemienia" zamiast "z klanu" jest fajny, można by było sobie wybrać samemu czy chce się być z tego czy z tego. <marzy>
Awatar użytkownika
Aleksa
Posty: 193
Rejestracja: 02 lis 2014 09:59

Re: Pytania do magów.

Post autor: Aleksa »

Mysle (nie urazajac nikogo i mowiac delikatnie) że dobrze jest jak jest obecnie.
Wilki zawsze wyją przed burzą...
Awatar użytkownika
Akali
Posty: 124
Rejestracja: 05 maja 2015 19:21
Lokalizacja: København
Kontakt:

Re: Pytania do magów.

Post autor: Akali »

Co nie znaczy, że nie można by dać większego wyboru, bo przykładowo "z klanu Trollbane" zdecydowanie lepiej brzmi jak "Trollbaneling".
Akali, zaklinaczka Smoków Chaosu, kultysta Slaanesha, włóczykij.
Arkadia.ethel.pl :: Licznik Poziomów | Mapa | Wiedza
Arkadia MUD Discord :: https://discord.gg/s3KDVSf
Twitch.tv :: https://www.twitch.tv/nurgiel
Migr
Posty: 37
Rejestracja: 30 kwie 2015 18:26

Re: Pytania do magów.

Post autor: Migr »

Chciałbym zapytać o używanie gmcp na innych klientach niż webowy. Piszę sobie skromne gui w Perlu pod Tintina++ i zastanawiam się skąd "zdrowiej" dla Arkadii brać dane. Czy z gmcp, czy też posiłkować się "zmianą stanu" z ogólnego outputu?
"Twoj nos atakuje won kiszonej kapusty."
Zablokowany