Nowe spojrzenie na zbroje

Wszelkie pomysły dotyczące Arkadii.
Awatar użytkownika
Gayrod
Posty: 12
Rejestracja: 28 lut 2009 10:11
Lokalizacja: Athel-Loren

Nowe spojrzenie na zbroje

Post autor: Gayrod »

Mam pomysl na lekkie urozmaicenie zbroi na Arce.

Pomysl polega na tym, by dac kowalom gildiowym mozliwosc nadania wzorow, insygni lub kolorow na zbroje. Ta operacja wogole nie zmieniala by wlasnosci zbroji, a jedynie lekko zmienia wyglad na bardziej dopasowany do danej gildii.

Czyli np. mam zbroje plytowa:
blyszczaca zbroja plytowa
Calosc tej ciezkiej, stalowej zbroi jest czarna, a wszystkie krawedzie oraz laczenia zostaly podkreslone cienka, lsniaca biala linia. Poczawszy od gory zwracasz uwage na fantazyjnie wymodelowane, stalowe obojczyki, do ktorych umocowano, po obu stronach, polokragle plyty chroniace wlasciciela przed utrata glowy. Obojczyki oraz dopasowane do nich solidne naramienniki polaczone sa razem grubymi, brazowymi rzemieniami. Dlonie chronia ciezkie lecz bardzo precyzyjnie wykonane rekawice. Rownie solidnie co reszta zbroi wykonano ruchome nabiodrki wraz z fartuchem kolczym, nakolanniki, dopasowane nagolenniki oraz zadziorne swym ksztaltem folgowe trzewiki. Zdawac by sie moglo, ze nic nie jest w stanie zmacic przedniego wizerunku tych elementow, jednak blakna one przy glownym elemencie pancerza - ciezkim wyprofilowanym kirysie, w ktorego centrum umieszczono herb kuzni ksiecia Quenelles. Zakuty w te zbroje osobnik moze czuc sie nad wyraz pewnie, jednak powinien miec na uwadze to, ze jej ciezar da sie we znaki w czasie najkrotszej nawet podrozy.



Daje np. do "przekucia kowalowi"/"nadania insygni" (kosztuje to powiedzmy 10 zlota zbroja, 5 zlota helm itd.):

I otrzymuje (np. dla elfow):
ciemnozielona zbroja plytowa
Calosc tej ciezkiej, stalowej zbroi jest czarna, a wszystkie krawedzie oraz laczenia zostaly podkreslone cienka, lsniaca biala linia. Poczawszy od gory zwracasz uwage na fantazyjnie wymodelowane, stalowe obojczyki, do ktorych umocowano, po obu stronach, polokragle plyty chroniace lasciciela przed utrata glowy. Obojczyki oraz dopasowane do nich solidne naramienniki polaczone sa razem grubymi, brazowymi rzemieniami. Dlonie chronia ciezkie lecz bardzo precyzyjnie wykonane rekawice. Rownie solidnie co reszta zbroi wykonano ruchome nabiodrki wraz z fartuchem kolczym, nakolanniki, dopasowane nagolenniki oraz zadziorne swym ksztaltem folgowe trzewiki. Zdawac by sie moglo, ze nic nie jest w stanie zmacic przedniego wizerunku tych elementow, jednak blakna one przy glownym elemencie pancerza - ciezkim wyprofilowanym kirysie, w ktorego centrum mieszczono herb kuzni ksiecia Quenelles. Zakuty w te zbroje osobnik moze czuc sie nad wyraz pewnie, jednak powinien miec na uwadze to, ze jej ciezar da sie we znaki
w czasie najkrotszej nawet podrozy.


I linijka na dole przykladowo z jakims opisem od kowala po przekuciu.

Jej powierzchni zostala ozdobiona delikatnymi ciemnozielonymi wzorami pedow bluszczu (... costam costam ...) //chwilowo brak pomyslu.


Wzory:
Przymiotnik w Shorcie i ostatnia linijke w Longu, kazda gildia wymyslila by (podpowiedziala wizom).
Przydalo by sie ograniczenie zeby tylko osoba z danego stowarzyszenia mogla przekuc zbroje u swojego kowala.

Po co to:
Po pierwsze by ogladajac wroga miec utrudnione rozpoznanie w czym biega.
blyszczaca zbroja plytowa, polatana zbroja plytowa -> da nam ciemnozielona zbroja plytowa

Po drugie bedzie mozna biegac w zbrojach dobrych, a chociaz troche przystosowanych rpgowo (wygladowo) do stowarzyszenia z jakiego sie jest.

