Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Forum wieści z Arkadii.
Terenes
Posty: 397
Rejestracja: 23 kwie 2009 13:41

Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Terenes »

Czolem.

Postanowilem stworzyc temat-sonde do wszelkich graczy ktorzy zaczynali Arkadie nie poprzez znajomych a na bazie samodzielnego czesania netu, artykulow, akcji reklamowych, banerow itp.

Przyznam sie ze po tych wszystkich latach na mudzie niezbyt to sobie wyobrazam, szczegolnie ze sam zaczynalem troche "po znajomosci". Mysle ze zgromadzone w ten sposob dane pomoga nam - obecnym arkadyjczykom - wyjsc na przeciw problemom wiekszosci i byc moze dojsc do najskuteczniejszych srodkow promocji.

No wiec mysle ze wazne jest:
1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?
3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.
4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?
5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?
6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci
7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?

Nie ukrywam ze najciekawsze byly by opinie graczy najnowszych, ale pewne trendy powtarzaja sie z roku na rok, trzeba wziac tylko odpowiednio duza probke.

Zachecam do wypowiedzi
Awatar użytkownika
Mahaila
Posty: 73
Rejestracja: 19 lip 2011 00:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Mahaila »

To ja sobie pozwole wypowiedziec sie, mimo, ze przygode z arkadia zaczelam.. no juz z 9-10 lat temu bedzie na pewno.

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
9-10 lat temu.

2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?
Znajomy z chatu powiedzial ze wkrecil sie w swietna gre pobudzajaca wyobraznie. Mozna byc kim sie chce, robic co sie chce i takich swirow jest wiecej!

3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.
Zupelnie pierwszy byl Zmud. Jeszcze sciagniety ze starego e.a.prv.pl Pozniej (po ok. roku) znajomi podrzucili mushclienta z zestawem skrypcikow coby bylo nieco latwiej.

4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?
Hm. Przestawic sie z uzywania polskich znakow. Wykminianie komend bylo najwieksza przyjemnoscia. No i zdecydowanie nauczyc sie szybko+bezblednie pisac na klawiaturze. Ogarnac caly tekst i przestawic sie w tryb wylapywania najpotrzebniejszych informacji z tekstu omijajac te ktore sie powtarzaly caly czas.

5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?
Hohoho. Wstyd sie przyznawac, ale jak juz sie wkrecilam to sporo.

6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci.
Na poczatku byly to osoby, ktore zachecily do gry. Pozniej w miare poznawania swiata, proszenia o pomoc znajdywalo sie tych znajomych. Smiejecie sie ze wszystkich "elfek pocztowych" ale to miejsce w ktorym gromadzi sie mnostwo graczy, gdzie mozna zagadnac (smielej, lub mniej smielej) z ktorego przenosi sie do innego, ustronniejszego miejsca gdzie nie bedzie gadac 10 osob naraz. Tak na oko usrednijmy do 1-2 osob dziennie dopoki nie otrzymalo sie w miare stalej druzyny, z ktora sie wedrowalo po swiecie.

7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?
Po jakims czasie juz tak. Zwlaszcza osoby, po ktorych widac bylo, ze beda chcialy zostac na dluzej i odnajda sie w swiecie.
— A przysięgałem sobie, że gdy cię spotkam, padnę ci do nóg…
— Podziękuj — przytuliła się do niego. — Tak, jak należy. I padnij mi do nóg. Śniłam o tym, że padasz mi do nóg.
— Nikoletto…
— Nie tak. Inaczej.
Terenes
Posty: 397
Rejestracja: 23 kwie 2009 13:41

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Terenes »

No tak, znajomy... No to jest wlasnie najbardziej oczywista, najlatwiejsza i niestety... najmniej nam mowiaca sciezka. Fajnie poczytac ale chyba nie mozna liczyc na podobne wypadki w dzisiejszych czasach.
Awatar użytkownika
Herenvarno
Posty: 809
Rejestracja: 09 mar 2010 11:22

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Herenvarno »

1 - Pierwszy kontakt
--------------------
Przygoda z Arka zaczela sie dla mnie zupelnie niedawno (jakies 10-12 lat temu)
Zaczelo sie to nie od banerka, nie od polecenia przez znajomego.
Zupelnie przypadkiem.

