Ustalenia odnosnie zrodel domeny: Imperium

Forum wieści z Arkadii.
Terenes
Posty: 397
Rejestracja: 23 kwie 2009 13:41

Ustalenia odnosnie zrodel domeny: Imperium

Post autor: Terenes »

Witam

Ostatnio przegladalem sobie Bank Opisow, a konkretnej pochodzeniowke z Norski i zauwazylem jaki niesamowity zamet wprowadza wielozrodlowosc
Warhammera.

Warhammer to 3 edycje WFRP (osobiscie jakos przespalem powstanie 3) oraz 8 WFB, cale mnostwo ksiazek
balansujacych pomiedzy poszczegolnymi edycjami oraz mnostwo dodatkow
nieoficjalnych. Kazda z poszczegolnych edycji/ksiazek wprowadza do
swiata pewne zmiany i elementy nieistniejace w innych edycjach.
I nie ma wielkiego klopotu gdy cos jest w ktorejs edycji niewspomniane
(Ogre Kingdoms powstaly stosunkowo niedawno), klopot zaczyna sie gdy jeden fakt jest w jawnej sprzecznosci z drugim.

Zalozmy ze dla odgrywania dowolnej postaci naprawde nie ma znaczenia
czy Sigmar mial kochanke czy nie. Ale gdy powstaja pochodzeniowki z
Kislevu i z Norski, gdzie krainy te maja wyrazne roznice to przydaloby sie naprostowac troche to cale zamieszanie.

Wypowiedzi wizow na temat domeny Imperium zaginely na twoj.necie
podczas licznych awarii tamtego forum. Nie chce sie wiec nimi podpierac,
szczegolnie ze administracja sie od tamtego czasu zmienila i pewne
koncepcje mogly ulec drobnym zmianom.

Napewno zas wiemy nastepujace rzeczy:

1)Arkadia jest oparta na Warhammer Fantasy Role Play. Jest to dosc oczywiste. Nie tak dawno wypowiadal sie o tym Rafgart.
Warhammer Fantasy Battle mozna jednak traktowac jako zrodlo dodatkowe.

2) W chwili gdy Arkadia powstala istniala tylko 1 edycja Warhammera i przez
8 pierwszych lat istnienia Arkadii byla to jedyna edycja. Na niej sie oparl
swiat i liczne postacie istniejace do dnia dzisiejszego. Kazdorazowe
przerobienie calej gry i tla wszystkich postaci bo Games Workshop chce
wybulic od swoich klientow wiecej kasy uwazalbym za nonsens i mam
nadzieje ze jest wszyscy sie zgodzimy ze glownym zrodlem na ktorym
oparta jest Arkadia jest WFRP I ed.
Oczywiscie kolejna edycja tez jest
doskonalym zrodlem ale pod warunkiem ze nie stoi w sprzecznosci z tym
co pisze 1.

Przykladem na to ze tak jest jest fakt istnienia Malala, ktory pozniej zniknal.

3) Na Arkadii jest sporo rzeczy albo przez wizow wymyslonych, albo
dodanych z rozmaitych dodatkow tworzonych przez fanow.
Przykladem jest
Rhasneth, ktory nigdy nie wystepowal w zadnych oficjalnych zrodlach.
Jesli wizowie chca ubogacac swiat - ich prawo. Gracze jednak powinni byc
nadwyraz ostrozni z dodawaniem jakis dziwnych elementow od siebie, prawda?

Zapraszam do dyskusji na temat roznic, a tymczasem podam przyklady:

- Norska: W 1 edycji byli dzicy, nieprzewidywalni i bitni ale dzielnie stawali
przeciw bogom Chaosu. Czcili Olrica (Ulryka) i to zarowno ludzie, krasnoludy
jak i niektore ogry. Ogry byly w Norsce traktowane jako normalni czlonkowie spolecznosci.