Dlaczego ostatania linijka, przeciez to sie nie zgadza z opisem zbroi:
(...)
ciemnozielona zbroja plytowa
Calosc tej ciezkiej, stalowej zbroi jest czarna, a wszystkie krawedzie oraz laczenia
(...)

To tylko przyklad, dodanie linijki na koncu opisu pozwoli na nie ingerowanie w opisy zbroi. Dodac linijke do kazdej zbroi z automatu jest latwiej niz przegladac kazdy opis i dodawac cos w srodek.

No nie wiem jakos tak pomyslalem ze to nieduzo roboty, a fajnie bylo by biegac w "swoich zbrojach" bo po przerobieniu helmu, tarczy, zbroji, butow, kolczugi, itd. wygladalo by to na komplet.
A teraz to jakby ktos na nas spojrzal w czym my biegamy to wszystko z innej parafii, buty brazowe , zbroja biala, tarcza drewniana, costam czerowne.

Koniec
No dobra, to czekam o wasze i wizow opinie.

* poprawka logn -> short
Ostatnio zmieniony 04 cze 2009 11:51 przez Gayrod, łącznie zmieniany 2 razy.
Aphazel
Posty: 148
Rejestracja: 13 maja 2009 09:44

Re: Nowe spojrzenie na zbroje

Post autor: Aphazel »

Gayrod pisze:Przymiotnik w Long-u i ostatnia linijke, kazda gildia wymyslila by (podpowiedziala wizom).
Zdaje mi się, że miałeś na mysli przymiotnik w shorcie i ostatnią linię w longu. :)

Ogólnie pomysł IMO bardzo fajny. Tylko pula zmienianych przymiotników i dodawanych opisów musiałaby być bardzo starannie przemyślana.

Biorąc pod lupę twój przykład:
Czarna zbroja płytowa nie może mieć zmienionego shorta na ciemnozielona, skoro w opisie jest wyraźnie napisane, że jest cała czarna. Jeśli dodajesz do longa, że ktoś wykonał zielone zdobienia, to powinna się raczej nazywać zielono zdobiona zbroja plytowa. Jak widać, jest tu miejsce na wiele pułapek.

Sposobem na pominięcie podobnych problemów, jaki wpadł mi do głowy, jest całkowita zmiana opisu na stowarzyszeniowy. Oczywiście z informacją, że ten przedmiot został przekuty z czegoś innego.
Awatar użytkownika
Orling
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2009 23:50

Re: Nowe spojrzenie na zbroje

Post autor: Orling »

Dobry pomysl. Bez wiekszej ingerencji w ekwipunek, w znaczacy sposob mozna urozmaicic jego wyglad.[swoja droga ciemnozielona zbroja plytowa skojarzyla mi sie z IWD 2 :].
Kowale dostaliby jakas game mozliwosci zmian koloru czy wygladu (kolejne zrodlo zarobku ) i kazdy gracz moglby dopasowac zbroje do siebie.
Awatar użytkownika
Gayrod
Posty: 12
Rejestracja: 28 lut 2009 10:11
Lokalizacja: Athel-Loren

Re: Nowe spojrzenie na zbroje

Post autor: Gayrod »

Aphazel pisze: Biorąc pod lupę twój przykład:
Czarna zbroja płytowa nie może mieć zmienionego shorta na ciemnozielona, skoro w opisie jest wyraźnie napisane, że jest cała czarna. Jeśli dodajesz do longa, że ktoś wykonał zielone zdobienia, to powinna się raczej nazywać zielono zdobiona zbroja plytowa. Jak widać, jest tu miejsce na wiele pułapek.

Sposobem na pominięcie podobnych problemów, jaki wpadł mi do głowy, jest całkowita zmiana opisu na stowarzyszeniowy. Oczywiście z informacją, że ten przedmiot został przekuty z czegoś innego.
Tak, starem sie zapobiec takim zarzutom.
Nie chcialbym zmieniac opisow zbroi bo jest ich za duzo i zajelo by to duzo czasu, albo nigdy by nie zostalo wprowadzone. Chodzilo mi raczej o zmiane malo inwazyjna.

Short:
ciemnozielona zbroja plytowa czy zielono zdobiona zbroja plytowa
Jak najbardziej pomysl dobry, akurat jak to sie bedzie wyswietlalo wydaje mi sie ze narazie wszystko jedno.

