Płacze do Czarodziejów. Komentarze / Przemyslenia.

Archiwum zamkniętych tematów.
Gość

Re: Płacze do Czarodziejów. Komentarze / Przemyslenia.

Post autor: Gość »

Ravald pisze:
Shulz pisze:Nie jest to placz ani prosba lecz pytanie:

Nie chcialbym byc posadzany o sianie zepsucia wsrod spolecznosci arkadyjskiej ale czy administracja lub czarodzieje zastanawiali sie nad tym zeby Arkadia zarabiala na siebie poprzez umieszczanie reklam na stronie arkadyjskiej np. od wydawcow gier lub innych firm zwiazanych z RPG etc.?


Pozdrawiam
Shulz
Arkadia nie moze na siebie zarabiac. Temat stary jak sama Arka.
To jakis prawny problem czy kwestia etyki? (nie pamietam gdzie byla dyskusja o tym)
Awatar użytkownika
Paulie
Posty: 527
Rejestracja: 12 lut 2009 21:15
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Płacze do Czarodziejów. Komentarze / Przemyslenia.

Post autor: Paulie »

Prawny.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.


<@thran> jakby postac miala byc odbiciem gracza sin gralby w kz
Gość

Re: Płacze do Czarodziejów. Komentarze / Przemyslenia.

Post autor: Gość »

No tak, odpowiedzialnosc prawna w Polsce bywa duzym problemem, dzieki za wyjasnienie.

S.
Awatar użytkownika
Godar
Posty: 309
Rejestracja: 07 mar 2009 17:46
Lokalizacja: Kraków

Re: Płacze do Czarodziejów. Komentarze / Przemyslenia.

Post autor: Godar »

Ja bym powiedział, że i prawdy i etyczny.
@Shulz: a w jakim normalnym kraju kradzież cudzego dorobku intelektualnego nie jest problemem?
Gość

Re: Płacze do Czarodziejów. Komentarze / Przemyslenia.

Post autor: Gość »

W sumie to w Polsce zastepy Polakow to robia:D piracac i rozpowszechniajac gry, programy, muzyke etc. etc. i nikt z tego problemu nie robi. Ale chodzilo mi raczej o o to ze prawo w Polsce jest problematyczne w takich kwestiach jak zarabianie pieniedzy w nieszkodliwy dla srodowiska sposob.

Pozdrawiam
S.

PS.


Re: dol

Rozumiem, dziekuje: ]

Tak to wyglada z mojej perspektywy oczywiscie. Ale moze ktos potrafilby odpowiedziec na pytanie (nie zwiazane bezposrednio z komentarzami do placzow niestety) dlaczego umieszczenie na stronie reklamy jakiejs firmy i branie za to od tej firmy pieniedzy jest problemem prawnym i/lub etycznym (jak napisal Godar choc nie do konca jestem pewien co mial na mysli)?
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2011 00:20 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.
Gryzak
Posty: 122
Rejestracja: 08 sie 2009 10:22

Re: Płacze do Czarodziejów. Komentarze / Przemyslenia.

Post autor: Gryzak »

Chodzi o to ze Arka czerpie z Mlotka i z Sapka, tym samym gdyby generowala jakiekolwiek zyski, nawet i posrednio przez reklamy niezbedne byloby uzyskanie licencji, praw do wykorzystania itp itd. oraz przekazanie odpowiednich tantiem, prowadzenie ksiegowosci, no i nie zapominajmy o podatkach!
Pozatym pojawilby sie problem, jak dzielic te zyski, komu za co i ile :D
Przynajmniej z tego co pamietam tak to bylo kiedys tlumaczone.
Alderic
Posty: 14
Rejestracja: 12 cze 2011 19:35

Re: Płacze do Czarodziejów. Komentarze / Przemyslenia.

Post autor: Alderic »

Portal Arkadia jest bezpośrednio związany z grą Arkadia. Gra Arkadia jest oparta na Warhammerze i Wiedźminie, obydwie marki chronione są prawami autorskimi - ich twórcy (a przynajmniej Games Workshop), z tego co wiem, zaznaczyli że można dowolnie wykorzystywać świat, postaci, nazwy własne dopóki nie jest to działalność zarobkowa. Oznacza to, w uproszczeniu, że można wykorzystywać realia tych światów nieodpłatnie, dopóki samemu nie czerpie się z tego żadnych (nawet symbolicznych) korzyści majątkowych. Możesz napisać książkę, opowiadanie, grę w tych realiach, możesz ją upublicznić, ale nie możesz czerpać z niej jakichkolwiek zysków. Gdyby na stronie Arkadii pojawił się choć jeden banner reklamowy, stanowiła by ona źródło dochodu - innymi słowy, treści na niej zamieszczane podlegały by wszelkim ograniczeniom licencyjnym. Dopóki nie stanowi ona źródła dochodu, dopóty może legalnie funkcjonować.

A powód etyczny jest taki, że było by to wtedy czerpanie korzyści majątkowych (nawet jeśli nie na swoją korzyść, ale dla rozwoju samej gry - fakt pozostaje faktem) z cudzego dorobku intelektualnego bez uzgodnienia tego z nim - a więc kradzież.

Jasne?
Gość

Re: Płacze do Czarodziejów. Komentarze / Przemyslenia.

Post autor: Gość »

Jasne: ]
Hunrim
Posty: 342
Rejestracja: 13 lip 2011 15:52

Re: Płacze do Czarodziejów. Komentarze / Przemyslenia.

Post autor: Hunrim »

Ostatnio trafiłem przypadkowo na temat o zawodach niebojowych, który został zamknięty już dwa lata temu. W temacie tym Rafgart i inni czarodzieje pisali o gotowej już wielkiej reformie umiejętności niebojowych, wprowadzeniu czegoś w rodzaju dwuklasowości. Jak wspomniałem projekt podobno jest gotowy od dwóch lat i miał być niedługo wprowadzony. Co z tym się stało? Ja wiem, że arkowa administracja działa powoli i ostrożnie jak Kościół katolicki ( może ktoś nie wie, ale depozyty na poczcie, które mnie tak mile zaskoczyły, były proponowane na wieściach arkadii w latach dziewięćdziesiątych - nie podam linku, bo nie wiem czy byłbym w stanie znaleźć ani czy się to zachowało, ale słowo honoru, że już wtedy taki pomysł był). Chciałbym więc tylko się grzecznie zapytać czy ta planowana reforma umów niebojowych została porzucona na dobre, czy może jeszcze trzeba z dekadę poczekać?
Awatar użytkownika
Magog
Posty: 127
Rejestracja: 07 sty 2011 00:05

Re: Płacze do Czarodziejów. Komentarze / Przemyslenia.

Post autor: Magog »

Hunrim = Zorrid?
Podstawowa zasada RPG - "Less QQ, More Pew Pew"
Zablokowany