Pochodzeniowka z Norski...

Bank opisów Arkadii.
Visborg
Posty: 406
Rejestracja: 15 maja 2009 03:09

Re: Pochodzeniowka z Norski...

Post autor: Visborg »

Owszem. Przede wszystkim wszyscy znamy wspolny - raz dla wygody, dwa ze z zalozenia gracze w wfrp to swiatowcy, ktorzy musza znac ten dialekt. A oprocz tego Ci co maja pochodzeniowki znaja jezyk zwiazany ze swoim pochodzeniem. Ogry wychowujace sie wsrod ogrow (99%) ucza sie jako dzieci grumbarth.

Ogry w Norsce sa moimzdaniem rownie prawdopodobne jak wszedzie indzej - czyli malo, ale w ogole to takowe sa. Przy czym ogr jest przede wszystkim zwiazany z innymi ogrami, chocby z racji swojej drastycznej fizycznej odmiennosci od innych gatunkow.
Gość

Re: Pochodzeniowka z Norski...

Post autor: Gość »

Visborg: a jak oceniasz prawdopodobieństwo obecności ogrów w Górach Szarych?
Czym innym jest świat Arkadii, czym innym świat Warhammera.

Skończmy może tę dysputę o ograch (o szczegółach i tak zadecyduje koder, jeżeli zostanie to zakodowane) - wiadomo, że pochodzeniówka przede wszystkim dla ludzi. I wcale nie tylko dla mutantów. Norsca w większej części raczej walczy z chaosem.


Edit:
Sprawdziłem w różnych źródłach i są one ze sobą sprzeczne. Niektóre podają, że Norsowie to tacy Wikingowie - zbóje, ale mniej lub bardziej cywilizowani - i w panteonie mają między innymi zaszytych pod zmienionymi imionami bogów chaosu, ale również innych - na czele z Olrikiem i Thorem.
Wg innych źródeł Norsca to bezładna kraina chaosu i nic więcej.
Imo ciekawsza fabularnie jest ta pierwsza, a ta druga to sposób, w jaki łupieżczych Norsmenów widzą mieszkańcy napadanych krain.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2010 19:21 przez Gość, łącznie zmieniany 2 razy.
Visborg
Posty: 406
Rejestracja: 15 maja 2009 03:09

Re: Pochodzeniowka z Norski...

Post autor: Visborg »

Ta, walczy z Chaosem... Tak jak każda z Potęg walczy z pozostałymi. ;] Tam każdy walczy z każdym a nie że dzielni Norsmeni bronią Norski przed Chaosem. Oni nie widzą różnicy między utrąceniem łba mutantowi a utrąceniem łba Zakonnikowi. No zobaczy choćby początek "Piętna Chaosu"...masz opis Norsmenów.
Haern
Posty: 756
Rejestracja: 13 lut 2009 14:03

Re: Pochodzeniowka z Norski...

Post autor: Haern »

OT @Urithair: czasem 'tongue' uzywa sie w znaczeniu jezyka jako mowy.
Awatar użytkownika
Rafgart
Posty: 970
Rejestracja: 09 lut 2009 10:10

Re: Pochodzeniowka z Norski...

Post autor: Rafgart »

To jest temat do zamieszczania opisow i ewentualnie uwagi ich dotyczace. Dyskusje na temat wizji swiata Warhammera/domeny Imperium mozna prowadzic na Wiesciach.
Pieter
Posty: 65
Rejestracja: 10 gru 2009 12:40

Re: Pochodzeniowka z Norski...

Post autor: Pieter »

