Samouczek dla nowych graczy.

Wszelkie pomysły dotyczące Arkadii.
Slam
Posty: 25
Rejestracja: 06 gru 2016 16:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Samouczek dla nowych graczy.

Post autor: Slam »

Czy ktoś myślał tu o zrobieniu samouczka dla żółtodziobów? Takiego, który za rączkę przeprowadziłby nowego gracza przez większość komend i świat? Na wzor samouczkow z innych gier? Żona moja np ostatnio zainteresowana w co ja gram pod moją nieobecność zalogowała się i zrezygnowała po 10 minutach - stwierdziła, że wszędzie jest pusto, nie wie gdzie ma isc, nie wie czego szukac, nie wie co ma robic. Co za problemem byloby zakodowanie dobrowolnego trwajacego po pojawieniu sie postaci w grze samouczka trwajacego 10-15 minut? Samouczek komunikatami informowałby nowych graczy np tak:

aby udać się na północ wpisz północ/n lub nacisnij 8 na swojej klawiaturze numerycznej

polnoc

super! Jestes teraz na poczcie - poczta to miejsce w ktorym mozesz odbierac listy od innych graczy bla bla, to rowniez najczesciej odwiedzane przez innych graczy miejsce, w ktorym mozesz podjac z nimi interakcje, sprobuj teraz napisac list do XXX,npc. w tym celu uzyj komendy "napisz list"

napisz list
bla
bla
bla

**

Genialnie. Moze teraz chcialbys sprobowac swoich sil w walce ze szczurami? Zdobadzmy dla Ciebie podstawowe wyposazenie i zacznijmy przygode...




Przeciez to nic skomplikowanego a zapewniam, ze mogloby rozwiazac problemy wielu graczy odbijajacych sie od gry w pierwszych minutach rozgrywki.
Awatar użytkownika
Radgast
Posty: 129
Rejestracja: 06 gru 2010 15:31

Re: Samouczek dla nowych graczy.

Post autor: Radgast »

Był przez dłuższy czas samouczek w postaci statku. Tam się robiło małego questa, przed dołączeniem do prawdziwej gry. Niedawno zostało to usunięte, nie wiem dlaczego. Ale przetrwały chyba jeszcze wioski startowe, o ile się nie mylę.
Pomyślałem zrazu, że kłamie każdym słowem
Ów chromy dziadyga ze swym złośliwym okiem


https://www.youtube.com/watch?v=NT5-bXQSWy8
Slam
Posty: 25
Rejestracja: 06 gru 2016 16:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Samouczek dla nowych graczy.

Post autor: Slam »

Ja doskonale pamiętam statek aczkolwiek on slabo tlumaczyl pozniejsze poruszanie sie w grze.
Awatar użytkownika
Artak
Posty: 247
Rejestracja: 15 kwie 2015 16:40
Kontakt:

Re: Samouczek dla nowych graczy.

Post autor: Artak »

No statek był fajny, ale jak zaczynałem, to po zejściu ze statku miałem problem, żeby przejść przez bramę :D
Ogólnie jak dla mnie arkadia powstawała w czasach, gdzie nikt o samouczkach nie myślał (widziałeś samouczek w Wolfenstein 3D? Albo w Quake I? :D).
A zaprogramowanie takiego samouczka od strony programistycznej byłoby ... upierdliwe. Podejrzewam, że jakby ktoś dokładnie podał wszystkie opisy i kroki na forum, gro graczy by je doszlifowało, to wtedy dałoby to radę zaimplementować. Bo zrobić wszystko od zera, powymyślać opisy, a później to jeszcze zaprogramować w grę, to naprawdę w ciul pracy :) (Tak imho oczywiście)
Awatar użytkownika
Gerdia
Posty: 562
Rejestracja: 12 lut 2009 22:38

Re: Samouczek dla nowych graczy.

