Reklama Arkadii vol.3 - Data sie pojawi...

Forum wieści z Arkadii.
Gothrin
Posty: 152
Rejestracja: 05 paź 2011 16:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Reklama Arkadii vol.3 - Data sie pojawi...

Post autor: Gothrin »

Chyba trochę się rozjechaliśmy z rozumieniem idei. :)

Mój zamysł pomocy mudowej w formie jakiegoś systemu do odnajdywania obecnych w świecie wyjadaczy pokażę na przykładzie krótkiego prepara:

Kod: Zaznacz cały

Pietro karczmy startowej.
Wyjsia: dol.
Maly zagubiony zoltek.

Maly zagubiony zoltek mowi: Co tu robic? Jak zyc?
Mowisz: Witaj podrozniku, potrzebujecie moze pomocy?
Maly zagubiony zoltek mowi: Zdecydowanie, bylbym wdzieczny za pokazanie tego i owego.
Mowisz: Chodzcie zatem, pokaze wam okolice.
>zapros zoltka
Mowisz: Dolaczcie do mnie.
Maly zagubiony zoltek dolacza do twojej druzyny. 
>idz na plac targowy

Plac targowy.
Wyjscia: pelno.
Tablica ogloszeniowa.
Mowisz: Jak pewnie zauwazyliscie, stoimy na wielkim placu targowym. 
>wskaz stragany
Mowisz: Przegladajac takie tablice w miastach mozecie czesto dowiedziec sie trochu o polityce i konfliktach czy nawet znalezc prace.
>wskaz tablice
Mowisz: Psia mac, trochu zglodnialem. Potowarzyszycie mi przy posilku? Moze sami tyz cos zjecie, bo wygladacie dosc mizernie.
Maly zagubiony zoltek mowi: Chetnie bym cos zjadl, ale czy wspomozecie mnie jakims zlotem?
Mowisz: Mam lepszy pomysl. Chodzta, pokaze wam dobry sposob jak przytulic trochu grosza.

>idz na poczte
Mowisz: Widzicie ta tablice?
>wskaz tablice
Mowisz: Wybierz jakas przesylke, pomoge ci ja dostarczyc.
Maly zagubiony zoltek wybiera jakas przesylke.
Maly zagubiony zoltek mowi: Mam ja dostarczyc do jakiegos Rudolfa, znasz go moze?
>pokiwaj glowa spokojnie
Mowisz: To karczmarz, jego gospoda jest na polnocny-wschod stad. Dwa kroki ino.

>idz do karczmy
Mowisz: Oddaj mu paczke to i wam zaplaci. Chyba...
>zarechocz glosno
Maly zagubiony zoltek oddaje paczke karczmarzowi.
Karczmarz wyplaca malemu zagubionemu zoltkowi 10 zlotych monet.
Nie trzeba szeptac, żeby nauczyć nowego eksploracji świata.

Log jest oczywiście skrajnie przekolorowany. Ale nie w w tym rzecz. Mnie chodzi o to, żeby ułatwić żółtkowi znalezienie takiego gracza, który będzie miał czas i chęci. Bez tego na poczcie postoi 30 minut i ma niewielkie szanse, że spotka kogoś kto z własnej woli zapyta czy trzeba w czymś pomóc.

Poza tym jak zobaczy, że gracze są na mudzie: widzi kogoś w 'kto' to zdecydowanie lepiej się poczuje. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Edit: Rafgarcie, chyba propozycja Ajki co do usłyszenia "Stanowczego nie" jest najlepsza. :)
100% swiata zostalo opanowane przez Ciemnosc.
Ajka

Re: Reklama Arkadii vol.3 - Data sie pojawi...