W II edycji Norska jest kompletnie opanowana przez Chaos, plemiona tam
zyjace najezdzaja Imperium na rowni z innymi hordami Chaosu, Sigmar walczyl z Norsmenami i wlasnymi slowy wykluczyl ich z rasy ludzkiej.

Jak widac roznica kolosalna. I stad straszna klotnia w BO.

- Hordy Chaosu i pustkowia: w I edycji pustkowia chaosu byly zamieszkane przez plemiona zwierzoczlekow oraz wszystkich tych ktorzy szukajac
potegi zawedrowali na polnoc - stajac sie wojownikami chaosu a na czas
wojny czempionami/czarnoksieznikami.

W II edycji wprowadzono plemiona Kurganow - ludzi dla ktorych Pustkowia
sa ojczyzna i to oni stanowia podstawe sil inwazyjnych Chaosu.
Ja na Arkadii Kurgan nie widzialem i wydaje mi sie ze ich tam nie ma.
Nie wspominam wiec o nich ale kto wie co tam mozna na Pustkach znalezc.

- Bogowie Prawa: Przede wszystkim Solkan (pozostala dwojka jest
naprawde marginalna). W I edycji bardzo wazne bostwo, patron np lowcow
czarownic. W II edycji nie wystepuje. Na arkadii wydaje mi sie ze
wspominaja o nim tylko gracze.

- Kislev: Troszke inna organizacja wewnetrzna i przede wszystkim inne
wyznanie: w I edycji Taal, Ulryk i Starsza Wiara. W II powstal Ursun.
Na Arkadii Ursun nie istnieje.

Ktos poda wiecej przykladow? Ktos mnie poprawi moze?
Awatar użytkownika
Ulik
Posty: 273
Rejestracja: 21 mar 2009 21:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Ustalenia odnosnie zrodel domeny: Imperium

Post autor: Ulik »

Kwestia ogrów: stworzenia chaosu (Ied) kontra 'normalna' rasa (IIed + bitewniak)

Kwestia gnomów, w I ed. to takie krasnoludy tylko chudsze i zwinniejsze, w kolejnych edycjach słuch o nich zaginął (pewnie zwierzoludzie zjadły). Podobna sytuacja z wszelkimi wilkołakami, niedzwiedziołakami, rysiołakami i resztą łaków.

Jak wspomniał Terenes zaszły zmiany w panteonach, dodatkowo w II ed. upowszechniła się broń palna (co i tak nie ma znaczenia dla Arki ;p).

Ogólnie rzecz ujmując II ed. została podciągnięta pod młotkowego bitewniaka aby świat się nieco ujednolicił. Co do army booków... materiały pomocnicze materiałami pomocniczymi, ale nigdzie indziej nie znajdzie się tyle informacji o 'zamorskich' elfach, jaszczuroludziach, orkach, ograch czy zwierzoludziach.

III edycja warhammera... nie zagłębiałem się ale skoro na 4. grywalne 'rasy' w podstawowej wersji 2. z nich to elfy to nie może być dobrze ;)
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2010 18:36 przez Ulik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Vicorin
Posty: 93
Rejestracja: 23 gru 2009 17:52

Re: Ustalenia odnosnie zrodel domeny: Imperium

Post autor: Vicorin »

Poprawie, a co mi tam: Zamiast marnować czas na expie tutaj będę też marnować :D


Pierwsza edycja WH
Przed inwazja chaosu
sa druidzi i starsza wiara
Kultysci robią tajemne spiski by ułatwić przyjście jedynego najlepszego boga w imperium. Ale mniej więcej wszystko działa w imperium jest stabilnie
- linia wydawnicza GW - jeden gruby "mroczny" podręcznik z prawie wszystkim + kilka dodatków


Druga edycja WH
Po inwazji chaosu
nie ma druidów i starszej wiary
Założenia: Archon rozp*** imperium, robiąc z tego świat post apokaliptyczny w przełomie średniowiecza z renesansem
- linia wydawnicza GW - jeden cienki dark heroic fantasy podręcznik z mechaniką + 200 dodatków.

