Ocena obiektu.

Forum wieści z Arkadii.
Vayneela
Posty: 159
Rejestracja: 20 lip 2009 19:56

Ocena obiektu.

Post autor: Vayneela »

Witam,

czy któryś z wizów przeprowadzających ostatnie reformy sprzętu byłby tak miły wyjaśnić jakie umy wpływają na ocenę danych przedmiotów? Czy jest tak, jak wynika z wieści czyli: ocena obiektu przede wszystkim w każdym przypadku czy też tak, jak wynikać może z mniej lub bardziej precyzyjnych testów tj. um broni do broni, tarczownictwo do oceniania tarcz a ocena obiektu do całej reszty?

Dlaczego pytam. Pytam z kilku powodów. Bardzo miło, że taka reforma została wprowadzona, bo jest to ciekawe. Zostało zapowiedziane, że ma ona na celu podnieść używalność kupca. Aczkolwiek, w tym momencie (jeśli zmiany zostały wprowadzone tak, jak zapowiedziano) 90% arkadii nie przyjmuje do wiadomości tej reformy. "Przecież lepiej wiem, ty kupcu się nie znasz" i tak co chwilę. Dlatego chciałabym sprostować. Jesteśmy guru w ocenie WSZYSTKIEGO, czy tylko tego, co nie dało się podciągnąć pod inny um?

v.
Aphazel
Posty: 148
Rejestracja: 13 maja 2009 09:44

Re: Ocena obiektu.

Post autor: Aphazel »

Jak dla mnie, to byliście zawsze guru tylko i wyłącznie w SPIENIĘŻANIU wszystkiego i niech tak zostanie. Może Ci się nudzić, ale i tak to bardzo dużo. Już sam AJ handlarza to o wiele więcej, niż mamy my, a o waszym targowaniu się, czy co to tam, nawet nie śnię.

IMO jako kupcy nie powinniście mieć jakiejś wyśmienitej umiejętności oceny przedmiotów, których nie używacie. Poiwinniście za to umieć wstawić niezły kit, jeśli trzeba, żeby coś sprzedać. Względem NPCów załatwia to um targowania się, dlatego tyle kasy garniecie za sprzedaż. Względem graczy własna inteligencja i urok osobisty. Ot, co. Żeby gracz bardziej polegał na Twojej ocenie, niż własnej. Nie umiesz tak innego gracza przegadać? To słabo jak na prawdziwego kupca.
Awatar użytkownika
Pier
Posty: 205
Rejestracja: 21 paź 2010 16:19

Re: Ocena obiektu.

Post autor: Pier »

Widzę mocno subiektywną wypowiedź.
Ja zazwyczaj podpieram się powszechnie znanymi systemami RPG, a one stoją w opozycji do Twojego zdania Ahazelu. A nawet gdyby nie to, nie trzeba długo myśleć, żeby wymyśleć, że kupiec powinien wiedzieć co sprzedaje.

Według tego co do tej pory widziałem, ocena obiektu nie jest jakimś super zaawansowanym um'em, posiadanie jej na poziomie GP wystarcza, żeby jako tako oceniac np. zbroje, a ocena kupca nie różni się dużo. Owszem jest znacznie precyzyjniejsza, ale komus z jako takimi cechami, kupiec nie wcisnie totalnego kitu ;P
Farandar
Posty: 70
Rejestracja: 14 cze 2009 17:26

Re: Ocena obiektu.

Post autor: Farandar »

Widzę, że Aphazel ma doskonale rozwiniętą dyplomację, darzy każdego szacunkiem, jest świetnym rozmówcą i kocha kontakty z innymi ludźmi. Gratuluję podejścia.

Podłączam się do pytania, sam oceniam często rzeczy, chociaż z opinią "ja wiem lepiej" się jeszcze nie spotkałem, ale klienci są różni, jak widać powyżej.
"Pamiętajcie, proszę, że gdzie rządzi nieład, tam upada handel."
Terry Pratchett
Awatar użytkownika
Molu
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2009 23:27

Re: Ocena obiektu.