2 - Jak sie dowiedzialem o Arce
------------------------------
Szukalem gierki paragrafowej w jezyku polskim, wiec w googlu wklepalem "gra tekstowa rpg" i tak przelecialem kilka ston.

Potrzebna mi byla ta gierka w dwoch celach:
I - by podszlifowac jezyk
II - lubie rpg

3 - Moj pierwszy klient
----------------------
Arkdisk, od pierwszej oficjalnej wersji po jej ostatnia, az do dzis wiernie sie trzymam, mam wieksze zaufanie do tego klienta mimo jego drobnych wad, po "osobistej" konfiguracji nie jest sztywnym programem ktory daj nam tylko to co nam mial dac, lecz robi doslownie cuda.

4 - Najwieksze problemy na poczatku.
oraz
5 - Czas poswiecany wtedy Arce
-------------------------------
Forma wpisywania komend w odmianie polskiej :D
Brama mahakamu (rozkminka ponad 4 dni, liczac ze wtedy moja srednia sesja trwala okolo 10H dziennie)
"Tajemnica" - skad brac pieniadze by uzbierac majatek ktory ustawi moja postac na przyszlosci (w domysle kwota 10 zlotych monet)

7 - Pierwsi znajomi
------------------

Kiedy udalo juz mi sie wykminic jak tu porozmawiac
oraz kiedy rozmowa byla wymiana informacji zrozumiala w obie strony,
to z poczatku bylo to 3 osoby, a w ciagu 3 miesiecy ta liczba zwielokrotnila swa liczbe

6 - Moi znajomi na Arce.
-----------------------

Tak, udalo mi sie wciagnac cale dwie osoby.
Niestety nie zostali na arce zbyt dlugo (ponizej roku)
Nie każdy jest mile widziany w moim domu. Gdybym wszystkich traktował jednakowo, nikogo nie wyróżniłbym!
Awatar użytkownika
Mahaila
Posty: 73
Rejestracja: 19 lip 2011 00:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Mahaila »

Terenes pisze:No tak, znajomy... No to jest wlasnie najbardziej oczywista, najlatwiejsza i niestety... najmniej nam mowiaca sciezka. Fajnie poczytac ale chyba nie mozna liczyc na podobne wypadki w dzisiejszych czasach.
Nie przesadzaj. Polecenie gry znajomemu to nie jest taka latwa sprawa. Malo to moich znajomych wstydzilo sie bo mialo takie "dziecinne" hobby jak MUDy?

A druga sprawa, ze NIGDY, ale to NIGDY nie dawac znajomym wszystkich questow, map, skryptow na dzien dobry bo jak podane wszystko na tacy to se pochodza chwile bo wsio maja i co? Nie ma co robic w grze, bo poznawac nic nie musza, kombinowac nie musza bo spis questow wraz z komendami jest i wszystko naraz. W ten sposob odbiera sie znajomym faktyczna frajde z poznawania swiata. Pomoc jak sie zatna? Jasne. Ale niech bawia sie i kombinuja na wlasna reke.

Tak samo coponiektore komentarze na forum kompletnie odrzucaja nowych graczy jak tak sobie czytam wypowiedzi w poradach. Starzy wyjadacze cwaniakuja bo przeczytali 500 stron forum praktycznie od poczatku i ich c*** strzela jak widza to samo pytanie i zaczynaja odszczekiwac. Zamiast warczec, wylaczcie forum - ktos kto nie bedzie chcial warczec na spokojnie odpowie to samo w calkiem mily sposob, a nie pyskowka.

Moze wskazuje na oczywista oczywistosc, ale wiele osob o tym zapomina.
— A przysięgałem sobie, że gdy cię spotkam, padnę ci do nóg…
— Podziękuj — przytuliła się do niego. — Tak, jak należy. I padnij mi do nóg. Śniłam o tym, że padasz mi do nóg.
— Nikoletto…
— Nie tak. Inaczej.
Rennz
Posty: 546
Rejestracja: 12 sty 2010 17:09
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Rennz »

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?
Pierwszy kontakt lekko licząc dwanaście lub trzynaście lat temu, ale nie przetrwał dłużej niż półtorej godziny. Niewiele później, bo w roku 2001 zacząłem jeszcze raz i tak zostało.

