O uzębieniu elfów ze świata Warhammera

Forum Pomoc dla Początkujących.
Tallmaris
Posty: 7
Rejestracja: 14 mar 2017 23:25

O uzębieniu elfów ze świata Warhammera

Post autor: Tallmaris »

Dzisiejsza rozmowa z pewną elfką z Ishtar uświadomiła mi, że nigdy nie zastanawiałem się nad pewną kwestią:

Kod: Zaznacz cały

Elfka mowi: Wy macie spiczaste kly, my nie. Wy zyjecie mimo wszystko krocej, my dluzej. Wy mozecie sie rozmnazac bez wzgledu raczej na wiek,oczywiscie poza bardzo mlodym i bardzo starym, a my tylko jak jestesmy... mlodymi doroslymi.
19:15:59.785
Elfka mowi: Z biologicznego punktu widzenia sa to rzeczy sprawiajace ze jestesmy odrebnymi rasami, czy nawet gatunkami.
Jak to jest z tymi kłami? Przyznam, że choć swego czasu sporo prowadziłem WFRP i pierwszą edycję miałem opanowaną właściwie „na blachę”, nie mam zielonego pojęcia co o tym myśleć. Czy o czymś zapomniałem i wygląd uzębienia elfów jest opisany gdzieś w oficjalnych zasadach lub scenariuszach? Może w którejś z nowszych edycji? A może to na Arkadii utarło się, że istnieją takie różnice między elfami z różnych domen? Z drugiej strony, emot z uśmiechem jest przeciez taki sam dla wszystkich półelfów, także tych którzy maja w sobie krew „imperialnych” elfich przodków (no chyba, że utarło się, że elfy warhammerowe nie mogą w świecie Arkadii mieć potomstwa z ludźmi?).

Czy ktoś byłby uprzejmy mnie oświecić podając jakieś źródła lub inne uzasadnienie? Z góry dziękuję.
Prav
Posty: 75
Rejestracja: 28 gru 2016 09:34

Re: O uzębieniu elfów ze świata Warhammera

Post autor: Prav »

Kwestie uzębienia i płodności elfów w ten sposób zostały opisane w utworach Sapkowskiego. Na ich bazie powstało Ishtar.
Awatar użytkownika
Ysar
Posty: 148
Rejestracja: 14 lis 2016 08:29

Re: O uzębieniu elfów ze świata Warhammera

Post autor: Ysar »

Przekopałam się niedawno przez każdy jeden armybook elfów wysokich, mrocznych, leśnych, krasnoludy, chaosy i inne również, wszystko co może zawierać choć wzmiankę o elfach (poza albionem i innymi kontynentami), podręczniki główne jak i znienawidzone przez wielu graczy "apokryfy" typu liber fanatica i nie trafiłam na żadne konkretne informacje, może nie skupiałam się do końca na zębach ale raczej rzuciłoby mi się w oczy bo szukałam właśnie technicznych informacji typu dokładna długość życia itp Myślę, że na potrzeby muda możesz uznać, że nie mają kłów ;)

edit I zapomniałam dodać, że na tym mudzie jakieś ścisłe rozgraniczenie nie istnieje, równie dobrze możesz grac leśnego elfa z Loren pochodząc z Doliny Kwiatów i na odwrót. Wszystko zależy od twojego podejścia i chęci, aczkolwiek bez problemu możesz trzymać się jednego systemu, sam rozdzielać i trzymać się tylko jednej domeny erpegowo - jest to wykonalne, chociaż trzeba się trochę umęczyć erpegowo i tłumaczyć milion razy, że postać nie ma ochoty przebywać dłużej w innej domenie itp.
Awatar użytkownika
Airhil
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2016 19:49
Lokalizacja: Køge

Re: O uzębieniu elfów ze świata Warhammera

Post autor: Airhil »

Na wiki w opisie rasy jes napisane, że nie mają kłów i nie na jakiejś specjalnej wzmianki, że dotyczy to tylko tych czy innych elfów. Możemy więc chyba uznać, że zostało to ujednolicone.
Takie urozmaicenie byłoby ciekawe, ale wielu graczy już się chyba do tego przyzwyczaiło.
Awatar użytkownika
Eltharis
Posty: 130
Rejestracja: 22 lip 2014 23:39

Re: O uzębieniu elfów ze świata Warhammera

Post autor: Eltharis »

Zakładam, że autorzy większości opisów elfów (i innych humanoidalych ras) skupiają się na ich różnicach z ludźmi. I tak w świecie Sapka brak kłów jest cechą wyróżniającą elfy i dlatego jest to wymienione.