Post autor: Molu »

Aphazel pisze:Już sam AJ handlarza to o wiele więcej, niż mamy my, a o waszym targowaniu się, czy co to tam, nawet nie śnię.
Z tego co mi sie wydaje, to chyba nie ma problemu, zebys zmienil zawod na AJ handlarza, prawda? Wiec jesli to takie fajne Twoim zdaniem - zmien i bedzie po problemie. Moze wtedy uda Ci sie spojrzec na sprawe z drugiej strony, skoro w inny sposob nie potrafisz.
A moze nawet zacznij sie starac do Cechu i wtedy bedziesz mial przegiete umy, o ktorych nawet nie snisz! Co tam, ze nie bedziesz wiedzial jak dzialaja i czy dzialaja. Wazne zebys mial "inteligencje i urok osobisty" - przeciez tego Ci nie brakuje, nie? :)
Aphazel pisze:IMO jako kupcy nie powinniście mieć jakiejś wyśmienitej umiejętności oceny przedmiotów, których nie używacie.
Mam jeszcze lepszy pomysl - zwizuj sie - zostaniesz ich opiekunem i wprowadzisz swoja wizje cechu na arce! :>
Bo mysle, ze znajdziesz jeszcze wiele rzeczy, ktorych kupcy "nie powinni miec". :)

edit
P.S. Dodam tylko, ze wydaje mi sie, ze notka jest skierowana do wizow - do kogos kto WIE jak to dziala, a nie do zgadywaczy, czy wizjonerow.
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem tego, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Vayneela
Posty: 159
Rejestracja: 20 lip 2009 19:56

Re: Ocena obiektu.

Post autor: Vayneela »

@Aphazel:
Następne tak osobiste notki poprosiłabym na priv, bo widzę, że nie znasz ani zawodu, ani realiów, ani mnie a wybitnie masz jakieś swoje "ale", przynajmniej do tego ostatniego. Tam będziemy się mogli spokojnie poprzerzucać mięskiem.

@Pier:
Si. Zgadza się. Zawsze jest to dodatkowy um, pomocniczy wpływający na coś tam. Po prostu chciałabym wiedzieć, jak to ze strony mechanicznej dokładnie działa.

To, co myślą gracze już wiem. Naprawdę wolałabym, żeby wypowiedział się ktoś, kto dokładnie, na pewno, bezsprzecznie wie jak to działa.

v.
Jaques
Posty: 86
Rejestracja: 13 lis 2010 23:16

Re: Ocena obiektu.

Post autor: Jaques »

Ignorujcie go. Przeciez to jakis wybitnie sfrustrowany dzieciak... Zieje nienawiscia gdzie sie da. Przekroczyl pewien etap. On juz nie chce miec dziewczyny ani kolegow... On nienawidzi. To tacy zaczynaja strzelac w szkolach czy na ulicach do niewinnych. Na szczescie ten to pewnie suchoklates bez dostepu do broni wiec nie ma strachu, jest tylko zal. :)



@Topic

Nie wszystko da sie zalatwic rolplejem. Nie kazdy tez chce pojsc na reke drugiemu graczowi i udawac ze czegos nie wie jesli jego postac ma na tym stracic... Kiedys kupcy byli waznymi postaciami. Czesto krecila sie wrecz wokol nich "karuzela" fajnego rolpleja. Komu bedzie przeszkadzac ze te czasy wroca? Niech nie bija a placa za bicie... ;) Dac im faktycznie mega umiejetnosci i co wiecej mozliwosci systemowe na konkretne "handele".
Nie wiem jak jest teraz ale uwazam ze nie powinien byc to zawod dostepny dla kazdego stowarzyszenia lub tylko jednego. To powinni byc raczej "wolni strzelcy" ktorzy moga lecz nie musza laczyc sie w "cechy" i sami wybieraja z kim sie kreca czy handluja. Uniknac nalezy jednak sytuacji w ktorej beda secondy tylko od interesow... Konkretny, wrecz przepakowany, zawod ktory wymaga wiele wysilku za to pozbawiony jest kompletnie realnych mozliwosci bojowych. Wtedy ktos kogo niezbyt interesuje exp czy pk moze znalezc swoja nisze. Za kase i koniec koncow wplywy wsrod graczy placac wiekszym wysilkiem i czasem niz osoba nastawiona na bicie.
Aphazel
Posty: 148
Rejestracja: 13 maja 2009 09:44

Re: Ocena obiektu.

Post autor: Aphazel »

Pier pisze:Widzę mocno subiektywną wypowiedź.
Ja zazwyczaj podpieram się powszechnie znanymi systemami RPG, a one stoją w opozycji do Twojego zdania Ahazelu. A nawet gdyby nie to, nie trzeba długo myśleć, żeby wymyśleć, że kupiec powinien wiedzieć co sprzedaje.
Ależ ja nigdzie nie napisałem, Pirze, że kupiec totalnie nie powinien znać się na tym, co sprzedaje. Napisałem, że nie powinien mieć wyśmienitej umiejętności oceny przedmiotów i celowo nie użyłem żadnego wyrazu z puli poziomów umiejętności Arki, żeby nie dyskutować o szczegółach balansu.

