Jak napisac pierwsze podanie?

Forum Pomoc dla Początkujących.
Awatar użytkownika
Ethel
Posty: 223
Rejestracja: 14 lut 2009 09:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Ethel »

Na szczescie nie jestem odpowiedzialna w swojej gildii za czytanie podan, ale chetnie podzielilabym sie swoimi, dla kontrastu z tym, co tercoralowy poradnik przedstawia. Wedlug tych "regul" nie powinnam zostac przyjeta do zadnej z gildii, w ktorych gram ;-))
Ogolnie mocno wspieram Vyere, uwazam, ze wszystkie odniesienia do mechaniki na poziomie oficjalnych listow sa ze wszech miar zenujace. Ja osobiscie uwazam, ze gdzies na swiecie umiera maly kotek za kazdym razem, kiedy czytam "musze sie zamyslic", bo to tez straszliwie mnie razi. Wracajac jednak do tematu podan, takie fabularne przedstawienie historii postaci jest wg mnie zawsze uklonem w stosunku do tego, kto czyta podania - nawet srednio dobre opowiadanie czyta sie lepiej niz taka pseudoankiete. Z drugiej strony, widzialam calkiem niedawno swietne, acz lakoniczne podanie, w ktorym w uroczy sposob opisane sa umiejetnosci bohatera. Bez ani jednego odniesienia do mechaniki.
Wolalabym nie dowiedziec sie, ze teksty typu: "mam zawod straznika", "nigdy nie ucieklem z pola bitwy magicznymi sztuczkami" czy "bylem zamyslony i zginalem" (wszystkie trzy przeczytalam kiedys w listach do mojej korsarzycy) nie sa dla kogos razacym przykladem beznadziejnego odgrywania postaci. Zlamaloby mi to serduszko. Przeciez o tym, jaki ma sie zawod, mozna poinformowac na milion sposobow, przy pierwszym spotkaniu. No bo, naprawde - czy komus, kto czyta podania, robi roznice zawod kandydata? ;-)
Ostatnio zmieniony 17 maja 2015 12:15 przez Ethel, łącznie zmieniany 1 raz.
"-Jeśli chcecie ją skrzywdzić - rzekł - najpierw będziecie musieli zabić mnie.
Jego słowa wyraźnie ucieszyły pana Vandemara.
- W porządku - rzekł. - Dzięki.
- Ciebie też skrzywdzimy."
Awatar użytkownika
Ralandil
Posty: 231
Rejestracja: 02 sty 2012 13:07
Lokalizacja: Athel Loren

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Ralandil »

Porządnie to powinieneś przypomnieć sobie ortografię Tercoralu, skoro już udzielasz rad. Jeśli zajmujesz się kandydatami, musisz świecić
przykładem.

Odnośnie podań to przede wszystkim musi być przemyślane. W oczach odbiorcy ma sprawić, że obrana wizja postaci staje się wiarygodna, charakterystyczna, wręcz żywa. Nie bez znaczenia jest język jakim się posługujemy, gdyż w znacznym stopniu determinuje on postrzeganie naszej postaci. Klimat na Arkadii budujemy słowami, więc przez szacunek wobec innych graczy starajmy dobierać je właściwie. Oczywiście wszystko zgodnie z konwencją i ramami danego stowarzyszenia. Podanie musi być wolne nie tylko od błędów, ale również wszelkiej mechaniki. Jeśli ktoś uparcie chce przemycić wzmiankę o umiejętnościach, to zawsze w sprytny, wysublimowany sposób, choć wolałbym nie czytać o takich rzeczach.

Napisałeś, że mechanika jest podstawową częścią muda. Z pewnościa odgrywa kluczową rolę w sterowaniu naszym bohaterem, jednak nie zapominajmy, że celem gry jest odgrywanie postaci.
Athel Loren shall not suffer the presence of Men, nor Orcs, nor Dwarfs, nor Beastmen. If a foe takes a single step upon such sacred soil, they shall not take another.

TinTin++ Mud Client Manual
Awatar użytkownika
Talisa
Posty: 144
Rejestracja: 21 kwie 2015 23:40
Lokalizacja: Skellige IRL

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Talisa »

To bardzo proste:

Zadada nr. 1: Miej fajny pomysl na postac.
Zasada nr. 2: Nie miej glupiego, albo zadnego pomyslu na postac.


nie dotyczy znajomosci w danej w gildii
Everyone is fighting their own battle to be free from their past, to live in the present, and create a meaningful future for themselves. Don't judge, have a heart.
Awatar użytkownika
Werbat
Posty: 1357
Rejestracja: 12 lut 2009 21:25
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Werbat »

Irelia pisze:Werbata krew zaleje jak to przeczyta.
Kolega miał rację, 'poradnik' Peewe dał mi raka. Istnieje szansa, że jak przeczytam jeszcze raz pierwszy post tego wątku z 'poradnikiem' Dekorala, będę miał przerzuty.
I aim to misbehave.
Systematycznie dążę do wyrugowania hejtu z arsenału swoich środków wyrazu.
Bolryg
Posty: 2
Rejestracja: 16 cze 2015 15:18

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Bolryg »

Ja bym to jednak uproscil. HR gildiowy bedzie zadowolony:
Mietko spod Kiecy
mlody ambitny mezczyzna
krzepki, gibki, wytrzymaly, podpity i glosny
kawaler

brak stalego miejsca pobytu, korespondencje najpewniej slac
do 'Starego Narakortu' we Wyzimie

