Cech.

Archiwum zamkniętych tematów.
Torgen
Posty: 405
Rejestracja: 13 lut 2009 12:23

Re: Cech.

Post autor: Torgen »

Swoja droga Wizowie mogliby jasniej tlumaczyc takie decyzje na wiesciach. Jestesmy dorosli, przynajmniej wiekszosc. Gramy w ta gre juz troche czasu wiec moze traktujmy sie powaznie. To tylko gra, jezeli ktos lub grupa ludzi zrobila jakies przekrety za ktore zostala potem ukarana to mozna przeciez dac info 'Ten i ten zrobil to i to i dlatego zostal ukarany tak i tak.' Obecne tlumaczenie wizow tylko rodzi teorie spiskowe i nakreca roznego typu oszolomow. Z cechem jest taki problem ze zostal ukarany bardzo mocno, ale mamy tylko jeden obraz gildi, od strony jej czlonkow. I nagle krystalizuje nam sie gildia prawie bliska idealowi. W drodze do idealu stanal tylko niedokonczony kod. I taka super gites gildia zostaje ukarana w taki oto sposob. Dziwne. Zapewne wszyscy pamietaja kare jaka spoktala gildie MC, masa kasacji, zamkniecie gildi na zdobywanie (co bylo w sumie plusem dla nich) likwidacja zajebistego expowiska. Ale gildia nie zostala usunieta jak w przypadku kupcow. Wiec o co chodzi? Tutaj nikt nikogo po sadach ciagac nie bedzie wiec spokojnie mozecie Wizowie rzucac imionami postaci i zarzutami jakie przeciwko nim wysuneliscie jak i ewentualnie dowodami zbrodni. Nikt was za to nie potepi a tylko wyjasni niepotrzebne watpliwosci.
Awatar użytkownika
Rafgart
Posty: 970
Rejestracja: 09 lut 2009 10:10

Re: Cech.

Post autor: Rafgart »

Usuniety to zostal Drakwald, z Cechu tylko wyrzucilismy wszystkich, ale pewnie i tak jakas czesc skladu bedzie podobna (chociazby dlatego, ze partnerzy handlowi maja tu wykupione etaty). Roznica w stosunku do MC jest taka, ze tam byla jakas alternatywa - przekazanie wladzy jednej osobie, ktora (w teorii) wezmie za to odpowiedzialnosc. U kupcow innego wyboru na te chwile juz nie bylo.

Co do tego loga:
Vayneela pisze: Rozumiem, ze plotka jest ladna, ale jesli domagasz sie innych powodow, to prosze:
-wynajmowanie KG do zabijania innego czlonka Cechu,
-prowokowanie do zlamania zasad,
-donosy do mg na innych czlonkow Cechu,
-proby zaskarbienia sobie przychylnosci Rady rzewnymi opowiesciami swojego smutnego zywota na gg,
-wyludzanie fragmentow logow od innych, zlepianie ich w brzydka calosc i wysylanie w arkadyjski eter,
-olewanie kandydatow i odmawianie przyjecia od nich rzeczy przyniesionej do skrzyni,
-skargi od klientow.

No, mysle, ze starczy.
To dla absolutnej jasnosci nie chodzi mi o 'wynajmowanie KG', 'olewanie kandydatkow' i 'skargi'. Nawet nie chodzi mi tez o mieszanie swiatow i wyrzucanie za rla - co samo w sobie oczywiscie jest naganne, a uzywanie tego jako argumentu i beztroskie mieszanie ze sprawami ze swiata gry wskazuje na kompletny brak refleksji w tym temacie. Problem jest w mieszaniu sie osob trzecich w kontakty mg z graczami. Prawdziwosc i sens zgloszen rozpatruje druzyna mg. Jesli jakis gracz wykorzystujac swoja pozycje probuje wplywac, zastraszac czy mscic sie to naraza sie na bardzo duze klopoty ze strony mg. A jezeli sie tym chwali, to chyba nie ma instynktu samozachowawczego.

