Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Forum wieści z Arkadii.
Fels
Posty: 31
Rejestracja: 17 lip 2014 15:49

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Fels »

No wiec mysle ze wazne jest:
1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?
3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.
4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?
5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?
6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci
7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?

Nie ukrywam ze najciekawsze byly by opinie graczy najnowszych, ale pewne trendy powtarzaja sie z roku na rok, trzeba wziac tylko odpowiednio duza probke.

Cześć,

1. Dowiedziałem się od kolegi z gimnazjum (2001), który opowiadał dziwne rzeczy.
2. Ustnie
3. Arkdisk, teraz Zmud
4. Psucie zadań, stres że źle prowadzę postać.
5. Różnie
6. Rasowo raczej, na expowiskach
7. Jasne
8.(coś ode mnie) Malutki tutorial na głównej jak używać podstawowych komend potrzebnych u gnoma. Coś o świetle, podróży, przydomkach (unikatowość) i walce. Minimini, a pomoże. Właśnie widzę FAQ, dokładnie coś takiego w lepszej formie, typu lista komend, albo lista czynności podstawowych. Znajoma nie przebrnęła przez gnoma ostatnio, ale jej pomogę pewnie.

re down: Nie każdy ma cierpliwość. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 14 sie 2014 17:52 przez Fels, łącznie zmieniany 1 raz.
Zurwen
Posty: 756
Rejestracja: 13 lut 2009 09:37

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Zurwen »

Fels pisze: 8.(coś ode mnie) Malutki tutorial na głównej jak używać podstawowych komend potrzebnych u gnoma. Coś o świetle, podróży, przydomkach (unikatowość) i walce. Minimini, a pomoże. Właśnie widzę FAQ, dokładnie coś takiego w lepszej formie, typu lista komend, albo lista czynności podstawowych. Znajoma nie przebrnęła przez gnoma ostatnio, ale jej pomogę pewnie.
Pozwole sobie skomentować.

Na statku praktycznie każda komenda jest powiedziana wprost, obleczona w cudzysłów. Szczególnie podczas kreacji postaci i gnoma. A jeżeli komendy nie ma napisanej wprost, to po wywołaniu komendy znaku zapytania podpowiedź mówi co trzeba zrobić. Stąd ja mam osobiście odczucie, że gracze którzy nie dają radę przebrnąć przez statek, po prostu nie czytają tekstu - a w takim wypadku Arkadia raczej nie jest dla nich.

Staramy się ułatwić rozpoczęcie zabawy na Arkadii, ale niestety nie jesteśmy w stanie czytać za gracza.
Do kontaktów z czarodziejami służy komenda ‚zglos’ (błąd/pomysl/mg).
Awatar użytkownika
Cron
Posty: 12
Rejestracja: 30 sty 2014 20:45

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Cron »

No to lecimy!

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?
3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.
4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?
5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?
6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci
7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?

1. Wydaje mi sie, ze byl to rok 2002.
2. 26 XI 2001 grajac w Diablo II dolaczylem do klanu ZAMON (http://zamon.prv.pl). Poznalem tam wspanialych ludzi, w tym Milve i Kenwortha. Po pewnym czasie Diablo zaczelo umierac z powodu wszelkich hackow i dupowania przedmiotow. Wtedy wyzej wymienieni przeniesli sie od innej gry zabierajac mnie ze soba. Tu przyjeli imiona Yarkom i Jona (wybaczcie, ze podaje, ale jestescie klasa sama w sobie ;) ). No i jakos juz tu pozostalem.
3. Arkdisk - do dzis.
4. Wszystko ;) Dopiero chyba po miesiacu gry dowiedzialem sie, ze mozna wlaczyc skrocone opisy. Ah i te bramy miast!
5. Okolo 2 godzin dziennie.
6. Oczywiscie moi wiedzmini z Diablo II oraz wszyscy smialkowie z cmentarza pod Novigradem!
7. Kilka osob, niestety zadna nie "przetrwala".
Daleylia
Posty: 47
Rejestracja: 10 lis 2014 10:33

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Daleylia »

1. Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
Pierwszy kontakt to było raczej kilkuletnie oswajanie sie i przypatrywanie jak ktos gra. Sama osmielilam sie sprobowac dopiero dwa miesiace temu.

