Reklama Arkadii vol.3 - Data sie pojawi...

Forum wieści z Arkadii.
Ulav
Posty: 327
Rejestracja: 27 wrz 2009 00:44

Reklama Arkadii vol.3 - Data sie pojawi...

Post autor: Ulav »

Reklama Arkadii vol.3 - 09.07.2012

Witam, od ostatniej reklamy minęło sporo czasu. Dwa szczyty spowodowane poprzednimi dwiema niedługo nie będą już widoczne na wykresie aktywności. Odczuwalny spadek graczy(nie tylko z powodu Euro 2012) zmotywował mnie do ostatniej próby zapoznania z Arkadią szerszego grona ludzi. Rozmawiając z nowymi graczami podczas poprzednich reklam i dyskusjach z tymi, którzy grają już od dawna, wyciągnąłem wnioski, dzięki którym reklama może być znacznie bardziej efektywna.

Wielokrotnie poruszany(pozdrawiam Werbata) problem dzieciaków z kwejka był całkowicie nietrafionym przewidywaniem. Wszyscy niezdolni do myślenia młodzieńcy najwyraźniej rozbili się o statek, nie będąc w stanie dokończyć tworzenia postaci. Ze statku w większości schodziły osoby potrafiące już od samego początku zachowywać się rpgowo i zgodnie z założeniamiświata. Nie zauważyłem ani jednego gracza,którego zachowanie można by uznać za naganne.

Przypomnienie poprzedniej reklamy z kwejka: TU!

Niestety, kwejk to masówka. Dużo osób, nawet jeśli zainteresowanych prozą Sapkowskiego, czy zakochanych w świecie Warhammera, zajrzało tylko, zostawiając po sobie punkcik w statystykach liczby stworzonych postaci. Z moich informacji wynika jednak, że co najmniej kilkanaście osób, które przybyły do nas za pośrednictwem reklamy, zostało z nami przez więcej niż tydzień. Z tego co wiem, do tej pory wytrwało kilka osób. Według mnie powodem jest to, ze wśród licznych odbiorców kwejka jest niezbyt dużo osób które mogą naprawdę zainteresować się MUD-em. Czytających książki, bawiących się w papierowe RPGi czy znających świat Sapkowskiego lub Warhammera na tyle, że mogłyby się one zainteresować czymś, co do nich nawiązuje.

Uderzenie powinno składać się według mnie z kilku etapów. Temat zakładam dlatego, że ma być ono o wiele bardziej rozległe i bardziej precyzyjne. Chciałem Was prosić o pomoc, zarówno w postaci nowych pomysłów, przemyśleń jak i taką bardziej namacalną - stworzenie grafiki, czy napisanie tekstu. Ale o tym za chwilę.

Ogólny pomysł na reklamę i zarys projektu:

Celem jest stworzenie eventu, który pozwoli na napisanie artykułów i stworzenie reklamy nie konkretnie o grze, tylko o czymś ciekawym co się w niej dzieje. Pozwoli to uniknąć krzyków o spamie i pozwoli przyciągnąć większa ilość osób.

Moja propozycja to: dnia X organizujemy na Arkadii dzień w którym wszystko działa trochę inaczej. Gracze sąprzyjaźnie nastawieni, pomagają nowym i wprowadzają ich w świat gry. W jaki sposób to może pomoc? Wyjaśniam. Weźmy jako przykład serwis Wykop.pl na którym ludzie zamieszczają znaleziska, które jeśli spodobają się użytkownikom, lądują na stronie głównej. Jeśli utworzymy znalezisko "Arkadia - Gra tekstowa" a poniżej dodamy opis na czym ona polega, zostaniemy uznani za spamera i zbanowani. Jeżeli jednak utworzymy znalezisko "Wielkie święto w największym polskim Mudzie" a poniżej dodamy opis "Przez najbliższe trzy dni, masz szanse spotkać Tancerzy Wojny spacerujących po Nuln, Komando Scoia'tael zamiast poderżnąć Ci gardło, wskaże drogę do karczmy, a zbój nie ograbi, tylko wciśnie w dłoń sakiewkę pełną złota." I potem dopiero zaprosimy do gry, wtedy mamy szanse przebić się przez osoby selekcjonujące spam i reklamy.

Co jest do przemyślenia i zrobienia:

WIZOWIE
Rafgart pisze:Wedlug naszej koncepcji statek startowy jest tylko pierwszym etapem, ktory ma byc tak prosty, by kazdy go 'przeszedl'. Nic wiecej nie bedzie tam dodawane.
Rafgart pisze:Wszystkie drobne rzeczy, ktore mozna bylo wykonac, by pomoc nowym graczom zostaly juz zrobione (mapy, npce pomagajace itp). Profil na facebooku Arkadia ma, ale jest on tak samo martwy jak wikipedia Arkadii. Malo kogo to juz po prostu interesuje.
Jak widac wizowie nie maja zamiaru brac udzialu w projekcie. Mam nadzieje, ze sprawa monitorowania kolejki to nie jakis wielki wysilek.