Czy elfy mają łuski na plecach? Na tej samej zasadzie zakładam, ze nie.

Nigdy natomiast nie natknąłem się czytając lore WH z różnych źródeł, jakoby elfy nie miały kłów. Żyją dłużej niż ludzie (zdarzają się wręcz nieśmiertelne), są zręczniejsze, wyższe, mają spiczaste uszy. Niemal nigdy nie mają zarostu - choć natknąłem się na wzmiankę, że nieliczne osobniki takowy posiadają. Ale ani słowa o kłach. Ani osiekaczach.

Tak samo kwestia półelfów w WH jest raczej przemilczana. Niektórzy - powołując się na Gilead's Blood - twierdzą, że są, ale innych przykładów ze świecą szukać. Wydaje mi się, że GW traktuje elfy (podobnie jak ogry i krasnoludy) jako podobne, ale odrębne od ludzi rasy. Mi nie udało się znaleźć niczego konkretnego na ten temat. Być może mogą się krzyżować, ale dzieci są bezpłodne? Albo krzyżują się dając płodne potomstwo, ale są to niezwykle rzadkie przypadki? Jest trochę wzmianek, że elfy spółkują z ludźmi (chociażby z niewolnikami w Naggaroth - dla zabawy [swojej]), lecz o potomstwie głucho.

To, że na Arce półelfy mają emocje kojarzone z Sapkiem mogłoby sugerować, że ich przodkowie (bliżsi lub dalsi) stamtąd się właśnie wowodzą. I choć mogli się urodzić w Starym Świecie, to skłaniałbym sie ku temu, iż mają w sobie "Starszą Krew" (czy jak tam fani sapka nazywają elfie korzenie). Czytałem Wiedźmina dawno temu, ale jeśli dobrze pamiętam, to elfy krzyżując się z ludźmi miały wręcz częściej potomstwo - i musiało to być podkreślone, skoro do dzisiaj pamiętam.

No, ale to Arka, więc jak masz ciekawy pomysł na postać to możesz spokojnie nagiąć realnia w tę czy drugą stronę i nikt nie powinien się specjalnie czepiać. Zwłaszcza, jeśli - jak pisze Airhil - zostało to ujednolicone. Choć ja osobiścię wyobrażam sobie swoją postać elfa jako mającą kły.
Awatar użytkownika
Ysar
Posty: 148
Rejestracja: 14 lis 2016 08:29

Re: O uzębieniu elfów ze świata Warhammera

Post autor: Ysar »

Eltharis pisze:Wydaje mi się, że GW traktuje elfy (podobnie jak ogry i krasnoludy) jako podobne, ale odrębne od ludzi rasy. Mi nie udało się znaleźć niczego konkretnego na ten temat. Być może mogą się krzyżować, ale dzieci są bezpłodne? Albo krzyżują się dając płodne potomstwo, ale są to niezwykle rzadkie przypadki?
Taka ciekawostka w kwestii krzyżowania, a raczej enigmatyczna wzmianka - jeśli ktoś ma dostęp do książki w wersji angielskiej niech zerknie jak tam to jest opisane ale... Niedawno w "Dziedzictwie Sigmara", w dziale o Wissenlandzie znalazłam wzmiankę jakoby przodkowie mieszkańców prowincji - Merogenowie mieli "jakieś związki" z krasnoludami z Karak Norn.
Podobno to właśnie wpływ krasnoludów jest powodem, dla którego wielu Wissenlandczykow ma niski wzrost i mówi w zwięzły sposób.
I o ile sposób wypowiadania się można uznać za kulturowy to niski wzrost mgliście sugerowałby krzyżowanie ras. Nigdzie indziej jednak wzmianek na ten temat brak.
Awatar użytkownika
Tercoral
Posty: 712
Rejestracja: 30 sty 2013 13:44

Re: O uzębieniu elfów ze świata Warhammera

Post autor: Tercoral »

Temat sensowny jak rozkminianie czy elfy maja owlosienie lonowe. Przeciez to zmyslony swiat wszystkiego autorzy nie opisza.
Tęczowe serce... :oops:
Tallmaris
Posty: 7
Rejestracja: 14 mar 2017 23:25

Re: O uzębieniu elfów ze świata Warhammera

Post autor: Tallmaris »