Post autor: Ajka »

Mnie chodzi po prostu o to, co już kilka osób napisało.
Że arka jest naprawdę trudna dla kogoś nowego. A przy tym mało atrakcyjna na pierwszy i drugi rzut oka w obecnych czasach.
Pamiętam własne początki, przed 12 laty, żeby mi ktoś na arce nie pomógł, skończyłabym pewnie po kilku zalogowaniach (może i nie, nie było dużo więcej alternatyw). Wtedy było graczy jak mrówków, świat malutki, gracz się potykał co rusz o innego. Teraz proporcje są odwrotne, a atrakcyjność arki pewnie ze 100% mniejsza :(

Trochę mi zapał i co tam może jeszcze opaść opada, bo mam wrażenie, że wysiłek włożony przez nas wszystkich w dużej mierze pójdzie w gwizdek:(


Można naturalnie zostać przy starym sposobie wyłapywania żółtków koło lokacji startowych. Ale może skoro przedstawione pomysły są złe, to masz Rafgarcie jakiś inny?

Domyślam się, że mapowanie oficjalnego klienta nabrało rozpędu w związku z całą akcją reklamową. Dajmy tym potencjalnym nowym jeszcze jakąś, trochę większą szansę?:)

Czy już zaczynam bić pianę? :D

Jeszcze tylko słówko. Mam takie wrażenie, że mówienie o tym że mieszaniem światów jest pomaganie komukolwiek innemu NOWEMU przy tym co poza arką wyrabiają starzy gracze (choćby na ircu), a o czym można co jakiś czas poczytać ku rozrywce na forum, jest chyba jakimś totalnym nieporozumieniem:)
Terenes
Posty: 397
Rejestracja: 23 kwie 2009 13:41

Re: Reklama Arkadii vol.3 - Data sie pojawi...

Post autor: Terenes »

Gracz ktory ma czas i checi na poszukiwaniu zoltkow samorzutnie kreci sie po Nuln lub Novigradzie.
Mikkel

Re: Reklama Arkadii vol.3 - Data sie pojawi...

Post autor: Mikkel »

Moim zdaniem pomysł w porządku, ale czy jest aż tak potrzebny? Wystarczy chyba chęć niesienia pomocy ze strony doświadczonych graczy i, ewentualnie, jakiś klub przewodników, do którego nowi gracze mogliby się zgłaszać na Arce. Za doświadczonego gracza się (jeszcze) nie uważam, ale zawsze jak widzę kogoś, kto nie jest obwieszony sprzętem jak choinka, pytam, czy aby mu czegoś nie potrzeba bo "wygląda na nowego w tych stronach" czy coś w ten deseń. Przecież w okolicach Nuln/Novigradu ciągle kręci się dużo graczy, wystarczy zwracać większą uwagę na innych. :)
Gurren
Posty: 24
Rejestracja: 06 lis 2013 16:30

Re: Reklama Arkadii vol.3 - Data sie pojawi...

Post autor: Gurren »

Kopiować mi się swojego posta nie chce, ale i ja (wciąż) uważam, że pomoc między postaciami, już od samego początku, jest niemal obowiązkowa. Przynajmniej jeżeli chcemy utrzymać tych graczy, którzy arkadię znaleźli sami (choćby i z ulotki), bez pomocy osoby trzeciej.

Ta gra naprawdę w pierwszym momencie sprawia wrażenie pustego labiryntu, cholernie zawiłego i wymagającego od nas znajomości dziesiątek komend, by móc się po nim sprawnie poruszać. Nowi gracze nawet nie są świadomi jak wysoki poziom rozrywki ich czeka, gdy uda im się przez to początkowe bagno przedrzeć.

Rozwiązanie takie jak to moje, czy Gothrina pomogłoby w ogromnym stopniu, a kwestia tego, czy ktoś komuś podszepnie jedną, czy dwie komendy powinna być ostatnim z możliwych problemów, jakie bym tutaj widział.
Gothrin
Posty: 152
Rejestracja: 05 paź 2011 16:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Reklama Arkadii vol.3 - Data sie pojawi...

Post autor: Gothrin »

Mikkel, mogę zadac Ci prywatne pytanie?