GRACZE
1. Fora internetowe, grupy dyskusyjne
a) Odnaleźć jak najwięcej sensownych miejsc, w których ludzie zajmują się tematyka Sapkowskiego, Warhammera, RPG, itd.
b) Zorganizować materiał, który zainteresuje ludzi.
- Film pokazujący jak wygląda gra w Arkadię (walka/rpg/oprowadzenie po świecie/...)
- Infografika tłumacząca jak działa MUD, co można w nim robić i gdzie się udać.
- Ładne, spreparowane(lub nie) logi nawiązujące do świata Sapkowskiego i Warhammera
- Wasze pomysły ;)
c) Podzielić się materiałem w sensowny i kontrolowany sposób, bez żadnego spamu, ewentualnie ze sztucznym podkręcaniem atmosfery na forum, poprzez pisanie postów chwalących grę.

2. Strony kwejkopodobne i demotywatorowate
a) Stworzenie zabawnych/pouczających/interesującychobrazków, tylko ukazanych w świecie Arkadii. Takich które nie będą wzięte za reklamę i trafią na stronę głowna. Przykład? Jakiś klasyk z Wiedzminskich żartów, znana sytuacja z książki, cos charakterystycznego dla Warhammera, tylko odegrane przez spreparowane NPC-e czy graczy w świecie Arkadii.
b) Stworzenie obrazków i filmików pokazujących, co to Arkadia, podobnych do poprzednich reklam. Potem wrzucenie ich do poczekalni wszystkich zebranych stron - wbrew pozorom, wiele osób przegląda poczekalnie.

3. Serwisy typu social news - Tematyczne i masowe.
a) Stworzenie eventu, który pozwoli opisać Arkadie jako cos co dzieje się TERAZ, nie od x lat i nikt o tym nie słyszał (propozycja na początku).
b) Napisanie artykułów o tym evencie, o Arkadii, graczach i zaletach tej wspanialej gry.
c) Zamieszczenie lub próba zamieszczenia ich we wszystkich wybranych serwisach. Oczywiście wsparte przez użytkowników tych serwisów, grających w Arkadie.

4. Przemyślana akcja i plan działania.
a) Spowodowanie, że na Arkadię nagle spróbuje załogować się tysiąc osób nie przyniesie niczego dobrego. W poprzednich reklamach wielu rozbiłosię o kolejkę, kilku innych zagubiło się w gąszczu graczy szukających pomocy w mieście. Rozkładanie akcji na kilka dni, dawkowanie reklamy w różne miejsca po kolei – może przynieść o wiele lepsze skutki. Potrzebna będzie tylko aktywność starszych graczy, chętnych do pomocy młodym.
b) Zebranie ekipy chętnej do pomocy i znającej się na rzeczy.

5. Zaczynamy!
Myślę, że reklama na pewno nie ruszy przed finałem Euro2012(i nie powinna), więc możemy działać spokojnie.

- Jeśli masz pomysł, widzisz błąd w rozumowaniu lub znasz jakieś forum/serwis, który może stać się jednych z naszych celów, napisz!

- Jeśli znasz się na czymś, co może pomóc w projekcie, zgłoś się! (grafika, rysunek, teksty, itd.)

- Jeśli potrafisz definitywnie rostrzygnąć sprawe rozsyłania maili, pisz!

Kontakt ze mną:
GG: 9073642
Email: yanek123(ug)gmail.com
Irc: #reklamaarki

Cele w które uderzamy na pewno:
a) youtube.com, vimeo.com, …
Film przedstawiający arkadie, lektor grający i mówiący co robi w danej chwili. Kilka slow o Arkadii i świecie w jakim się znajduje. Zachwyt nad tym, że jest tak wiele możliwości!

b) wykop.pl, strims.pl, facebook.com, naszaklasa.pl, grupa serwisow moje miasto, …
Artykuł o evencie na Arkadii, zachęcający do zajrzenia i zbadania sprawy samemu.

c) kwejk.pl, besty.pl, demotywatory.pl, po-land.pl, joemonster.org, milanos.pl …
Obrazek przedstawiający coś śmiesznego/ciekawego, pokazanego w silniku arkadii. Np. odegrana w logu śmieszną scena z wiedźmina. Jeśli obrazki nie będą perfidna reklama, maja szanse trafić na główną.

d) Fora o tematyce rpg.
http://forum.polter.pl/
http://www.cytadela.pl
http://tawerna.rpg.pl/


e) Propozycje?