Druga różnica dla zwykłego zjadacza expa to mechanika w 2 jest dużo lepsza i logiczniejsza. (na arce to akurat odpada, bo i tak system za nas wszystko liczy)

ksiazek balansujacych pomiedzy poszczegolnymi edycjami
Em, a były takie ? Myślałem że to oddzielne edycje. Może ktoś zwyczajnie pisał, by zarobić?



re up 3 edycja tez musi zarabiać więc pewnie będą dodatki.
Terenes
Posty: 397
Rejestracja: 23 kwie 2009 13:41

Re: Ustalenia odnosnie zrodel domeny: Imperium

Post autor: Terenes »

Vicorin pisze: (...)
ksiazek balansujacych pomiedzy poszczegolnymi edycjami
Em, a były takie ? Myślałem że to oddzielne edycje. Może ktoś zwyczajnie pisał, by zarobić?
(...)
Jeden prosty przyklad: Podaj mi (dokladnie) w ktorej edycji osadzona jest historia Gortreka i Felixa :twisted:
Eltan
Posty: 20
Rejestracja: 22 wrz 2010 19:14

Re: Ustalenia odnosnie zrodel domeny: Imperium

Post autor: Eltan »

up:

W pierwszej. Przed inwazją Archaona. To akurat wydaje mi się proste, Imperium oraz Kislev są w miarę stabilne, w ostatnich częściach sagi Zabójcy mamy Inwazję Chaosu która następuje 200 lat po poprzedniej, również dokonanej na Kislev.

Zastanawiam się, czy aby warto się rozwodzić nad tym co i jak ma być? Są wspomniane 2 edycje ( ja trzeciej niestety również nie kojarzę zbytnio ), tak jak podałeś Terenes, Arka opiera się głównie na pierwszej. Ale co w tym złego, żeby czerpać również z drugiej, trzeciej, oraz czegokolwiek innego? Trzeba tylko uważać by zachować spójność, tak samo jak każdy gracz musi na to uważać tworząc historię własnej postaci, opowiadając innym w grze różne bajki itp.

Książki o których wspominasz są naprawdę świetne, bo można wzbogacić Arkę treścią z nich.

P.
Awatar użytkownika
Vicorin
Posty: 93
Rejestracja: 23 gru 2009 17:52

Re: Ustalenia odnosnie zrodel domeny: Imperium

Post autor: Vicorin »

E ni czytałem i nie sądze, bym kiedykolwiek znalazł czas na przeczytanie tego gniotu. :) W sumie, a to jest jakaś różnica ? Autor pisał bo "lubiał" Czasami jakiś zabieg literacki, czasami zwykle niedoróbki warsztatowe. W DnD myślę, że mają ten sam problem, dużo wątpliwej jakości literatury która nie zawsze się zgadza ze sobą, a fani maja zagwozdki :) Ja jakoś nie dopisywał bym książek w kanon nawet wspomnianego gorteka i felixa bo to co jest fajne w książce ciężko zrealizować na sesji gdzie wszyscy chcą expić.


Książki o których wspominasz są naprawdę świetne, bo można wzbogacić Arkę treścią z nich.
No ta.. co człowiek to pogląd...
Terenes
Posty: 397
Rejestracja: 23 kwie 2009 13:41

Re: Ustalenia odnosnie zrodel domeny: Imperium

Post autor: Terenes »

Eltan pisze:up:

W pierwszej. Przed inwazją Archaona. To akurat wydaje mi się proste, Imperium oraz Kislev są w miarę stabilne, w ostatnich częściach sagi Zabójcy mamy Inwazję Chaosu która następuje 200 lat po poprzedniej, również dokonanej na Kislev.
Wlasnie w tym sek ze w obu: pierwsze w I, ostatnie w II. Ale swiat
w II wyglada inaczej niz w I. Nie chodzi mi o zmiane okresu tylko o zmiane realiow jako takich. Ci sami bohaterowie sa jakby rzuceni w dwa rozne
swiaty.
Eltan pisze: Zastanawiam się, czy aby warto się rozwodzić nad tym co i jak ma być? Są wspomniane 2 edycje ( ja trzeciej niestety również nie kojarzę zbytnio ), tak jak podałeś Terenes, Arka opiera się głównie na pierwszej. Ale co w tym złego, żeby czerpać również z drugiej, trzeciej, oraz czegokolwiek innego? Trzeba tylko uważać by zachować spójność, tak samo jak każdy gracz musi na to uważać tworząc historię własnej postaci, opowiadając innym w grze różne bajki itp.