2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?
Wybrałem się z bratem do sali informatycznej w jego LO (nie posiadałem internetu w domu) i tam prawie wszyscy grali w Arkadię. Spróbowałem ponownie chwilę po tym jak dorobiłem się internetu.

3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.
zMUD, później TF, by skończyć aktualnie na cMUDzie.

4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?
Przy pierwszym podejściu fakt, że zabiło mnie dziecko w Nuln (to wkurzyło mnie na tyle, że 'rzuciłem' Arkę po raz pierwszy). Przy drugim podejściu w sumie nic - cały czas miałem pomoc brata/znajomych.

5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?
Szczerze mówiąc nie pamiętam, ale na pewno mniej niż teraz (-:

6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci
Poza bratem i wspólnymi znajomymi pierwsze znajomości wykreowały się wraz z pierwszą gildią (rasową) gdzie poznało się kilkanaście osób. Niedługo później przyszły pierwsze wyjazdy i tak jakoś zostało.

7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?
Bez bicia przyznaję się do winy, że przeze mnie jest co najmniej kilka osób uzależnionych (-:
Elik
Posty: 1
Rejestracja: 05 mar 2012 22:46

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Elik »

Bez roznicy jak gracze dowiaduja sie o arce. To jest gra kompletnie nieprzystepna dla osob ktora sa poza gronem graczy naparzajacych w to X lat, ktore strzega kazdej wiedzy, skryptow, dokladnej mapy jak czestochowy wymigujac sie zwrotami ze " najlepiej spytaj w "swiecie"" :)

No ale widocznie starzy wyjadacze chca sciagnac troche mieska armatniego :) Powodzenia w zabawie w 100 online na tak wielkim swiecie.
Awatar użytkownika
Iluandile
Posty: 149
Rejestracja: 07 cze 2011 00:58

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Iluandile »

Elik pisze:Bez roznicy jak gracze dowiaduja sie o arce. To jest gra kompletnie nieprzystepna dla osob ktora sa poza gronem graczy naparzajacych w to X lat, ktore strzega kazdej wiedzy, skryptow, dokladnej mapy jak czestochowy wymigujac sie zwrotami ze " najlepiej spytaj w "swiecie"" :)

No ale widocznie starzy wyjadacze chca sciagnac troche mieska armatniego :) Powodzenia w zabawie w 100 online na tak wielkim swiecie.
Niemal wszyscy kiedys tak zaczynali. Bez skryptow, bez gotowych questow, bez fajnej mapy Wakahiko. Na telnecie.
Wiec nie przesadzaj, prosze, mowiac, ze jest ona nieprzystepna. Jesli ktos chce poznac Swiat, to znajdzie na Arce takich, ktorzy mu go pokaza, chociaz kawalek.

========================

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?

Jakies, niech policze... 9 lat temu. Ale mialam przerwe - okolo 6 lat.

2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?

Dowiedzialam sie z jakiegos forum o takiej grze. A skoro znajomi grali, to uznalam, ze czemu nie.

3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.

Gmud.

4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?

Wcisniecie rzezby :) A potem takie podstawowe komendy, zwlaszcza skladnia (ktora nadal sprawia problemy).

5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?

Oj, nie pamietam. Ale raczej po jakie 3-4h dziennie, nie wiecej. Bo glownie moja postac pila wino i biegala po lakach, broniac krolikow.

6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci

Na "pocztowa elfke" :)

7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?

Pewnie. Ale nikt jeszcze nie skorzystal :(
Ostatnio zmieniony 06 mar 2012 16:43 przez Iluandile, łącznie zmieniany 1 raz.
<Gruer> troche wiocha by byla z jakas inna elfka wyjsc na miasto ale ty jestes ziomalka

<3<3<3

Pam pam
Visborg
Posty: 406
Rejestracja: 15 maja 2009 03:09

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Visborg »

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?

