Groznawcze badania nad historia Arkadii

Forum wieści z Arkadii.
Brehtil
Posty: 2
Rejestracja: 13 sie 2020 21:01

Groznawcze badania nad historia Arkadii

Post autor: Brehtil »

Cześć,

może zacznę od tego, że grywałam z przyjaciółmi na Arkadii w liceum, glownie ok. 2003 roku. Od tego czasu zaglądałam tutaj głównie z okazji pisania najpierw pracy magisterskiej, a potem doktoratu na łódzkim kulturoznawstwie, a od 2016 z myślą napisania artykułu naukowego o wczesnych, growych adaptacjach wiedźmińskiego świata. Otóż piszę do Was dzisiaj, ponieważ wspólnie z kolegą, badaczem polskiej fantastyki, Stanisławem Krawczykiem, podjęliśmy tego zadania i liczymy na Waszą pomoc jako naszych respondentów!

Zapoznaliśmy się oczywiście ze stroną: https://wikipedia.arkadia.rpg.pl/view/Historia_Arkadii. Niemniej nadal mamy wiele pytań. Chcielibyśmy może zacząć od odtworzenia historii powstawania topografii domeny Isthar, która być może pomoże nam w ciekawy sposób pokazać relacje między różnymi środowiskami fanowskimi (nie tylko polskimi) i różnymi okołowiedźmińskimi projektami (interesują nas głównie gry, zarówno cyfrowe, jak i tradycyjne). Byłoby nam bardzo miło gdyby ktoś z Was chciałby się umówić na wywiad Zoomowy, ale także z wielką przyjemnością przeczytamy Wasze wspomnienia w tym wątku, na privie, bądź w dowolnej formie jaka Wam odpowiada.

Będziemy bardzo wdzięczni za kontakt!

Pozdrawiam serdecznie,

Maria B. Garda
Awatar użytkownika
Gritta
Posty: 198
Rejestracja: 24 mar 2018 05:27
Lokalizacja: TRN/KRK

Re: Groznawcze badania nad historia Arkadii

Post autor: Gritta »

Cześć,

cudownie jest zobaczyć znane z lektur nazwiska pochylające się nad tą grą. :)

Chociaż należę do młodszych graczy i nie znam tak odległych czasów, to mogę podzielić się kilkoma ciekawymi linkami, które znalazłam w swoich własnycyh poszukiwaniach (pisałam o Arkadii językoznawczy licencjat).

Po pierwsze - mapy ręcznie rysowane przez gracza z 1999 i 2004 roku. Na tej stronie można znaleźć też nieco innych informacji.

Po wtóre - interesująca z perspektywy całego wiedźminowego lore jest twierdza Deithwen/Gwendeith, ale to pewnie wiecie.

Być może warto też rzucić okiem na stare mapy Barsawii, w końcu MUD powstał na fundamentach Arkadii i jest nią mocno inspirowany; zależności wydają się być jednak bardziej skomplikowane. Dla przykładu - w Barsawii pojawia się znana z prozy Tolkiena (i jakże kultowa!) karczma 'Pod rozbrykanym kucykiem', a na podgrodziu Oxenfurtu można odwiedzić 'Pod kucykiem', które, o ile mi wiadomo, u Sapkowskiego się nie pojawia.

Życzę owocnych badań i będę czytać Państwa artykuł z zapartym tchem.

Z groznawczymi pozdrowieniami
Gritta vel Oliwia S.

Kod: Zaznacz cały

Szczypiesz pieszczotliwie czterdziestego drugiego chochlika czarodzieja w policzek.
Szepczesz zlowieszczo: Titititi!
Brehtil
Posty: 2
Rejestracja: 13 sie 2020 21:01

Re: Groznawcze badania nad historia Arkadii

Post autor: Brehtil »

Dobry wieczór,

Gritta, także w imieniu Staszka, chciałam powiedzieć, że bardzo nam miło, że nasze prace przydały się przy licencjacie :)

Dziękujemy za podpowiedzi i będziemy drążyć temat. Wygląda na to, że dobrze byłoby zacząć od wywiadu z Leimgraillem. Mamy wspólnych znajomych w gamedevie, więc poprosiłam tychże o kontakt do niego, ale jeśli ktoś z Was może jeszcze szepnąć słówko to będę wdzięczna.

Jeszcze tak się zastanawiam czy ktoś z Was był zaangażowany w projekt Vatt'ghern?

No i może jeszcze, licząc zupełnie na szczęśliwy traf, może ktoś coś wie o twórcach wiedźmińskiej gry smsowej z 2002 roku? :) Mowa o niej w dokumencie ARHN w tym fragmencie: https://youtu.be/g18GgD-SNzM?t=845. Ja zupełnie sobie jej nie przypominam, więc chyba nie była bardzo popularna.

Będziemy w tym wątku Was informować o postępach i podzielimy się wszelkimi smakowitymi znaleziskami :)

Maria
Awatar użytkownika
Kerian
Posty: 271
Rejestracja: 10 lip 2019 20:03

Re: Groznawcze badania nad historia Arkadii

Post autor: Kerian »

Jeszcze tak się zastanawiam czy ktoś z Was był zaangażowany w projekt Vatt'ghern?

Ja byłem tam wizem przez bardzo krótki czas. Wiele nie osiągnąłem oprócz trochę zamętu na forum. I pisze raczej żeby się pochwalić, a nie że mam jakaś realna wiedze, bo projekt, jak pamiętam, niestety upadł z przyczyn technicznych.
W oczekiwaniu na TE święta. :)
Awatar użytkownika
Keara
Posty: 13
Rejestracja: 24 sie 2018 22:44

Re: Groznawcze badania nad historia Arkadii

Post autor: Keara »

Wiz z Vatt'gherna zgłasza się do usług. ;)
Herbald
Posty: 17
Rejestracja: 21 maja 2017 18:39

Re: Groznawcze badania nad historia Arkadii

Post autor: Herbald »

Cześć,

jeśli mogę jakoś pomóc, to zapraszam do kontaktu. Mam 20 lat doświadczeń z Arką za sobą. A i swego czasu popełniłem jakąś pracę magisterską, gdzie rozważałem, czy gry mud (a stricte Arkadia) mają jakieś walory edukacyjne. Praca nie była nader odkrywcza, ale coś tam może by się przydało.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w badaniach.

Pozdrawiam,
Łukasz
ODPOWIEDZ