Pierwsze przemyslenia po naplywie nowych graczy.

Forum wieści z Arkadii.
Awatar użytkownika
Vae
Posty: 62
Rejestracja: 07 sie 2011 04:25

Re: Pierwsze przemyslenia po naplywie nowych graczy.

Post autor: Vae »

Dzisiaj chyba w jednym momencie prawie 400 osob bylo.
Jak przemyslenia po pierwszym dniu?
Ktos ciekawy?
Czy raczej wiekszosc do odstrzalu?

Moj faworyt to byl elf o imieniu Gejzor czy tam Gejzar :D
Awatar użytkownika
Godar
Posty: 309
Rejestracja: 07 mar 2009 17:46
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsze przemyslenia po naplywie nowych graczy.

Post autor: Godar »

Ja próbowałem uczyć trzech nowych (a przynajmniej na takich wyglądali) i muszę powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczony. Żadnego "1K GOLD PLZ!!!! xD". Wiadomo, RPG może nie był super, ale trudno tego oczekiwać tego w pierwszej godzinie gry. Przynajmniej się starali i myślę, że dobrze rokują. Zresztą ja też nie trzymałem klimatu jak należy, bo ciężko wszystko "klimatycznie" wytłumaczyć. Tu ewidentnie widać brak jakiejś sensownej pomocy do komend, tutoriala czy czegoś w tym guście i odpowiednio skonfigurowanego klienta. Jeden gracz pytał mnie, czy można zrobić jakoś kolorowanie mówienia albo w jaki sposób tak szybko chodzę. I jak to wytłumaczyć na arce?

Myślę, że warto byłoby napisać gdzieś, choćby na forum, taki elementarz, coś w stylu "O co tu chodzi i jak zacząć, czyli Arkadia w pigułce". Niby to wszystko gdzieś jest, ale czasem trudno dojść do tych informacji nowemu graczowi i wszystko ogarnąć. I nie chodzi tu o opis świata, stowarzyszeń i zawodów, tylko np.
PODSTAWOWE KOMENDY

spojrz - wyświetla opis lokacji
zerknij - krótki opis lokacji
i - sprawdza ekwipunek
ob [co]
ocen [co]
cechy - sprawdza cechy gracza i postepy dokonane w czasie sesji
um - pokazuje umiejętności gracza
stan - stan postaci: poziom kondycji, zmęczenia, głodu i pragnienia
kondycja - kondycja gracza
kondycja wszystkich - kondycja wszystkich postaci na lokacji
wloz [co] do [czego]
wez [co] z [czego]
zaloz [co]
dobadz [czego]
zabij [kogo]
zaslon [kogo] (przed kim)

EKWIPUNEK

Na początku gry najprostszą metodą na zdobycie broni jest znalezienie jej w urnie (np. wez miecz z urny). Urny znajdują się w świątyniach w większych miastach.
Ekwipunek możesz też zdobyć:
- kupując w sklepie
- zamawiając u kowala
- z pokonanych przeciwników
O ekwipunek należy dbać, naprawiając go (napraw zbroje) i ostrząc (naostrz bron) u kowala.

ZADANIA

Niektóre NPC zlecają różne zadania (questy). Aby otrzymać zadanie należy się przedstawić i zapytać NPC o pracę, pomoc lub zadanie.

WALKA

Walka to jeden z najważniejszych elementów gry. Walka z potworami pozwala na podniesienie poziomu doświadczenia postaci i zdobycie pieniędzy oraz ekwipunku. Możliwa jest również walka z graczami, którą jednak obowiązują pewne zasady (?zasady).

Aby rozpocząć walkę, należy wydać komendę zabij [kogo]. Niektóre potwory mogą też same nas zaatakować. W walce drużynowej ważne są komendy takie jak:
wesprzyj (kogo) - wspiera wybraną postać; bez argumentu wspiera jednego z członków drużyny
zaslon [kogo] przed (kim) - zaslania wybraną postać przed wybranym wrogiem; użyta bez argumentu zasłania przed losowym (?) wrogiem

PODRÓŻOWANIE

(tu coś o statkach, dyliżansach, bramach miejskich itd)

ZARABIANIE

(paczki, questy, zioła, potwory)
Coś w tym guście... Taki zbiór najważniejszych informacji umożliwiających szybki start.

Faktycznie, liczba graczy była dziś oszałamiająca - takiego efektu się nie spodziewałem. Ale pewnie duży wpływ na te tłoki miało masowe zalogowanie się starych graczy, tylko po to aby pomagać ;)
Ulav
Posty: 327
Rejestracja: 27 wrz 2009 00:44

Re: Pierwsze przemyslenia po naplywie nowych graczy.

Post autor: Ulav »

Pomyslimy nad tym Godar.

Nie, zwyczajnie byl ogrom zoltasow. Zreszta nawet teraz jeszcze zlaza nowe postacie z trapu. Wiec warto popilnowac novi i nuln przez troche. No i czasem zagladac na startloca czy nie wracaja ci z wczoraja. Kilku juz widzialem biegajacych po miescie :)
Awatar użytkownika
Vae
Posty: 62
Rejestracja: 07 sie 2011 04:25

Re: Pierwsze przemyslenia po naplywie nowych graczy.

Post autor: Vae »

No i chyba znowu wysyp szyszek jest :)
Ulav
Posty: 327
Rejestracja: 27 wrz 2009 00:44

Re: Pierwsze przemyslenia po naplywie nowych graczy.

Post autor: Ulav »

Duzo graczy po szysce przesiada sie na inna postac. Kiedy juz zrozumieją swój błąd ;P
Awatar użytkownika
Julien
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2009 15:18
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsze przemyslenia po naplywie nowych graczy.