Mimi pisze:Visborgu: nikt ani słowem nie wspomniał o adopcji, więc sam wymyślasz tezę i ją potem krytykujesz :mrgreen:
Oczywiście, że ogry nie były wychowywane przez ludzi, bo to absurd
Niekiedy jednak ogrzym rodzinom pozwalano się osiedlać wewnątrz lub w pobliżu osiedli ludzkich, bo wiązało się to z konkretnymi korzyściami - ze względu na ich siłę i wartość bojową.
http://www.cytadela.pl/modules.php?name ... cle&sid=38
Według mnie jak najbardziej w zgodzie z WFRP jest ogr przedstawiający się nazwą jakiegoś plemienia, bo jego przodkowie zamieszkali w okolicy.
A Arkadia jest znacznie bardziej liberalna niż realia WFRP: mamy gnomi z Kislevu, czy elfy z Imperium.
Tą historyjkę z cytadeli znam od kilku lat. Nikt nie podaje źródła. Jest to według mnie bzdura wyssana z palca, lub z jakiegoś dodatku fanowskiego. Ktoś lubił tą rasę i na siłę dorobił romantyczną historię.
Wiem co o ograch jest w fabularnym WH II edycji. Nie ma w zasadzie nic. Są w bestiariuszu, ot i wszystko. W książeczkach "czarnej biblioteki" pojawiają się w kilku miejscach np. (w "Runicznym Kle") Elektor Averlandu zwerbował kilkanaście wywodzących się z jakieś małej społeczności w Górach Środkowych.

Wiem też co jest o Norsce. Jest bardzo dużo. W "Księdze Spaczenia" ta kraina opisana jest szczegółowo i ani słowem nie zająkuje się o ograch. I Normeni nie walczą z chaosem, oni są chaosem. Oczywiście walczą też z chaosem, tak samo między sobą, ale nic z tych romantycznych bzdur tworzonych przez arkadyjczyków.
Fanom Norski polecam ostatnią na razie i w ogóle (Wydawnictwo Copernicus zaprzestał wydawania czegokolwiek związanego z warhammerem)
pozycję z czarnej biblioteki "Pałac Władcy Plag". Akcja osadzona prawie wyłącznie w Norsce i na pustkowiach. O Norsce jest w wielu innych książeczkach z tej serii w każdej tak samo jest to przedstawione.

Skracając do jednego zdania:

Visborg ma rację, a reszta pieprzy głupoty.
Gość

Re: Pochodzeniowka z Norski...

Post autor: Gość »

Znalazlem materialy o Norsce, tylko ze po angielsku (nie wiem co to jakis dodatek do WFRP) - moze ktos skorzysta - duzo nazw, wierzenia etc.

http://www.freewebs.com/kalevalahammer/ ... ligion.pdf

http://www.freewebs.com/kalevalahammer/ ... Tribes.pdf


Ludzie z Norski to tacy jakby wikingowie, fajnie by miec takie pochodzenie (inne niz skellige). W zasadzie to ze sie pochodzi z Norski nie znaczy ze sie jest chaosnikiem od razu. Mozna byc z Norski i wyznawac Malala albo Mananna. Ja jestem za projektem.

-----------------
Norsca project: http://www.freewebs.com/kalevalahammer/
Gryzder
Posty: 6
Rejestracja: 01 maja 2010 22:21

Re: Pochodzeniowka z Norski...

Post autor: Gryzder »

Shulz:
Bardzo ciekawa ta strona. Mnóstwo materiałów, ale tu też praktycznie nic nie ma o ograch. Znalazłem taką wzmiankę w timelinie:
Norse Dwarfs establish new outpost Kraka-Azkahr which could be translated Fortress City. Site has rich veins. Only problem is very aggressive neighbours (Vargs, Trolls and Ogres) and that the new outpost is not protected magically by Dwarfen Stones (Dwarf year 5100).
Chyba faktycznie ogry nie powinny należeć do plemiona norsmeńskich. Może rozwiązanie w rodzaju pochodzenia "aen Dol Blathanna" i "z Doliny Kwiatów" byłoby do zaakceptowania? Ogry pochodziłyby poprostu "z Norski"?
William
Posty: 8
Rejestracja: 05 mar 2010 09:53

Re: Pochodzeniowka z Norski...

Post autor: William »

I jak? Będzie w końcu ta pochodzeniówka? hm?
Zurwen
Posty: 756
Rejestracja: 13 lut 2009 09:37

Re: Pochodzeniowka z Norski...

Post autor: Zurwen »

Jeżeli grający ogrami życzą sobie mieć możliwość przystąpienia do pochodzeniówki z Norski, prosiłbym o dostarczenie mi, np. w tym temacie, odpowiedniego zestawu emocji.
Zaznaczam jednak, że opisy mają być bardzo dopracowane (przynajmniej pod względem formy). Czy są dostatecznie dopracowane - to ocenię ja :twisted:
Do kontaktów z czarodziejami służy komenda ‚zglos’ (błąd/pomysl/mg).
Zablokowany