A teraz co do samego Cechu. Klopoty w gildii byly juz od dawna i gracze zglaszali sie do nas z tym. Nie jest prawda, ze byli ignorowani. Cech jest od dawna specjalnie traktowany - na przyklad tym, ze jest to jedyny taki twor, gdzie mamy zawod 'elitarny', ktory mozna nadal trenowac. Czyli sprowadza sie to do tego, ze gildia ma monopol na zawod, a jednoczesnie na prosbe jej wladz pewnego dnia ucielismy umiejetnosci wszystkim tym, ktorzy z tym zawodem odeszli. A przy tym wszystkim nie bylo ani slowa o jakichkolwiek wymaganiach co do 'elitarnosci'.
Zmiany w samej mechanice dzialania gildii byly ograniczone tym, ze jest bardzo stara i trzeba ja napisac od nowa. Zgodzilismy sie na to i przydzielilismy jedynego aktywnego czarodzieja w Ishtar. Tyle tylko, ze bylo to juz po skasowaniu Drakwaldu i pamietajac o tych doswiadczeniach ja postawilem wprost warunek - zajmiemy sie wami, jesli nie bedzie konfliktow w gildii. O tym czy i jaki byl tego efekt chyba wiekszosc osob mogla zobaczyc na forum - ciagly flame war zwiazany z kupcami byl wszedzie, a to jest przeciez zwykle tylko jakis tam poglos prawdziwych konfliktow.
My mamy dostep do wielu bezposrednich zrodel informacji. Wiemy tez bardzo dokladnie gdzie kto ma sekondy i czy nimi gra. Jednak mimo to gildia zostala skonczona, odstapilismy od podpiecia dopiero, gdy Vayneela zrobila numer z przejsciem do Najemnikow. I w tym momencie dla nas temat Cechu przestal istniec.

I tak by bylo sobie dalej, gdyby Cech nie postanowil zawiesic dzialanosci. Gildie nie sa wlasnoscia graczy i nie jest ich decyzja, czy maja one istniec czy nie. Jesli ktos nie chce/nie moze/nie potrafi grac w danej gildii, to powinien z niej odejsc i przekazac ja innym. A juz szczegolnie dotyczy to Cechu, ktory ma pelnic specjalna role i dostal monopol na pewne rzeczy. On musi dzialac. Dlatego w takiej sytuacji i wobec calkowitego braku zaufania do czlonkow gildii to Administracja Arkadii przekazuje w nim wladze innej grupie osob.

Jest oczywiste, ze dla wielu osob taka decyzja moze budzic watpliwosci. My naprawde wolelibysmy nie stawac wobec koniecznosci podejmowania jej.
Uwazam ze w tym przypadku Morglum ma racje - jesli ten temat ma byc kontynuowany, to niech osoby, ktore czuja sie pokrzywdzone przez wizow przedstawia logi z kontaktow z nami za czasow, gdy rzadzili Cechem.
Oraz liste osob, ktore zostaly wyrzucone lub odeszly z gildii w ciagu powiedzmy ostatniego roku.
Wtedy kazdy sam wyrobi sobie zdanie.
Awatar użytkownika
Khristoff
Posty: 191
Rejestracja: 13 lut 2011 09:30
Lokalizacja: Inis Ard Skellig

Re: Cech.

Post autor: Khristoff »

W świetle ostatnich wydarzeń na mudzie dotyczących cechu, w tym kuriozalną notką o zawieszeniu działalności cechu, będąca niczym innym niż próbą wymuszenia na administracji swoich wymysłów muszę przyznać, że to jedna z najtrafniejszych decyzji administracji w ostatnich latach.

Nie mam pełnej wiedzy, a swój osąd opieram na tym co mogę zaobserwować, dlatego poprzestanę na wyrazie uznania dla administracji za słuszną decyzję.
Wiem, że przy tej okazji oberwało się też niewinnym osobom, ale zakładam że to nie koniec działań.
Może nie zrobimy więcej niż jesteśmy w stanie, ale postarajmy się, żeby to nie było dużo mniej.
— Andrzej Sapkowski "Pani Jeziora"
Vayneela
Posty: 159
Rejestracja: 20 lip 2009 19:56

Re: Cech.

Post autor: Vayneela »

Sa to WSZYSTKIE powody, dla ktorych na wymieniona osobe patrzylismy "krzywo". Zaczelo sie od gg, od samego jej przyjecia i mimo to spedzila w Cechu sporo czasu. Tak samo z innymi pozaarkowymi rzeczami - po dowiedzeniu sie o kazdej z nich bylismy ostrozniejsi a jednak subiekcina dalej sobie miedzy nami biegala i generowala konflikty na linii kupcy - ph. Mniejsza jednak o ten watek, bo temat jest o cechu a nie o tym przypadku.