Wszystkie zmiany, sensowne pomysły i poprawki będe dopisywał w tym poście.
Ostatnio zmieniony 18 lip 2012 11:08 przez Ulav, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Jinesh
Posty: 24
Rejestracja: 07 kwie 2010 22:01

Re: Reklama Arkadii vol.3

Post autor: Jinesh »

Ja moge cos z grafika czy rysunkiem pomoc w wolnej chwili jak beda jakies pomysly konkretne ;)

PS. Pipek mi kazal napisac ze zakon trzeba podpakowac
Coronius
Posty: 778
Rejestracja: 13 lut 2009 22:45

Re: Reklama Arkadii vol.3

Post autor: Coronius »

No i ładnie. Tylko zdałaby się reakcja wizów.
Shashil
Posty: 19
Rejestracja: 08 maja 2012 01:53

Re: Reklama Arkadii vol.3

Post autor: Shashil »

W kwestii forow jednym z najszybciej narzucajacych sie pomyslow byloby forum cdprojektu o wiedzminie i wiedzminie 2, ale nie wiem czy pozwolili by nam cos wrzucic.
Haern
Posty: 756
Rejestracja: 13 lut 2009 14:03

Re: Reklama Arkadii vol.3

Post autor: Haern »

Oczywiście pomysły dobre, zwłaszcza z tym rozwojem statku startowego. Z tym tutorialem, to już bodajże Vooks (?) gdzies chyba w Banku Pomysłów zaczął jakiś czas temu prace nad takim większym spójnym manualem. Warto by to dopracować.
Z for przychodzi mi do głowy forum Poltergeist - serwis Polter to jeden z największych polskich serwisów na temat RPG papierowych, ale na forum jak to wszędzie działy są różne.
Awatar użytkownika
Vooks
Posty: 91
Rejestracja: 07 maja 2011 11:44
Lokalizacja: Kraina Zgromadzenia

Re: Reklama Arkadii vol.3

Post autor: Vooks »

Ja jeszcze tydzień i po będę po sesji, więc z chęcią wrócę do tamtego projektu. Porzuciłem go trochę, bo czułem się taki sam ;) A tu potrzeba naprawdę całościowego, kompleksowego działania. Nic na hurra, tylko szereg działań, które muszą zostać przeprowadzone. Włącznie ze zmianami na samej Arkadii... np. jakąś nieoficjalną gildią, która dawałaby poczucie bycia w grupie i dawała możliwości rozwoju (kolejne szczeble w karierze). Bez tego nawet najlepsza reklama pomoże tylko doraźnie w mojej opinii.

Całościowe działanie - przykładowo robimy (Haern robi:P) swojego klienta (zaraz wytłumaczę). Wrzucamy go gdzieś do sieci i w każdej reklamie wstawiamy link do niego, a w tutorialu po krótce opisuję jego działanie. Albo link do jednej tylko strony gdzie sa 3 różne programy do ściągnięcia na różne platformy. I w mojej opinii powinny być takie, które się daje zrobić portable (wiem na pewno o zmudzie) - tak tylko, że ściągasz, wchodzisz do katalogu, klikasz w skrót i odpalasz i nic więcej - masz ładnie pokolorowaną Arkadię tak jak w reklamach Ulava (dzięki naszym settingom).

Musimy tak zrobić, bo obecnie jest tak, że my wiem jak trafić i gdzie szukać informacji o klientach, ale nowa osoba zanim się dostanie na jakieś forum, gdzie jest post z linkiem do innej strony, w której można ściągnąć program, ale settingi są jeszcze gdzie indziej, a obsługa jeszcze na innej stronie. Myślę, że ręce opadają wtedy.

A niestety klient ze strony rozwija się zbyt wolno. Nie ma nawet pokolorowanego mówienia... i bardzo duży minus to to rozłączanie się jak zmienisz stronę, zawsze jak szeptałem nowej osobie linka do map (czasem trzeba było) to praktycznie po 5 sekundach się rozłączała. A takie rzeczy zostawiają negatywne wrażenie, bo z jednej strony reklama Ulava jest fajna, kolorowa, a zaraz potem zderzasz się z bezbarwnym, monotonnym tekstem i to jeszcze krój szeryfowy !!! (nienawidzę!) na ekranie łatwiej się czyta fonty bezszeryfowe.

Co do wykopu... to trzeba się ustawić, zmobilizować, porobić konta czy co tam i jak tylko wrzucimy reklamę to reszta wykopuje tego samego dnia.
Zresztą tu jest przykład reklamy muda, która jakoś przeszła:

http://www.wykop.pl/link/875437/batmud- ... a-swiecie/
MAKE FOOD NOT WAR!
[*] BRAMA W MAHAKAMIE [*] - R.I.P. - Nie Zapomnimy!
Ulav
Posty: 327
Rejestracja: 27 wrz 2009 00:44

Re: Reklama Arkadii vol.3

Post autor: Ulav »

Re Vooks:
Projekt wielkiego i szczegółowego tutoriala według mnie można zrobić, jednak ważniejszy jest ten prosty. Łopatologiczne wytłumaczenie tego co, jak i gdzie mam robić. Nie można stworzyć klienta który jest na stronie, ale ściąganego jako plik na dysk? Chodzi tylko o to, żeby gracz miał to na pulpicie i dwuklikiem odpalał grę. Wtedy juz go "mamy", bo jak włączy komputer jutro, to zauważy ikonkę i może zagra po raz drugi.