Post autor: Julien »

Hefren pisze:Przemyslenie na dobranoc: Jesli ktos chetny, gotowym pic chocby we dwoje. Czekanie na grono 200+ wydaje mi sie bezcelowe.
Moje przemyślenia dla odmiany są takie, że też bym się napiła.

A żeby nie było nie na temat: wczoraj czułam się trochę tak, jak na Primas dies Aprilis. Absurdalnie dużo wszystkich wszędzie, ze szczególnym uwzględnieniem elfów upchniętych na poczcie. Arkadyjskie dinozaury mogą sobie marudzić, w końcu świeże mięsko zaatakowało nasz lekko przykurzony światek. Mimo wszystko - byłam pod wrażeniem turystycznych wycieczek i chciałabym wyrazić podziw dla tych, którym się chciało. Jakby nie było - reklama to tylko mały kamyczek, poruszający lawinę. Ktoś potem musi zakasać rękawy i zabrać się za odgruzowywanie ;)
Zarbur
Posty: 13
Rejestracja: 06 wrz 2011 16:24

Re: Pierwsze przemyslenia po naplywie nowych graczy.

Post autor: Zarbur »

A ja mam takie przemyslenia po naplywie nowych graczy:

Arka umiera ale nie z winy braku chetnych do gry. Ci nowi sa skutecznie zniechecani przez starych graczy. Ciezko z kimkolwiek pogadac dluzsza chwile, wszyscy leca na expa i nie maja czasu. Mnie na wyprawe nikt nie chce wziasc bo jestem za slaby (no tak szkoda czasu, bo po co poerpegowac z kims nowym, exp ucieka) Jak juz sie staram do stowarzyszenia to wszyscy maja mnie za seconda albo szpiega. To, ze jest wojna miedzy gildiami nie znaczy ze wszyscy nowi musza krecic i oszukiwac. Nie mierzcie kazdego swoja miara.

Zajebiscie jest kombinowac nad podaniem 1-2 tyg, czekac kilkanascie dni na odpowiedz (nie dostac zadnej, nawet negatywnej) i dowiedziec sie spotykajac jednego ze stowarzyszenia ze ma sie spierdalac bo jest sie szpiegiem i ze zaraz ubije.

300+ osob po 2 reklamach na kwejku? (sam przyszedlem po 1wszej) I co z tego? ile osob zostalo dluzej niz na kilka zalogowan? mi juz szkoda mojego czasu, a na forum tylko marudzenie jak to kiedys bylo zajebiscie, bardzo mozliwe ale teraz jest gorzej niz slabo.

Ciekawsza opcja dla rpga jest sesja ze znajomymi a dla expa jest masa spoko gierek na rynku.
Awatar użytkownika
Melvin
Posty: 27
Rejestracja: 23 paź 2011 15:25
Lokalizacja: Pojzn

Re: Pierwsze przemyslenia po naplywie nowych graczy.

Post autor: Melvin »

Mam podobnie, na Arce jestem od niedawna, glownie zeby poerpegowac od czasu do czasu malym rubasznym halfem, rozdac troche ciastek i wina, upiec jakiegos zajunca na ogniu i sie podzialkowac ze styranym podroznikiem. Ale starzy Mastah albo maja diete albo sa absynentami. Albo to i to. Do tego co drugi jest "mroczny" i nie ujedziesz. Podobno na starosc sie dziwaczeje :)
Moje życiowe motto to jakiś znany cytat...
Meitner
Posty: 9
Rejestracja: 19 lip 2011 17:45

Re: Pierwsze przemyslenia po naplywie nowych graczy.

Post autor: Meitner »

A ja powiem, że widziałem wielu starych graczy, którzy ciągnęli za rączkę, pomagali. Brali też na expa, ale co z tego, jak młodzik niewiele z niego wyciągnie. Jest też wiele graczy, którzy grają od dawna i mają właśnie secondy z niskim lvl, młodsze expem postacie powinny się kumać między sobą albo właśnie z nimi na expa. Nikt tu Was nie weźmie do drużyny na expa, żeby Was zlevelować jak w lineage'u (nie wiem jak to wygląda, nie grałem, ze słyszenia tylko wiem). Musicie dobierać się w drużyny na mniej więcej swoim poziomie (expa, bo erpeg to inna sprawa, widziałem paru "żółtków" z naprawdę fajnym erpiegiem). Ale jeszcze słowo o expie, co z tego, że ktoś Was weźmie na bardziej wyzywającego expa, skoro on będzie tłukł wszystko, a Wy w trakcie walki raptem 3 razy traficie i expa będzie jak za szczura? Bo mniej więcej na niektórych expowiskach to tak wygląda. Nie zrażajcie się, zbierajcie się w grupy, w kupie łatwiej grać. Z tego co widziałem, to duża część "żółtodziobów" zaczepia tylko starszych graczy (ja wiem, potrzebna pomoc i tak dalej), ale warto by było żeby dogadywać się też między sobą.

Pozdrawiam
M.
Diavun
Posty: 1
Rejestracja: 25 gru 2011 17:06

Re: Pierwsze przemyslenia po naplywie nowych graczy.

Post autor: Diavun »

Cześć, kilka dni temu postanowiłem wrócić po raz kolejny do Arki, teraz chyba po najdłuższym, kilkuletnim okresie.
Generalnie widzę dużo fajnych zmian, przyjaznych dla nowych graczy, ale moje pytanie jest inne...
Czytałem ten wątek i naszło mnie pytanie - reklamy były kilka miesięcy temu i ilu mniej więcej z zupełnie nowych graczy zostało? Nie pytam oczywiście o dokładne liczby czy statystyki, tylko generalizując ... prawie nikt nie został? dużo zostało?
Ja, póki co, zauroczyłem się na nowo Arką ;)
ODPOWIEDZ