Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Forum wieści z Arkadii.
Awatar użytkownika
Seleni
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2013 19:42
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Seleni »

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?

Ciężko mi w tej chwili to stwierdzić, po takiej wielkiej przerwie. Jedynie co może pomóc w orientacyjnym namierzeniu tego okresu to:
- Nie bylo Wyzimy i droga z Novi do Mahakamu to była pestka.
- Osada znajdowala sie troszke blizej.
2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?

Nie pamietam..

3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.

Dlugo Gmud a potem Zmud, teraz po reinkarnacji Cmud

4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?

Orientacja.. Nie było map za bardzo, wiec wszystkie były rysowane na kartkach. Nauka realiów gry.. (Jak sobie przypomne pierwsze podanie do Osady :oops: ..)

5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?

Okolo 20-30 godzin.

6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci

Nie było to trudne w tamtych czasach.. W zasadzie po powrocie co pierwsze zwrociło moją uwagę, to niechęć do przedstawiania sie. Nie pamietam tego ze starych czasów, kiedy każdy każdemu sie przedstawiał. Ale może to wynik zmian w zapamiętywaniu imion. Jesli chodzi o ilość to zawsze chyba było tak:
Twoj biedny umysl chyba nie pomiesci juz nikogo wiecej.

7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?

Brat, sąsiad, kuzyn... Z tego co wiem ten ostatni czasem zagląda na Arkę. To w zasadzie on mi o niej przypomniał.

Problemem było raczej logowanie sie z tego samego IP bo mielismy wspolna sieć osiedlową z jednym zewnętrznym adresem.
Hunrim
Posty: 342
Rejestracja: 13 lip 2011 15:52

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Hunrim »

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?

Około roku 2000 (plus/minus kilka miesięcy)

2. W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?

Moja przygoda z Arką zaczęła się równocześnie z przygodą z internetem. Poszedłem do jednej z pierwszych kawiarenek internetowych w Polsce, zapoznać się z tym tajemniczym internetem ( wtedy jeszcze dobro bardzo luksusowe). Nie za bardzo wiedziałem co ze sobą zrobić, patrzę , a tutaj 3/4 sali czeka w jakiejś kolejce. I tak się zaczęło, na następny dzień już kupiłem karnet bez ograniczeń czasowych, a koledzy z sali byli pierwszymi z którymi chodziłem na wyprawy. Dziś już chyba ani jedna z tamtych osób nie zagląda na arkę :( , wszyscy po 30 lub nawet 40 ( ja za miesiąc kończę 30, a byłem tam zdecydowanie najmłodszy- zaraz po podstawówce, normalnie po arce widać jak się człowiek szybko starzeje)

3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.

Tu zdecydowanie są trzy etapy. Pierwsze dwa lata nie miałem w domu internetu, bo prawie nikt nie miał, grało się w kawiarenkach i korzystało tylko z telnetu. Choć dziś taka gra wydawałaby mi się aburdalnie trudna, to nie wspominam tego jako problemu, ale też do samej arki się podchodziło wtedy inaczej.

Później szkoła, matura, nastąpiło przez to kilka lat przerwy i przyszła pora na bardzo miło przeze mnie wspominanego arkdiska

Po następnej dłuższej przerwie ( studia, początki pracy) znowu wróciłem ( i jestem do dziś) już cmud ( poprzedzoną krótkim okresem na zmudzie)

4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?

Oczywiście, gubienie się to był standard, bo nie było map w ogóle ( albo szczątkowe na stronach różnych graczy), w dodatku świat się dynamicznie zmieniał i mapy, w tym samodzielnie rysowane, szybko się dezaktualizowały.. Z drugiej strony, każdy problem było łatwo rozwiązać, wszędzie było pełno graczy, jakieś gildie to była garstka elity, reszta na bieżąco się organizowała i wszystkiego można było się od ręki nauczyć. Taka anegdota, autentyczna. Jedna z moich pierwszych sesji, kawiarenka, pytam bardziej doświadczonego gracza siedzącego obok. Jak zarabiać kasę na arce? I opowiada, że albo paczki/skóry/potwory itp albo sępić. Ja się pytam jak sępić? On: no mówisz na przykład: elfie, dasz parę monet na trening? Nie za bardzo mi się ten sposób podobał, ale raz spróbowałem i dostałem tyle złota ( i nawet mithryla), co przez kilka miesięcy mojej początkowej gry w tamtym czasie bym nie zarobił. Tak kiedeyś było na arce.