Kto powinien znać się lepiej na kamieniach szlachetnych: dobry kupiec, czy dobry jubiler? Kto powinien lepiej znać się na zbrojach: dobry kupiec, czy dobry płatnerz? Kto powinien lepiej znać się na mieczach: dobry kupiec, czy dobry miecznik? Czy możesz wskazać, Pierze, w którym systemie RPG zawsze dobry kupiec będzie właściwą odpowiedzią?
Farandar pisze:Widzę, że Aphazel ma doskonale rozwiniętą dyplomację, darzy każdego szacunkiem, jest świetnym rozmówcą i kocha kontakty z innymi ludźmi. Gratuluję podejścia.
Nie wiedziałem, że masz takie oczekiwania względem mnie, ani że ktoś mnie do tego obliguje. Nie pamiętam też, żebym tak gdziekolwiek deklarował.
Molu pisze:Z tego co mi sie wydaje, to chyba nie ma problemu, zebys zmienil zawod na AJ handlarza, prawda? Wiec jesli to takie fajne Twoim zdaniem - zmien i bedzie po problemie. Moze wtedy uda Ci sie spojrzec na sprawe z drugiej strony, skoro w inny sposob nie potrafisz.
Ależ ja nigdzie nie napisałem, że mi mój zawód nie odpowiada. Choć nie wykluczone, że jak się kiedyś znudzę swoją postacią, to zacznę grać jakąś krasnludką.
Molu pisze:Mam jeszcze lepszy pomysl - zwizuj sie - zostaniesz ich opiekunem i wprowadzisz swoja wizje cechu na arce! :>
Bo mysle, ze znajdziesz jeszcze wiele rzeczy, ktorych kupcy "nie powinni miec". :)
Wierz mi, że nie chciałbyś, żebym się zwizował (pomijając fakt, czy by mnie w ogóle wzięli). :twisted:
Molu pisze:P.S. Dodam tylko, ze wydaje mi sie, ze notka jest skierowana do wizow - do kogos kto WIE jak to dziala, a nie do zgadywaczy, czy wizjonerow.
Och, nie wiedziałem, że nie mogę w takim razie wyrazić własnego zdania. Uniżenie przepraszam. A mnie się zdawało, że jak ktoś chce mieć prywatny dialog z wizami, to pisze do nich na Arce, albo na administracyjnego mejla.
Vayneela pisze:@Aphazel:
Następne tak osobiste notki poprosiłabym na priv, bo widzę, że nie znasz ani zawodu, ani realiów, ani mnie a wybitnie masz jakieś swoje "ale", przynajmniej do tego ostatniego. Tam będziemy się mogli spokojnie poprzerzucać mięskiem.
Zacytuj choć jedno mięsko z mojej wypowiedzi.
Jaques pisze:Na szczescie ten to pewnie suchoklates bez dostepu do broni wiec nie ma strachu, jest tylko zal. :)
Proszę, tu jest przykład mięska, obok innych Jacusiowych dekli, baranów i pozostałych wulgaryzmów. Czy ja się posługuję podobnym słownictwem?

Podsumowując, tyle odniesień do mojego posta, a tylko Pier potrafił odnieść się do jego merytorycznej strony. Pozostali dali się tylko sprowokować. Moje zdanie jest takie: kupiec powinien znać się na przedmiotach lepiej niż GP, ale nie lepiej niż ktoś, kogo zawód z danymi przedmiotami ma ścisły związek i implikuje dobrą znajomość wybranej grupy przedmiotów. Jedynie specjalizacja kupca w danej dziedzinie powinna tylko i wyłącznie w tej dziedzinie pozwolić na lepszą ocenę. Z całą pewnością kupiec nie powinien być "guru w ocenie WSZYSTKIEGO".
Vayneela
Posty: 159
Rejestracja: 20 lip 2009 19:56

Re: Ocena obiektu.

Post autor: Vayneela »

Pierwszy dałeś sprowokować się Ty, poprosiłam bowiem, żeby powiedział się tu jakiś wiz. Do dyskusji proponuję założyć sobie inny temat/konferencję. Zależy mi na odpowiedzi, a nie na tym, żeby zamknęli temat, bo ktoś się musi wygadać.

v.
Awatar użytkownika
Sigard
Posty: 145
Rejestracja: 20 gru 2009 12:40

Re: Ocena obiektu.

Post autor: Sigard »

Molu pisze:A moze nawet zacznij sie starac do Cechu i wtedy bedziesz mial przegiete umy, o ktorych nawet nie snisz!
Molu pisze:Bo mysle, ze znajdziesz jeszcze wiele rzeczy, ktorych kupcy "nie powinni miec"
Dobrze, ze w koncu ktos zdobyl sie na odwage, zeby przyznac, ze kupiec jest przepakowany. Obciac!
ODPOWIEDZ