Książki o których wspominasz są naprawdę świetne, bo można wzbogacić Arkę treścią z nich.

P.
Najwyrazniej warto rozmawiac skoro wychodza pozniej kwiatki jak ponizszy:
Visborg pisze: Norska jest przede wszystkim krajem dzikim, zamieszkanym przez niesfederowane plemiona, mocno pod wpływem Chaosu. Praktycznie wszyscy mieszkańcy czczą Potęgi Chaosu, choć zwykle pod innymi,własnymi nazwami. Była by to pochodzeniówka przede wszystkim dla MC. Przydało by się by część emotów odnosiła sie do tej kwestii, a ktoś kto by chciał grać "dobrego norsmena" po prostu by ich nie używał.
Bjoern
Posty: 58
Rejestracja: 19 maja 2009 16:32

Re: Ustalenia odnosnie zrodel domeny: Imperium

Post autor: Bjoern »

Co do realiów 3 edycji, to są one osadzone bodajże na rok (mogę się mylić czy na rok czy na dwa) przed inwazją Chaosu pod wodzą Archaona. Czyli tak jakby cofamy się w czasie. Ogólnie zmiany w mechanice są ogromne, chociaż oceniane jako niezłe, ale to już nie na temat.

Osobiście uważam, że fajnie byłoby trzymać się pierwszej edycji WFRP, a w przypadku, gdy coś w niej nie zostało opisane, dopiero wtedy posiłkować się innymi źródłami jak WFB, czy inne edycje WFRP.
Awatar użytkownika
Alicia
Posty: 197
Rejestracja: 20 wrz 2009 02:34

Re: Ustalenia odnosnie zrodel domeny: Imperium

Post autor: Alicia »

Ulik pisze:Kwestia ogrów: stworzenia chaosu (Ied) kontra 'normalna' rasa (IIed + bitewniak)
Ogry w I edycji - choć pochodzące od goblinoidalnych - nie są stworzeniami chaosu. W podręczniku znajdziesz wzmianki o ograch jako o normalnej rasie.

Na ile ja się nie mylę, bo fanatyczką WFRP nie jestem, to kolejną różnicą między I a II jest kwestia Sylvanii - początkowo prowincji Imperium znanej jedynie z legend o wampirach i im podobnych mroczniakach, która w kolejnej edycji jest już krainą wręcz kontrolowaną przez wampiry i zamiast pozostania cichym zakątkiem z legendami posunęła się do prób opanowania całego Imperium. Koniec końców w II edycji jest to już jako tako pokonany bastion wampiryzmu pod kontrolą sąsiedniej prowincji (Stirlandu?).

W każdym razie na pewno jest to ważne jeśli Sylvania pojawi się na Arkadii, lub jeśli ktoś będzie chciał wprowadzać pochodzeniówkę / kulturę / wampiry / cokolwiek innego z Sylvanii.
Aphazel
Posty: 148
Rejestracja: 13 maja 2009 09:44

Re: Ustalenia odnosnie zrodel domeny: Imperium

Post autor: Aphazel »

Ahem, mam wrażenie, że czytam tutaj drugi raz to samo, co już było wałkowane w BO. Wybaczcie, że moja notka nie będzie konstruktywna. Zadam tylko pytanie: po co? Po co wałkować od nowa to samo? Terenesie, nudziło się dzisiaj? Pozdro.
ODPOWIEDZ