Podczas drugiej reklamy, Haern ładnie zrobił konfiga z kolorami w kliencie na stronie. Yarrid go podpiął jako domyślny. Nie pamiętam czy nie było tam pokolorowanego mówienia. Wiem tylko, ze konfig domyślny włączał sie dla osoby, która użyła klienta PO dodaniu konfiga. Były pokolorowane najważniejsze rzeczy, jeśli mówienie nie, trzeba to dorobić.

Co do wykopu, jeśli by stworzyć ładny i przejrzysty artykuł, dołączyć filmik przedstawiający grę, pokazać schemat jak to działa. Myślę, że nie trzeba by było żadnych dodatkowych kont. Samo wylądowało by na głownej. Zwłaszcza jeśli taki ubogi wykop ma aż tyle punktów.
Vaynel
Posty: 10
Rejestracja: 17 mar 2010 14:41

Re: Reklama Arkadii vol.3

Post autor: Vaynel »

Przyłączę się - akurat zajrzałem z głupia frant.

Uważam, że od dawna problemem Arkadii stała się nie zbyt mała ilość graczy, ale efekt pewnego okresu, gdy tereny były masowo rozbudowywane o horrendalne, ale bezużyteczne obszary typu łąki Bretońskie, przestrzenie Tilei, kolejne wioski i niekończące się trakty w Ishtar etc. W efekcie powstały gigantyczne tereny przy niewystarczającej ilości graczy.

Pamiętam, że mnie zniechęciło w głównej mierze właśnie to, że w skutek rozciągania się świata spotkanie żywej osoby graniczyło niemalże z cudem nawet w teoretycznie uczęszczanych regionach typu Nuln czy Novigrad.

Może więc na chwilę opublikowania reklam obciąć chociaż na kilka dni tereny, na których nowi gracze nie mają czego szukać, skrócić trakty, poblokować część ekspowisk i zmusić graczy do skomasowania się na mniejszym obszarze.

Jak dla mnie - a próbowałem wrócić jakiś czas temu - nie do przyjęcia był fakt szukania żywej duszy przez godzinę : bezskutecznie. Zakładam, że znam Arkadię, więc wyobrażam sobie, że tym bardziej nowy gracz podda się prędzej czy później, bo cóż to dla niego za przyjemność - grać samemu?

I nie mówcie mi proszę, że zajmie się ekspem czy robieniem zadań, bo to jest dobre dla kogoś, kto już trochę Arkadię zna. Nowy chce interakcji z innymi graczami zanim zostawimy go samego z rohatyną naprzeciw ożywieńca.
Virdill
Posty: 83
Rejestracja: 15 sty 2010 08:49
Lokalizacja: Białystok

Re: Reklama Arkadii vol.3

Post autor: Virdill »

ad. e)
Proponuje zmasowane działania graczy na serwisach społecznościowych jak: facebook, nk, cała grupa serwisów MM (moje miasto), np: http://www.mmwarszawa.pl/ , http://www.mmwroclaw.pl/ , http://www.mmbialystok.pl/
każde większe miasto ma swój portal, każdy użytkownik może dodawać własne artykuły (coś jak dziennikarstwo amatorsko-społeczne).

Dalej, w formie filmiku lub grafiki na:
www.joemonster.org
http://milanos.pl/

Fora związane z fantastyką i grami bitewnymi:
http://forum.polter.pl/
http://www.cytadela.pl
http://tawerna.rpg.pl/

Kolejnym rozwiązaniem mogą być działania SEO/SEM: być może uda się wykorzystać darmowe vouchery na google AdWords, pozycjonowanie arkadii na hasła jak: fantastyka, wiedźmin, warhammer itp. (tutaj potrzebny specjalista z dużą bazą który altruistycznie by pomógł).
Dla ciebie jestem ateistą, dla Boga - konstruktywną opozycją.
Woody Allen
Hunvert
Posty: 20
Rejestracja: 23 sty 2012 07:51

Re: Reklama Arkadii vol.3

Post autor: Hunvert »

Ulav: Zacny pomysł, chylę czoło.
Mam nadzieję że Administracja przychylnie oceni tą inicjatywę i wesprze ją.
Pozdrawiam
Hunv.
.. wystarczą spuszczone spodnie i chwila nieuwagi, by ktoś nieżyczliwy dobrał ci się do dupy.
ODPOWIEDZ