Wyksztalcenie
trzy semestry na Wydziale Techniki w Akademii
Oxenfurckiej, eksternistycznie

Doswiadczenie
- konsultant do spraw wszelakich na poczcie w Novigradzie
- rzeczoznawca zbroi srednich i ciezkich z Warowni
w borze temerskim
- stroz nocny w grotach pajakow sieciarzy pod Twierdza
Bodrog

Umiejetnosci
- wspieranie: z triggera
- zaslanianie: jak nie usne

Jezyki
- Starsza Mowa: biegle w mowie, gorzej w pismie

Zainteresowania
- magiki, swieze mapy
- dobry napitek, dobra pochedozka

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
dla celów rekrutacji, zgodnie z ustawą o ochronie danych
osobowych (tj. Dz. U. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.)
Blanche
Posty: 7
Rejestracja: 24 sty 2016 17:56

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Blanche »

Dzień dobry.

Przypadkowo wysłałam podanie. Co mam z tym zrobić i czy można anulować podanie? Nic w tym podaniu nie napisałam, wysłałam puste.
Awatar użytkownika
Thorffin
Posty: 62
Rejestracja: 05 lis 2012 20:08

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Thorffin »

Nie przejmuj się, odkręcisz to na Arce. Polecam komendę ?poczta (tak mi się wydaje, że tak brzmi) gdzie masz systemowe komendy przerywania pisania listu. ** kończy list i wysyła go, komenda ~q anuluje pisanie. Klawisz ~ trzeba czasem nacisnąć dwa razy, żeby znak się wpisał.
Awatar użytkownika
Khristoff
Posty: 191
Rejestracja: 13 lut 2011 09:30
Lokalizacja: Inis Ard Skellig

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Khristoff »

Decoral zapomniał, albo celowo usunął z tematu tego wątku fragment. Całość powinna wyglądać tak: "Jak napisać pierwsze podanie, które poleci natychmiast do kosza."

Tercoral, bardzo fajnie że masz w sobie chęć pomagania i doradzania, proponował bym jednak robić to w zakresie i tematyce o której masz pojęcie. Takie rady jakich tu udzielasz zaowocują najwyżej brakiem odpowiedzi na takie podania, a w konsekwencji zawiedzeniem i rozczarowaniem korzystających z Twych pseudo porad.

Moja rada jest taka, zanim się złoży jakiekolwiek podanie, najpierw udać się w okolice stowarzyszenia, zapoznać się z członkami i popytać na arce co i jak, oraz co napisać w podaniu.
To co w nim powinno się znaleźć zależy od charakteru stowarzyszania i preferencji aktualnych władz. Jak się te osoby pozna, dużo łatwiej ustalić czy spodziewają się opowiadania na cztery strony, pisanego wierszem, czy wolą krótki treściwy formularz zgłoszeniowy.
Pisanie bzdur o zawodzie, umiejętnościach (w rozumieniu technicznym zwód, umy) to kompletne nieporozumienie i szczyt głupoty. Takie podanie zniesmaczy każdego natychmiast, no może za wyjątkiem Tercorala.
Może nie zrobimy więcej niż jesteśmy w stanie, ale postarajmy się, żeby to nie było dużo mniej.
— Andrzej Sapkowski "Pani Jeziora"
Awatar użytkownika
Tercoral
Posty: 712
Rejestracja: 30 sty 2013 13:44

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Tercoral »

Szpadel roku.

To wasze zdanie. Ja dostalem sie do dwoch gildii na podanym przykladzie.

Hmm zawsze to jakis punkt odniesienia dla mlodych.
Tęczowe serce... :oops:
Awatar użytkownika
Ethel
Posty: 223
Rejestracja: 14 lut 2009 09:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Ethel »

Tercoralu, naprawde przyjela Cie jakas gildia po napisaniu "mam zawod gladiatora i jestem gibki"? Musisz miec naprawde swietna siostre! Nie wiem, w ilu gildiach zajmowales sie kiedykolwiek rozpatrywaniem podan i jak bardzo zle musialy byc te, ktore widziales, ale mysle, ze przynajmniej polowa gildii bylaby zniesmaczona czyms napisanym na podstawie twojego poradnika. Dawno temu, kiedy gremliny byly bardziej zielone, na twoj.necie pojawilo sie podanie, zdaje sie, Hathaldira, do KG - krotkie, tresciwe i bardzo klimatyczne opowiadanie w stylu "z pamietnika najemnika", pod ktorym kilku gildiowych szefow pisalo "chcialbym dostawac takie podania". Sama tez bylam zachecana do produkcji raczej czegos, co wykaze moja umiejetnosc konsekwentnego prowadzenia postaci - absolutnie nikogo nie obchodzilo, jaki mam zawod i level. Anyway, dzieki za ten topic, pierwszy raz w zyciu musze przyznac racje Khristoffowi <3
"-Jeśli chcecie ją skrzywdzić - rzekł - najpierw będziecie musieli zabić mnie.
Jego słowa wyraźnie ucieszyły pana Vandemara.
- W porządku - rzekł. - Dzięki.
- Ciebie też skrzywdzimy."
ODPOWIEDZ