2. W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?
Czasem tak jest, ze poznaje sie kogos, kto gra w Arke niemalze od samego poczatku. I powolutku, jak ta kropla, ktora drazy skale, dzien po dniu, osoba ta przekonuje cie do sprobowania. Pozniej tych osob robi sie kilka, bowiem grono wspolnych znajomych rosnie - i masz babo placek - gram i ja! ;)

3. Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.
Oficjalny klient z www. Powoli przekonuje sie do innych rozwiazan.

4. Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?
Problemy? Ah te bramy... ;)ktos wyszedl zanim zdazylam odpowedziec czy cos zrobic (kolejnosc 'jak kogo' czy 'kogo jak' jest czasem dla mnie zabojcza ;) ) ostatnio odkryłam komende idz - nagle moje zycie zyskalo nowy wymiar! :D

5. Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?
Ze wzgledu na pewne kwestie prywatne - min. 8h dziennie ;) czyli pewnie z 60 tygodniowo ;)

6. Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci
Poczta w Nuln bywa początkiem wielu nowych i ciekawych znajomosci :) Ile? trudno powiedziec, wciaz kogos poznaje ;)

7. Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?
Owszem, ale watpie by ktos nowy na dluzej dolaczyl, bo raczej wszyscy 'obrazkowi', a pozostali znajomi.. juz graja ;)
Awatar użytkownika
Astrid
Posty: 94
Rejestracja: 21 kwie 2009 15:06
Lokalizacja: Jakieś dziwne miejsce

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Astrid »

1. Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
Około dziesięć lat temu.

2. W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?
Nowy chłopak zakomunikował mi, że jakaśtam gra wstała po wielkim padzie a to oznacza, że robię postać. Zabrał mnie do siebie, posadził na kolanach przed kompem i podjudzał do stworzenia dumnej/okiej zlot/srebrno/włosej elfki.

3. Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.
MudMaster2000. Z sześć lat na nim grałam, aktualnie korzystam z klienta WWW.

4. Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?
Wejść do Piany.

5. Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?
Zależy kto ze znajomych był zalogowany. Mogłam się tygodniami nie logować, by tuż po tym spędzać na Arce każdą wolną (poza wypadem na piwo) chwilę.

6. Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci
Wciąż je zdobywam.

7. Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?
Pokazałam Arkę kilku osobom, lecz nie wciągnęły się w te literki tak jak ja.
Kce obrazek? Tu się odezwie i wywoła Astrid trzy razy:

https://www.facebook.com/paszczearkadii
Jefik
Posty: 8
Rejestracja: 04 cze 2015 22:24

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Jefik »

1. Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?

ODP: Ponad dekadę temu. Pamiętam odległe czasy, kiedy jeszcze nie było cmentarz obok Novigradu, dało się ze skrzyżowania (tego między Novigradem i Oxenfurtem) pójść na południe (chyba południowy-wschód wtedy było, ale głowy nie dam), do wsi Anchor i dalej do Mahakamu (Wyzima zamknięte na trzy spusty), było bezpośrednie połączenie Novigrad-Nuln, paczek nie było, zadania były tajemnicą (raczej był zakaz ich upowszechniania), Tilei była zamknięte, Bissingen jeszcze stało, był stopień brutalności, inaczej wyglądało wchodzenia do świata (ach ten staruszek i jego figurki i różne miejsca startowe typu chatka pasterza czy wyspa Faroe ;) ), dużo by wymieniać zmian :)

2. W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?

ODP: Kuzyn mi powiedział, że grał z kolegami w Arkadię. Gra tekstowa, klimaty RPG, a ja, że ciekawy byłem (i jestem), chciałem zobaczyć, co to takiego, z czym to się je i jak wygląda i oto jestem :)

3. Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.

ODP: Na początku chyba włączyłem Arkadię przez Telnet (czy jak mu było temu programikowi na stronie Arkadii), potem był GMud czy ZMud (któryś z nich).

4. Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?

ODP: Wiadomo, pierwszy kontakt z grą tekstową, poznawanie mechaniki, długie opisy lokacji (dopiero potem dowiedziałem się, że można to zmienić), wprowadzanie komend.

5. Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?

ODP: Około kilku godzin.

6. Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci

ODP: Spotykając przypadkiem (ponoć nie ma przypadków ;) ). Z dawnych okresów chyba poznałem ogra o imieniu Saug (czy jakoś tak, głowy nie dam) i elfkę Nereidę. Grono znajomych miałem raczej szczupłe.

7. Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?

ODP: Tak, starałem się zachęcić, ale nie wyszło (w sensie, osoba trochę pograła, ale to nie było dla niej). Arkadię i gry tekstowe trafiają do specyficznego grona odbiorców i nie każdemu pasuje taka forma rozrywki.
Awatar użytkownika
Angauriela
Posty: 29
Rejestracja: 08 maja 2015 10:06
Lokalizacja: Pyrlandia
Kontakt:

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Angauriela »

To ja się wypowiem, jako niemal zupełny świeżak, w porównaniu z wypowiadającymi się tutaj. :D

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
W okolicach wakacji '14, kiedy to znajomy (nicku litościwie nie podam :D) zaczął grać, od czasu do czasu podrzucać co ciekawsze logi i namawiać do dołączenia.
Dołączyłam, koniec końców, w niedzielę po Pyrkonie bieżącego roku (program niedzielny słaby był, to wróciłam do domu, szukałam sposobu na zabicie nudy i przypomniałam sobie, że obiecałam dać szansę Arce po w.w. Pyrkonie).

Swoją drogą, fun fact - w momencie rozpoczynania gry nie miałam bladego pojęcia o uniwersum Warhammera, oprócz tego, że jest. :D

2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?
Jak wyżej, przez znajomego.

3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.
Yyy... cały czas oficjalny, bo skrypty to dla mnie jakaś czarna magia.

4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?
Na początku, jak i teraz - nieintuicyjne komendy.

5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?
Dużo... za dużo. Teraz czeka mnie poprawka z rosyjskiego (choć z drugiej strony, to nie jest wyłączna wina Arki). :(

6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci
Nie prowadzę ewidencji, ale było tego sporo. Na poczcie, bo gdzież by inaczej. :'D

7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?
No ba, ciągle namawiam. Głównie odbijają się od wspomnianego przeze mnie problemu komend.
Plus przypadek jednostkowy mojego starszego brata, którego zachęciłam, założył postać, znudził się, nabrał z powrotem chęci do gry, uświadomił sobie, że zapomniał hasła, napisał maila do wizów, czekał miesiąc na odpowiedź, w międzyczasie padł mu dysk w laptopie i teraz czeka z graniem, aż mu przyślą nowy dysk. :mrgreen:
Lecz cieniom zbrakło nagle sił, a cień się mrokom nie opiera!
I powymarły jeszcze raz, bo nigdy dość się nie umiera...
I nigdy dość, i nigdy tak, jak tego pragnie ów, co kona!...
I znikła treść — i zginął ślad — i powieść o nich już skończona!
Awatar użytkownika
Hoppa
Posty: 60
Rejestracja: 22 lip 2015 19:20

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Hoppa »

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
Z moich obliczeń wynika, że 12 lat temu. Pograłam ze trzy (nałogowo) a potem miałam dlugaśną przerwę aż do teraz.

2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?
Jedna z obecnie grających halflinek niemal zmusiła mnie do założenia postaci :lol:

3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.
Gmud

4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?
Ze strony technicznej lagi, miałam słabe łącze. Ze strony expowo rpgowej - mutanci w Kreutzhoffen

5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?
Wstyd się przyznać - rekord to było 14 godzin bez przerwy ale brałam wtedy akurat arkowy ślub :lol:

6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci
Część osób poznałam oczywiście na poczcie w Novi :D I po paru tygodniach gry następowały te quasi - klimatyczne pytania o numer gg, w stylu "ile groźnych gremlinów spotkałaś w tym tygodniu?". A dużą brygadę tzn. kilkanaście osób poznałam na forum arkadyjskich spotkań i kilka razy chodziliśmy razem na zapiekanki albo udawać drużynę Kapitana Planety na krakowskim dworcu, przy pomocy kapsli od Tymbarka - to były czasy :D Sporo z tych znajomości przetrwało do dziś.

7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?
Tak ale z mizernym skutkiem.
Awatar użytkownika
Raenn
Posty: 97
Rejestracja: 01 sty 2016 16:27
Lokalizacja: Kraków/Toruń

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Raenn »

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
Trzy lata temu, pi razy oko.

2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?
W taki, że wraz z drugą połówką szukałam gry tekstowej w internecie żeby sobie poerpegować. W ruch poszła wyszukiwarka internetowa i po szybkim przetestowaniu kilku tytułów przy arce zostało się dłużej. Chociaż z przerwami. Wciąż więcej przerw niż grania.