Tuz przed przejsciem do KG rozmawialismy z Aranem i Aran zostal o tym poinformowany, razem z obietnica, ze nie ide tam na zawsze, a jedynie czasowo. Nawet jesli postac mialaby zostac w innej gildii to nadal ciezko mi zrozumiec decyzje o zawieszeniu prac, poniewaz nie kodowaliscie tego tylko dla mnie, prawda? Caalaa reszta zostala. Nie chce sie tu juz klocic, bo wdzieczna jestem za wyczerpujaca odpowiedz, ale jesli uznajemy, ze brak zmian w "bezkonfliktowym" Cechu to moja wina - to wolalabym, zeby mg wyrzucilo/skasowalo tylko mnie, nie karajac reszty osob.

v.
Buluar
Posty: 607
Rejestracja: 12 lut 2009 21:49

Re: Cech.

Post autor: Buluar »

Torgen pisze:. Dziwne. Zapewne wszyscy pamietaja kare jaka spoktala gildie MC, masa kasacji, zamkniecie gildi na zdobywanie (co bylo w sumie plusem dla nich) likwidacja zajebistego expowiska. Ale gildia nie zostala usunieta jak w przypadku kupcow. Wiec o co chodzi? Tutaj nikt nikogo po sadach ciagac nie bedzie wiec spokojnie mozecie Wizowie rzucac imionami postaci i zarzutami jakie przeciwko nim wysuneliscie jak i ewentualnie dowodami zbrodni. Nikt was za to nie potepi a tylko wyjasni niepotrzebne watpliwosci.
Jakby usunieto MC i OK to Druzyna Swiatla nie miala by w kogo walic swoimi specami. Chyba bardziej wolisz scinac leb emcekowi, niz skavenowi w kanalach w Nuln, he?
Każde społeczeństwo dzieli sie na trzy warstwy. Ludzi nieruchomych, ludzi ruchomych i tych, którzy poruszają innymi.

Abraham Lincoln
Folko
Posty: 32
Rejestracja: 20 kwie 2009 12:45

Re: Cech.

Post autor: Folko »

Rafgart napisał: Gildie nie sa wlasnoscia graczy i nie jest ich decyzja, czy maja one istniec czy nie. Jesli ktos nie chce/nie moze/nie potrafi grac w danej gildii, to powinien z niej odejsc i przekazac ja innym.
No i o to chodzi. Ten argument, dla mnie osobiście, jest jak najbardziej słuszny. Popieram decyzję wizów.
Torgen
Posty: 405
Rejestracja: 13 lut 2009 12:23

Re: Cech.

Post autor: Torgen »

re Rafgar
No i to juz cos wiecej mowi. Dziekuje.

re Buluar
Chyba nie zrozumiales sensu mojej wypowiedzi.
Awatar użytkownika
Garlan
Posty: 34
Rejestracja: 05 lut 2011 17:31

Re: Cech.

Post autor: Garlan »

Też dziękuję Administracji za wyjaśnienia w tej sprawie. :) Można? Można.
Gość

Re: Cech.

Post autor: Gość »

Rafgart pisze:Problem jest w mieszaniu sie osob trzecich w kontakty mg z graczami. Prawdziwosc i sens zgloszen rozpatruje druzyna mg. Jesli jakis gracz wykorzystujac swoja pozycje probuje wplywac, zastraszac czy mscic sie to naraza sie na bardzo duze klopoty ze strony mg. A jezeli sie tym chwali, to chyba nie ma instynktu samozachowawczego.
Ja przede wszystkim zadalbym sobie pytanie kto (mg czy ow kontaktujacy sie z mg gracz) byl na tyle niedyskretny ze informacja o takowym kontakcie stala sie nagle mniej lub bardziej publiczna. Zadalbym sobie takze pytanie czy ot tak po prostu sie ta informacja 'wymskla' czy moze ktos mial jakis cel w ujawnieniu tejze, ot chociaz poprawienie wlasnej pozycji, czy probe zastraszenia owych zgloszonych do mg osob. Z gory zaznaczam ze wnioski wysuwam tylko i wylacznie na podstawie tego co wyczytalem z postow tutaj, ale rzuciles Rafgarcie kamieniem pietnujacym jakies zachowanie, tylko czy we wlasciwa osobe?
Awatar użytkownika
Rafgart
Posty: 970
Rejestracja: 09 lut 2009 10:10

Re: Cech.

Post autor: Rafgart »

Rozwiazywanie problemow rl'owych za pomoca Arkadii i na odwrot to nie jest najlepszy pomysl. Jesli ktos cie szantazuje, ze cos nieprawdziwego zglosi do mg, to wyrzucenie go z gildii nic ci nie da, bo on nadal moze to zrobic. Bo to jest... uwaga! ...inny swiat?
Trzeba takie rzeczy zglaszac do mg i jesli sie potwierdzi to ta postac zniknie.
Zablokowany