Post autor: Gerdia »

Może wystarczy jakieś bardzo wyraziste zwrócenie uwagi nowej postaci na ?komendy.
Większość problemów z jakimi na początku mają problemy żółtodzióbki jest opisana
przy pomocy ?, ale zapewne początkujący nie mają pojęcia, że znak zapytania + zmienna
wyświetli pomoc.

Pozdrawiam,
G. :twisted:
Urodziłam się po to, żeby umrzeć
Ale urodze się jeszcze raz i wytrwam tak do konca świata.
Bo ja jestem duchem wiecznego przeczenia,
Choć ronie łzy, choć gniewam sie...
Inaczej postąpić nie umiem.
Slam
Posty: 25
Rejestracja: 06 gru 2016 16:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Samouczek dla nowych graczy.

Post autor: Slam »

Mogę się zaoferować, że popiszę takie opisy w tygodniu po świętach - wtedy mam raczej mało pracy. Chciałbym tylko uzyskać jakieś zapewnienie, że to zostanie wrzucone bo inaczej nie mam zamiaru tracić swojego czasu na marne.
Slam
Posty: 25
Rejestracja: 06 gru 2016 16:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Samouczek dla nowych graczy.

Post autor: Slam »

Artak pisze:No statek był fajny, ale jak zaczynałem, to po zejściu ze statku miałem problem, żeby przejść przez bramę :D
Ogólnie jak dla mnie arkadia powstawała w czasach, gdzie nikt o samouczkach nie myślał (widziałeś samouczek w Wolfenstein 3D? Albo w Quake I? :D).
Artak oczywiście, że wtedy nie myślano ale mamy 2016, z tego co wiem swego czasu administracja starała się ściągnąć nowych graczy - dla mnie bez czegoś takiego w obecnych czasach ani rusz. Każda nawet najgłupsza gra przeglądarkowa przeprowadza nas przez proces obsługi. O komendy się rozbija bardzo wielu graczy a szkoda. Swoją drogą ?komendy też za dużo nie wyjaśniają. Jest tam wiele luk, nie zawsze wprost powiedziane jest jak czegoś użyć. Wystarczy spojrzeć w pytania dla początkujących , ostatnio było pytanie o napełnianie bukłaka. Nie zawsze ktoś ma taki sam sposób myślenia jak osoba kodująca - to rodzi problemy.
Awatar użytkownika
Isil
Posty: 214
Rejestracja: 17 mar 2014 10:19

Re: Samouczek dla nowych graczy.

Post autor: Isil »

Hmm... Ja to jednak jestem zdania, ze Arkadia to nie jedna z tych glupszych gier przegladarkowych gdzie wszystko musi byc podane na tacy, i na przyklad wlasnie to, ze po roku grania (w moim przypadku tak bylo) odkrywa sie komende 'system' i mozna mowic ze "O, zbiera sie na burze." ma swoj urok.
"Umiesz sobie wyobrazic Isil na czele zbrojnej bandy, ktora udaje sie w swiat mordowac? (...) Jeszcze w polowie marszu zaczelaby spiewac, a jak doszloby do potyczki, to domagalaby sie kultury i kwiatow. To sie nie uda."
Slam
Posty: 25
Rejestracja: 06 gru 2016 16:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Samouczek dla nowych graczy.

Post autor: Slam »

W moim zamysle samouczek nie uczy wszystkich komend ale tych podstawowych wymaganych do poruszania sie, walki, bran zadan czy pisania listow ;)
Awatar użytkownika
Isil
Posty: 214
Rejestracja: 17 mar 2014 10:19

Re: Samouczek dla nowych graczy.

Post autor: Isil »

A no to ?komendy, troche samozaparcia i wio ;)
Samouczek typu "chwila dla debila" to moim zdaniem pomysl gorszego sortu :D Bez urazy, oczywiscie. ;)
"Umiesz sobie wyobrazic Isil na czele zbrojnej bandy, ktora udaje sie w swiat mordowac? (...) Jeszcze w polowie marszu zaczelaby spiewac, a jak doszloby do potyczki, to domagalaby sie kultury i kwiatow. To sie nie uda."
ODPOWIEDZ