3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.
Oficjalny klient.

4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?
Och, miałam mnóstwo problemów! Od naleciałości językowych (chyba od niedawna dopiero przestałam <WYJMOWAĆ> coś z czegoś, bo <BIERZE> moim zdaniem to się z ziemi), przez to, że nie umiałam sobie nawet cech ustawić (ktoś niedawno nawet wspominał, że jest to trochę dziwne)... z chodzeniem też miałam długo problem, pamiętam (da się? Da się! albo wpisywałam kierunki mozolne z ręki albo klikałam myszką. Potem wpadłam na to, by zacząć używać klawiatury z... klawiaturą numeryczną). Czyli ogólnie wielkie problemy z komendami co jest chyba normalne dla kogoś, kto pierwszy raz ma do czynienia z grą która ma tak restrykcyjnie wymaga użycia takiego a nie innego słowa/składni/formułki. A tu jeszcze warto coś zacytować...
Xion pisze: Jeśli ktoś nie daje sobie rady z otworzeniem drzwi i wyjściem na wschód, potrzebując do tego tutoriala, to i tak na tym mudzie za daleko nie zabrnie.
Otóż nie radziłam sobie. A nie jestem tłumokiem. Sądzę raczej, że to kwestia tego, że nigdy nie miałam wcześniej do czynienia z MUD'ami ani SUD'ami. Bo wszyscy moi znajomi których posadziłam przed arką robili statek w dwie godziny średnio, jeśli im nie podpowiadałam. A to jednak kilka osób było... i błędy popełniali bardzo podobne.
Dalej... mi osobiście brakuje wiedzy o świecie. Ani Warhammer ani Sapkowski to nie jest moja miłość. Gdyby Arkadia opierałaby się o Świat Dysku, Tolkena czy jakikolwiek inny dobrze znany mi cykl fantastyczny to byłoby znacznie prościej. Tak boję się wciąż i wciąż popełnić gafy, choć staram się w miarę możliwości dokształcać, ale na początku... czułam się paskudnie całkiem nie rozumiejąc, co jest czym i kto jest kim i co się właściwie, cholibka, dzieje.


5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?
Sądzę, że całkiem sporo.Były takie dni, kiedy w ogóle nie grałam bo akurat było coś ciekawego do roboty, ale kiedy nie było, to siedziałam po kilka godzin dziennie. Tygodniowo na pewno więcej niż 20

6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci
Z tym nigdy nie było problemu, bo każde moje podejście zaczynało się tak, że na początku błąkały się razem po świecie dwie wybitnie nienormalne postacie erpegujące jakieś dziwne rzeczy. Zwracały na siebie uwagę swoimi problemami i świrowaniem, zyskując sporą gromadkę przyjaciół i wrogów. Poza tym gracze raczej dobrze reagują na kolorki żółtodzioba, oferują pomoc, wyprawy, czasem dadzą trochę złota czy jakiś ekwipunek.

7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?
Jasne, że tak! I to całkiem sporo osób. Zainteresowanie jest. Niestety... po paru tygodniach gry wszyscy jak na razie odpadli. Bo Arka okazała się... zniechęcająca. "Dziwne" te komendy, wszystko takie "trudne"... No, ale grę poznali i może tak jak ja potrzebują paru podejść więcej, żeby zostać na dłużej.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2016 17:06 przez Raenn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Faelan
Posty: 6
Rejestracja: 06 paź 2016 14:27

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Faelan »

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
Ermnaście lat temu, coś w okolicy któregoś z legendarnych większych padów.

2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?
Zupełny przypadek :)

3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.
Telnet, jakiś czas później gmud.

4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?
Telnet ;) I to jego bym winił za gubienie się w Kreutz na tyle skuteczne, że sporo czasu przyszło tam spędzić zanim w ogóle trakt udało się znaleźć ;)

5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?
Na początku ledwie kilka godzin tygodniowo (telnet- frustrujące ;) ), z niedługim czasem zaś sięgnęło to kilku ładnych godzin dziennie

6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci
Pierwsze to zapewne, jak u niemałej częsci, poczty i osławione ówczesne pocztowe elfy/elfki ;)

7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?
Owszem, jednak na dłuższą metę dość bezskutecznie
ODPOWIEDZ