Odnosnie niezgadzania sie z opisem:
Moge jedynie starac sie to wytlumaczyc w taki sposob. Jesli mamy czarna zbroje nalozymy na nia zielone ozdoby dosyc gesto to z daleka bedzie wygladala na ciemnozielona. Oczywiscie to troche naciagna i wymaga dopracowania. Ale chodzilo mi glownie o idee, szczegoly mozna dopracowac w trakcie.
Orling pisze:(...)
Kowale dostaliby jakas game mozliwosci zmian koloru czy wygladu i kazdy gracz moglby dopasowac zbroje do siebie, a kowalom daloby to kolejne zrodlo zarobku.
Nie wiem czy dobrze zrozumialem. Ale mialem na mysli by zmiana zbroi byla dostepna dla konkretnego stowarzyszenia u jego kowala i mozna bylo zmienic zbroje na jeden sposob (np. ciemnozielony) bez wyboru zadnego.

Czyli:
Jesli jestem np. elfem w stowarzyszeniu elfow. To albo biegam w tym co mam, albo zmieniam pokolei czesci na ciemnozielone w opisie (czy inny kolor jaki stowarzyszenie sobie ustali przy kodowaniu).
Grrid
Posty: 158
Rejestracja: 15 lut 2009 20:05

Re: Nowe spojrzenie na zbroje

Post autor: Grrid »

Pomysl dobry ale juz sie pojawil przy okazji kodowania Karak Varn. Niestety nie doszlo do jego realizacji. Wiecej na ten temat napisze Gromowlad ktory duzo czasu przy projekcie takiego kowala spedzil.
Aphazel
Posty: 148
Rejestracja: 13 maja 2009 09:44

Re: Nowe spojrzenie na zbroje

Post autor: Aphazel »

Gayrod pisze:Tak, starem sie zapobiec takim zarzutom.
Nie chcialbym zmieniac opisow zbroi bo jest ich za duzo i zajelo by to duzo czasu, albo nigdy by nie zostalo wprowadzone. Chodzilo mi raczej o zmiane malo inwazyjna.
To nie zarzut, a jedynie zwracam na to uwagę. No pewnie, że przerabianie każdego dotychczasowego opisu zbroi z osobna mija się z celem. Chodziło mi o całkowite zastąpienie starego opisu zupełnie nowym.

Każda sztuka zbroi, o ile się orientuję, jest osobnym obiektem w pamięci. Kowal przerabiający zbroję po wzięciu jej od postaci, od strony kodowej grzebie tylko w tym obiekcie, a potem oddaje go zmienionego. Na to wystarczy jeden mechanizm i flaga w obiekcie, czy był już przerabiany, czy nie.

Przykład 1:
Dajesz kowalowi stara polatana kolczuge i zamawiasz u niego np. pokrycie powierzchni łuskami. Obiekt zmienia się następująco:
Short: luskowa polatana kolczuga lub stara luskowa kolczuga (uwagi do wyboru przymiotnika opiszę poniżej).
Long: Przygladajac sie tej zbroi mozesz wywnioskowac, ze jakis rzemieslnik probowal jej nadac nowa swietnosc jakiejs starej polatanej kolczudze. Cala powierzchnia pokryta jest twardymi luskami jaszczura, ktore zostaly poddane specjalnej obrobce. Luski starannie wypolerowano, by blyszczaly w swietle dnia, natomiast ich krawedzie wydaja sie nienaturalnie ostre.

Przykład 2:
Dajesz kowalowi szara chropowata karacene i zamawiasz u niego ornamenty. Obiekt zmienia się następująco:
Short: ornamentowana chropowata karacena lub szara ornamentowana karacena
Long: Przygladajac sie tej zbroi mozesz wywnioskowac, ze reka bieglego rzemieslnika nadala nowy styl szarej chropowatej karacenie. Liczne ornamenty pokrywaja cala powierzchnie, sprawiajac, ze dotychczasowy kolor miesza sie teraz z soczysta zielenia. Kunszt zawijasow oraz liczne roslinne motywy sugeruja, ze nad ta sztuka pracowal sam Spiewajacy Do Drzew.

A teraz pokażę odwrotną sytuację:

1: stara ornamentowana kolczuga
Przygladajac sie tej zbroi mozesz wywnioskowac, ze reka bieglego rzemieslnika nadala nowy styl starej polatanej kolczudze. Liczne ornamenty pokrywaja cala powierzchnie, sprawiajac, ze dotychczasowy kolor miesza sie teraz z soczysta zielenia. Kunszt zawijasow oraz liczne roslinne motywy sugeruja, ze nad ta sztuka pracowal sam Spiewajacy Do Drzew.