Jak trafiłeś na arkę?
100% swiata zostalo opanowane przez Ciemnosc.
Mikkel

Re: Reklama Arkadii vol.3 - Data sie pojawi...

Post autor: Mikkel »

Dobre pytanie... Nie pamiętam.

Hmm, hmm... Wydaje mi się, że najpierw grałem w Barsawię i na tamtejszym forum zobaczyłem wzmiankę o Arkadii i w końcu jakoś tu trafiłem, acz po drodze zahaczyłem o kilka innych MUDów, jak choćby CthulhuMUD.

I odbiłem się od Arkadii za pierwszym podejściem - wydaje mi się, że tym, co mnie zniechęciło był brak pomocy ze strony innych graczy. Ot, biegali sobie dookoła za własnymi sprawami, a jakoś nie mogłem się doprosić pomocy i wyjaśnień od żadnego (a o forum zwyczajnie nie wiedziałem...). Po jakimś czasie wróciłem i mi się jednak spodobało.

EDIT:
Aaaa, pamiętam też, dlaczego się nie odbiłem za drugim podejściem - to nie tyle kwestia moje determinacji, ale tego, że spotkałem gracza, który postanowił pochylić się chwilę nad żółtkiem, zabrał na expowisko, wytłumaczył, w jaki ekwipunek się zaopatrzyć itp. Czyli - opieka nad nowymi graczami, ot co. Jak ktoś przyjdzie z innego MUDa to pół biedy, bo będzie się orientował, czego oczekiwać, ale jak nowy jest całkiem świeży... Oj, może się zniechęcić.
Ayenne
Posty: 85
Rejestracja: 20 lip 2011 12:26

Re: Reklama Arkadii vol.3 - Data sie pojawi...

Post autor: Ayenne »

Terenes pisze:Gracz ktory ma czas i checi na poszukiwaniu zoltkow samorzutnie kreci sie po Nuln lub Novigradzie.
Tak, tylko ktos kto chce pomagac raz ma czas raz nie, nagle moze mu cos przerwac w rilu czy na arce. I cos takiego wlasnie jak kartka u kupcow, czy jakas tam komenda do sprawdzania kto akurat moglby pomoc w danej chwili byla by ok moim zdaniem.

Ale jak tego nei bedzie...robmy swoje:)

Pozdrawiam.
No matter how many deaths that I die I will never forget
No matter how many lies I live I will never regret
Dorien
Posty: 142
Rejestracja: 25 lip 2012 00:38

Re: Reklama Arkadii vol.3 - Data sie pojawi...

Post autor: Dorien »

hmm a gdypo pomaganie innym zakodowac zachecajac zarówno starych graczy i nowych do korzystania, załóżmy ze w pomocy była by opcja

Kod: Zaznacz cały

poproś o pomoc
efekt bylby jak zwykla emotka a gracz świecił by sie innym w jakis nowy kolor i każdy wiedział by ze szuka on pomocy, moglby miec opis ze wygląda na zagubionego i rozkojarzonego czy cos. Po udzieleniu pomocy pokazaniu tego i owego świeżak mogł by <udzielic referencji> lub <podziękować> a wtedy pomagający czuł by sie nieco bardziej doświadczony, oczywiście wartość na równi powiedzmy z włożeniem lepszego sztyletu do urny. oczywiście opcja byla by dostępna przez krotki czas jak mapa.
Mikkel

Re: Reklama Arkadii vol.3 - Data sie pojawi...

Post autor: Mikkel »

Po udzieleniu pomocy pokazaniu tego i owego świeżak mogł by <udzielic referencji> lub <podziękować> a wtedy pomagający czuł by sie nieco bardziej doświadczony, oczywiście wartość na równi powiedzmy z włożeniem lepszego sztyletu do urny
.
Już widzę jak ludzie farmią expa w ten sposób. :D

A pomysł ze spacjalną emotką i kolorkiem jest fajny, wtedy widać, że ktoś potrzebuje pomocy nawet bez pytania.
ODPOWIEDZ