5 Ile mniej więcej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?

40 godzin spokojnie, ale się nie rozwijałem intensywnie, bardzo długo radośnie biegałem, podziwiając i ciesząc się tym nowym cudownym światem, przez całe miesiące nie mając nawet świadomości systemu brutalności/utraty expa itd. Jak umierałem to mnie najbardziej wkurzało, że znów tak długo trzeba czekać aż się znane już opisy śmierci skończą :D. Dzięki zadaniom i qexpie , które uwielbiałem zresztą robić, w ogóle się sensownie rozwijałem :)

6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci

Rany, przychodziło się na plac główny ( pod tablicę ) w mieście, a tam było pełno graczy, z którymi od razu się gdzieś szło, ZAWSZE, jeszcze dostałeś sprzęt na wyprawę jak swojego nie miałeś. Ktoś tu wspominał, że wtedy się wszyscy chętnie przedstawiali. święta prawda, każdy się każdemu na wyścigi przedstawiał i brał do drużyny i ruszaj ku przygodzie.

7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?

Staram się przemycać arkę we wszelkich środowiskach internetowych w jakich się udzielam, mniej lub bardziej dyskretnie. mam nadzieję, że ktoś się czasami złapie. Niestety w moim codziennym otoczeniu nie mam szczęścia spotykać osób wykazujących zainteresowanie taką tematyką.


Jeszcze na koniec taka moja refleksja na temat prawdziwie nowych graczy na arce. Współczuję im - oni mają ciężej. Ja gdybym zaczynał dziś, to chyba moja przygoda z arką skończyłaby się po godzinie. Jasne - jest piękna mapa, o której ja mogłem pomarzyć, jest arka wiki, forum, dużo rzeczy w grze stało się bardziej przyjaznych, a mysz na pewno już nie zabije gracza, który dopiero co wszedł do gry. Jednak co z tego, jeżeli chce zacząć, to musi na dzień dobry sporo przeczytać ( nie, że to coś złego, ale nie oszukujmy się, mało kto dziś lubi gry, przed zaczęciem której trzeba przeczytać przynajmniej kilkanaście stron tekstu). Za moich czasów się wchodziło do gry, a reszty się uczyło już z innymi graczami, którzy wszystko pokazywali, taki żywiołowy tutorial. Dziś istnieje w formie wielkiej akcji raz na dwa lata, jak ktoś zrobi gdzieś większą reklamę, jak ktoś nowy się na taką akcję nie załapie, to połazi z godzinkę albo mniej po świecie, zniechęci się i drugi raz się nie zaloguje ( oczywiście nie wszyscy, ale wielu takich na pewno jest - to jak z dobrą książką, która bywa nudna na początku, niektórzy niepotrzebnie się zniechęcają, choć później by im się spodobało). Dlatego apeluję- dbajcie o prawdziwych nowych, przede wszystkim w grze, ale na forum także. Czasem widzę, jak nowy gracz się o coś pyta w dziale porad, a usłyszy tylko szyderczą/wymijająco odpowiedź albo zapytaj na arce. Nie, on nie zapyta na arce, tylko powie sobie- a na co mi to.....
Chciałbym, żeby za następne kilkanaście lad nasza arka ciągle była żywym mudem....
Illudil
Posty: 8
Rejestracja: 25 sty 2013 14:09

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Illudil »

No to może i ja coś napisze ;)

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
Jesień 1997 pierwsze kroki
2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?
Rafael i koledzy w Opolu kawiarenka internetowa Ivopex (stała banda nerdów i klikała w coś a że irc już nudził to też spróbowałem)
3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.
Telnet!
4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?
Nie do końca rozumiałem świat(0 podstaw, ani sapka nie czytałem ani WH żadnej sesji nie zaliczyłem :) )
5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?
W fazie pochłonięcia przez MUD`a 7dni w tyg/24h na dobre a czasem i po 25 :twisted:
6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci
Na samej Arkadii dość szybko myślę że około miesiąca poza Arkadia nie licząc osób z którymi grałem to po pierwszych zlotach/spotkaniach.
7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?
Parę osób ale niestety nie grają chociaż co jakiś czas postać założą i chwile pobiegają.
Terenes
Posty: 397
Rejestracja: 23 kwie 2009 13:41

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Terenes »

Illudil pisze: 1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
Jesień 1997 pierwsze kroki
Oj, coś Ci się lata poprzemnażały bo:

Kod: Zaznacz cały

MUD-a otwarto dla graczy 23 grudnia 1997 roku po południu[1] (22 grudnia o godz. 17.00 wg innej wersji). Serwer Arkadii znajdował się fizycznie na jednej z wyższych uczelni w Lublinie. Przez pierwsze dni po otwarciu Arkadii dostępne dla graczy były tylko dwie lokacje. Dzięki nim mogli się zapoznać z komendami, emocjami i specyfiką LPMUD-a.