2: luskowa chropowata karacena
Przygladajac sie tej zbroi mozesz wywnioskowac, ze jakis rzemieslnik probowal jej nadac nowa swietnosc jakiejs szarej chropowatej karacenie. Cala powierzchnia pokryta jest twardymi luskami jaszczura, ktore zostaly poddane specjalnej obrobce. Luski starannie wypolerowano, by blyszczaly w swietle dnia, natomiast ich krawedzie wydaja sie nienaturalnie ostre.

Wybór przymiotnika:
Powinien IMO odbywać się losowo, jedynie z uwzględnieniem, czy dany przymiotnik nie jest już w shorcie. Wtedy nie zmieniamy nic. ornamentowana ornamentowana zbroja wygląda tragicznie. Musi wtedy zostać stary short.

Oczywiście należy pamiętać, że w longach nie należy określać, jaki był poprzedni kolor, a jedynie używać właśnie czegoś w stylu uprzednia barwa, dotychczasowe kolory. Także nie należy określać wieku, bo trudno, żeby jakiś przedmiot był stary nowy. Można to wyłapywać algorytmem oczywiście, ale to już rozbudowuje nieco podstawowe dość proste założenia.

PS. A gdzie jakąś wypowiedź Gromowlada można w tym temacie przeczytać?
Awatar użytkownika
Rafgart
Posty: 970
Rejestracja: 09 lut 2009 10:10

Re: Nowe spojrzenie na zbroje

Post autor: Rafgart »

Pomijajac kwestie technicznej niewykonalnosci, nie rozumiem sensu czegos takiego. Po co stara polatana kolczuge kowal ma przerabiac na inna? Idz i lepsza zdobadz/kup. I tak zniknie po kilku dniach.
Co do ubierania sie pod kolor, to zostawmy to kowalom i krawcom graczom.
Awatar użytkownika
Gayrod
Posty: 12
Rejestracja: 28 lut 2009 10:11
Lokalizacja: Athel-Loren

Re: Nowe spojrzenie na zbroje

Post autor: Gayrod »

Rafgart pisze:Pomijajac kwestie technicznej niewykonalnosci, nie rozumiem sensu czegos takiego. Po co stara polatana kolczuge kowal ma przerabiac na inna? Idz i lepsza zdobadz/kup.
Nie mowie by przerabiac kiepskie zbroje na nowe dobre, tylko zeby dobre, ktore i tak musze wczesniej zdobyc (czytamy ze zrozumieniem...) przerobic na komplet. Bo jak u kowala bedzie mozna zamowic caly ladny set, to i tak bedzie on zapewne gowno wart.
Rafgart pisze: I tak zniknie po kilku dniach.
Przeciez ma byc reforma trwalosci sprzetu. Wiec nie zniknie tak szybko.

Po co:
Po to by wygladac jak zolnierz - wojonik w komplecie zbroji, a nie jak biedak w poskladanych czesciach to z tego to z tego.


No ale jak sie nie da kodowo zmienic jednego przymiotnika (co ma miejsce obecenie przy farbkach i shorcie gracza) i nie da sie dopisac linijki do konca opisu przedmiotu. To spoko temat mozna zamknac.
Aphazel
Posty: 148
Rejestracja: 13 maja 2009 09:44

Re: Nowe spojrzenie na zbroje

Post autor: Aphazel »

Rafgart pisze:Po co stara polatana kolczuge kowal ma przerabiac na inna? Idz i lepsza zdobadz/kup.
Stara połatana to tylko przykładowy short, który przyszedł mi do głowy, bo akurat gdzieś widziałem w okolicy. I nie chodzi o poprawę parametrów przedmiotu, tylko o zmiany opisów celem erpegowym.
Awatar użytkownika
Gayrod
Posty: 12
Rejestracja: 28 lut 2009 10:11
Lokalizacja: Athel-Loren

Re: Nowe spojrzenie na zbroje

Post autor: Gayrod »

Gayrod pisze:Ta operacja wogole nie zmieniala by wlasnosci zbroji, a jedynie lekko zmienia wyglad na bardziej dopasowany do danej gildii.
Aphazel pisze: Stara połatana to tylko przykładowy short, który przyszedł mi do głowy, bo akurat gdzieś widziałem w okolicy. I nie chodzi o poprawę parametrów przedmiotu, tylko o zmiany opisów celem erpegowym.
Dokladnie, chodzi o kwestie rpgowe.
ODPOWIEDZ