Z obliczeń wynika mi że jakoś koło '98.

2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?

Kolega w pracowni informatycznej w grał w grę na podstawie Warhammera. Rpg bez Mistrza Gry gdzie mogę w świecie robić co zechce i grać kim chce brzmiało fantastycznie.

3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.

Telnet przez ładnych pare lat. Potem zmud, dzięki Dziardze. Od niego dowiedziałem się że istnieje coś takiego jak klienty.

4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?

Na początku nie było problemów. Wtedy się poznawało świat, ludzi, rysowało mapy na kartce papieru (gdybym dalej tak robił, za niektóre rejony niemal niemożliwe do zmapowania na papierze bez nieludzkiej dozy cierpliwości bym chyba zabił... na szczęście do nich nie trafiłem). Ale przez pierwszą połowę lat spędzonych na arce byłem erpegowcem, który jak trafiał na expa to tylko w towarzystwie innych, a moja aktywność sprowadzała się do 'wesprzyj'.

5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?

2-3 godziny. Tak, tygodniowo.

6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci

Pierwsze znajomości zdobyłem poza arką - zanim trafiłem na Dziarge w tej samej kafejce internetowej co ja, moje znajomości były conajmniej przelotne. Z mojego doświadczenia - oczywiście może być błędne lub inne od doświadczeń innych - nie da się grać na poważnie bez znajomości pozaarkowych. Dopiero wtedy można przejść z etapu 'niedzielnego gracza' na 'arkadyjczyka'. ;)

7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?

Oczywiście. Niestety mało kto z tych osób pozostał - choć niektórzy grali nawet pare lat.
Awatar użytkownika
Miuosh
Posty: 408
Rejestracja: 16 maja 2009 18:31
Lokalizacja: JaworznoCity

Re: Jak gracze dowiaduja sie o Arkadii?

Post autor: Miuosh »

To, ze chce mi się odpowiadać w takich wątkach oznacza, że się starzeję :(

1 Kiedy doszlo do pierwszego kontaktu z Arkadia?

Około 2001. Na samym początku ludziem. Później szybko ogr. Dostałem się wtedy pierwszy raz do OK. Ale miałem długą przerwę mniej więcej przełom 2003/4 do 2008.

2 W jaki sposob do niego doszlo (konkretny artykul/material)?

Ni. Kolega przyszedł i mówi, że u niego w LO kumpel gra w takie tam coś przez internet. Mówił, że gra się zajebiście, bo nie ma lagów (to były czasy modemów), bo to tylko tekst w "notatniku" itd.

3 Jaki byl Twoj pierwszy klient uzywany dluzej niz miesiac.

Arkdisk. Ten z EA chyba. Później, aż do dziś zMUD

4 Jakie byly najwieksze problemy na poczatku?

Zdobywanie pieniędzy. Do dziś groszem na Arce nie śmierdzę :P

5 Ile mniej wiecej czasu zajmowala arkadia tygodniowo przez pierwszy okres gry?

Ja jestem zdrowo jobniony. Arkadia zajmowała i zajmuje mi stanowczo za dużo czasu. Bywały czasy, że grałem po 12h. Pamiętam wstawanie o 4 rano, żeby nie było konkurencji do questa w Brokilonie, itd. W sumie nie żałuję ;)

6 Jak (i w jakiej ilosci) udalo zdobyc sie pierwsze znajomosci

Osoba, która mi pokazała Arkę szybko przestała grać. Ktoś kto jej pokazał Arke dostał się koło 2002 do LE i też przestał :P A ja poznałem na poczcie w Novigradzie kilka osób (pozdrawiam tu babcie Ammare), z którymi mam mniejszy bądź większy kontakt do dziś.

7 Czy po samodzielnym wejsciu do gry zachecalo sie do Arkadii kogos wiecej?

Kilka osób pośrednio lub osobiście. Jeden, czy dwóch nawet pogrywa do dziś!
Ogre!
ODPOWIEDZ