Szerszy świat dla graczy otwarto tuż przed Nowym Rokiem. Domyślnym miejscem startowym wszystkich postaci była wioska Anchor w Temerii. Pierwszym NPC-em była krowa w tej wiosce.
Illudil
Posty: 8
Rejestracja: 25 sty 2013 14:09

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Illudil »

Byłem przekonany że otwarcie było w lutym 97 mój błąd, najwidoczniej początki były w 1998 :)
Gniot
Posty: 612
Rejestracja: 13 lut 2009 09:57

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Gniot »

Terenes pisze:Czolem.
No wiec mysle ze wazne jest:
1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?
3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.
4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?
5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?
6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci
7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?
1. Kolo 2000 roku. Kawiarenka internetowa niedaleko Fabrycznego/Lodz
2. W gre wprowadzil mnie hmm wlasnie niestety nie pamietam dokladnie...albo kumpel z ktorym trenowalem skok wzwyz u Hatali albo Balhut (skleroza).
3. Telnet z wydzialu matematyki... na korytarzu stalo troche kompow takich staroci z 11 calowymi monitorkami. Byla ekipa od arki i cygnusa.
4. Problemy ? Caly urok tej gry.
5. Za duzo.
6. Na korytarzu wydzialu matematyki pozdro Balhut. Granie od 8 do 20 na dwoch batonikach i soczku w oblokach dymu ktory wedrowal z palarni polozonej pod nami
7. Probowalem tyle ze ludzi przeraza latajacy tekst i mus "szybkiego" pisania.
2011.04.01
Gniot Adiutant Kapitana Kompanii Gryfa, Walczacy z Wiatrakami, Miecznik z
Paweza, Naczelny Madrala Arkadii, Ogr o Elfich Uszach, Elf o Ogrzym
Rozumku, Zastepca Szefa Muminkow z Obozu Najemnikow, Arcydzielo
Sztuki Cukierniczej
Awatar użytkownika
Dalan
Posty: 30
Rejestracja: 29 cze 2013 15:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Dalan »

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
Gdzięs koło roku pańskiego 2005
2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?
Będąc w kawiarence internetowej, dalszy znajomy pokazał mi co to jest, jakiś czas później gdy miałem stały dostęp do netu spróbowałem swoich sił.
3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.
Zmud, od zawsze do teraz.
4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?
Komendy i poznanie traktów.
5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?
Na początku bym powiedział 2-3h/ dziennie, ale do arki miałem kilka podejść potem nawet po 30/h tygodniowo.
6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci
Różnie, część to na expowisku, częśc na poczcie, część w Loren, ale nigdy nie miałem rzeszy przyjaciół :)
7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?
Tak kilka osób, ale nikt nie został na dłużej (nie byli w stanie przemóc się przez nauke komend i poruszania się biegłego).
"Nothing is true, everything is permitted."
Virdill
Posty: 83
Rejestracja: 15 sty 2010 08:49
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Virdill »

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
Rok 1999 okolice października do około 2003 roku, a potem długa przerwa i powrót jakoś w 2009 roku

2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?
W pracowni komputerowej na uniwerku zagrywało się kilka osób, jako fan prozy Sapkowskiego i MG w Warhammera oczy mi tylko rozbłysły

3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.
Telnet

4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?
Komendy i orientacja w terenie.

5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?
2 - 3 godziny dziennie

6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci
Kumple siedzący tuż obok w pracowni wzięli mnie pod opiekę więc miałem z górki (Arhag, Marius, Walkir, Vic, Dangor, Ifrigen).

7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?
Tak kilka osób, do dziś niektóre okazjonalnie się logują.
Dla ciebie jestem ateistą, dla Boga - konstruktywną opozycją.
Woody Allen
Awatar użytkownika
Elaner
Posty: 39
Rejestracja: 18 lut 2009 10:38

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Elaner »

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?

Zima 2000

2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?

Przypadkowa znajomość z pewnym litwinem poznanym na gg, podczas szukania ludzisk na przysłowiową "pałę". Pierwsza postać założona przez ww osobę, w celu "choć zobacz", z małymi problemami technicznymi (postać o imieniu Tomhard; celownik komu, czemu - Tomhardu), którą grałem okazjonalnie pół roku. Można? Można.

3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.

Wydaje mi się, że Zmud z ea.prv.pl

4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?

Pewien ogr, którego spotkałem na samym początku na trakcie. Po krótkiej rozmowie i przedstawieniu się zaczął się nabijać z Twardego Toma, jak go sam nazywał. Nie byłem pewien czy ta gra ma ten zajebisty klimat, czy nie. Pewnie dlatego grałem okazjonalnie, dopóki dopóty nie pojawił się El.

5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?

Z początku po pare godzin tygodniowo a później tyle ile się dało.

6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci

W sumie tak jak do tej pory - gadulstwo to piękna sprawa!

7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?

Znajomi niechętnie podchodzili do arki. Jeśli coś jest pozbawione grafiki i na dodatek, o zgrozo, wymaga czytania...
Terenes
Posty: 397
Rejestracja: 23 kwie 2009 13:41

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Terenes »

W zwiazku z wystepujaca niedawno fala nowych graczy, chcialbym przypomniec temat i zachecic ich do wypowiadania sie w nim.
ODPOWIEDZ