Eltharis pisze:Nigdy natomiast nie natknąłem się czytając lore WH z różnych źródeł, jakoby elfy nie miały kłów (...) ani słowa o kłach. Ani osiekaczach.
No właśnie ja również. Ani na wzmiankę, że mają ani że nie mają, stąd moje zdezorientowanie po słowach wspomnianej elfki. Szczerze mówiąc, do tej pory, mając na uwadze emocje półelfów, przyjmowałem, jak ujął to ktoś powyżej, że kwestia elfiej anatomii została na mudzie ujednolicona.
Eltharis pisze:Tak samo kwestia półelfów w WH jest raczej przemilczana. Niektórzy - powołując się na Gilead's Blood - twierdzą, że są, ale innych przykładów ze świecą szukać.
Tak było zawsze. Część graczy twierdziła, że nie ma czegoś takiego jak półelf, bo nigdzie nie ma choćby słowa na ten temat. Z drugiej strony, inni argumentowali, iż półelfy, od Elronda poczynając, są w fantasy na tyle mocno zakorzenionym elementem, że skoro nie jest wprost powiedziane, że nie istnieją, to dopuszczalne jest ich wprowadzenie do gry, z zastrzeżeniem, że występują bardzo rzadko. Ale nie chcę się na tym skupiać, bo to jedynie wątek poboczny.
Eltharis pisze:To, że na Arce półelfy mają emocje kojarzone z Sapkiem mogłoby sugerować, że ich przodkowie (bliżsi lub dalsi) stamtąd się właśnie wowodzą. I choć mogli się urodzić w Starym Świecie, to skłaniałbym sie ku temu, iż mają w sobie "Starszą Krew"
Ależ właśnie nie! Jeśli - jak piszesz niżej - „zostało to ujednolicone”, to przyjęto, że charakterysyka elfiej anatomii autorstwa Sapkowskiego odnosi się także do elfów z drugiej domeny. Tym bardziej dziwi wygłoszona pewnym i zdecydowanym tonem uwaga cytowanej przeze mnie rozmówczyni...

Podsumowując mogę chyba powiedzieć, że na Arkadii, podobnie jak w Warhammerze, nie ma wzmianki o kłach elfów „imperialnych”? Czy może ktoś zetknął się z opisem elfiego NPC, bądź emocją z pochodzeniówki, klubu, stowarzyszenia, zawodu Tancerza Wojny, etc. który zawierałby kły? Jak na razie zaczynam skłaniać się ku opinii, że przytoczone przeze mnie stwierdzenie było indywidualną twórczą interpretacją zacytowanej przeze mnie osoby.

Ysar pisze:możesz trzymać się jednego systemu, sam rozdzielać i trzymać się tylko jednej domeny erpegowo - jest to wykonalne, chociaż trzeba się trochę umęczyć erpegowo i tłumaczyć milion razy, że postać nie ma ochoty przebywać dłużej w innej domenie
Nie, całkowicie odrzucam takie podejście. Szczęśliwie czy nie, gra jest taka jaka jest, zawiera dwie domeny, wiec będę obstawał przy tym, że musi być przynajmniej pewien stopień konwergencji.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i przypominam, że tematem jest uzębienie elfów w świecie Warhammera i w domenie warhammerowej na Arkadii, a nie to jak mogę odgrywać postać.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Radgast
Posty: 129
Rejestracja: 06 gru 2010 15:31

Re: O uzębieniu elfów ze świata Warhammera

Post autor: Radgast »

Wydaje mi się, że w emocie Druchii widziałem spiczaste zęby.
Pomyślałem zrazu, że kłamie każdym słowem
Ów chromy dziadyga ze swym złośliwym okiem


https://www.youtube.com/watch?v=NT5-bXQSWy8
Tryggvi
Posty: 141
Rejestracja: 08 gru 2013 02:28

Re: O uzębieniu elfów ze świata Warhammera

Post autor: Tryggvi »

W zasadzie w Warhammerze elfy sa praktycznie niesmiertelne, moga zyc po kilka tysiecy lat (Malekith zyjacy blisko 7 tysiecy lat az do End Times). No i w swiecie mlotka jedynymi polelfami byly te, ktore zostaly przeciete w pol.

No i na Arkadii druchii maja spilowane zeby:

Kod: Zaznacz cały

Elf usmiecha sie nieznacznie odslaniajac rowne rzedy ostrych jak brzytwa, spiczastych, bialych zebow.
ODPOWIEDZ