Jak napisac pierwsze podanie?

Forum Pomoc dla Początkujących.
Awatar użytkownika
Tercoral
Posty: 712
Rejestracja: 30 sty 2013 13:44

Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Tercoral »

Jak napisac pierwsze podanie.


Wydaje mi sie, ze conajmniej kilku mlodych graczy ma problem z napisaniem pierwszego podania. W sumie mozna napisac wszystko jednak tak naprawde w koncu nie wiadomo co zawrzec i czego od nas oczekuja. Ta notka bedzie jakas taka wskazowka.

Pierwsze co trzeba zrobic to wymyslic historie postaci zgodna ze swoja rasa i historia swiata. To moze byc pisane specjalnie pod wymazona gildie (np wojsko) choc wcale nie musi.


Kiedy napisac pierwsze podanie?

Wydaje mi sie, ze najlepiej spelnic te pkty:
- Wytrenowanie wszystkich umiejetnosci GP i AJ.
- Zwiedzeniu mniej wiecej calego swiata. (Nie trzeba tam znac wszystko na pamiec wystarczy tak mniej wiecej odwiedzic)
- Zdobyciu mniej wiecej wiedzy jak sie ucieka przed PK (Niekonieczne w pokojowych gildiach)
- Poziom postaci jesli chcecie zostac powaznie potraktowani to niestety: Bardzo doswiadczony (Tutaj roznie, bo do armii to warunek konieczny zeby nie pasc po kilku ciosach, a wydaje mi sie ze takie np. Zgromadzenie Halflingow przyjmie i postac na "to i owo".) Oczywiscie podanie mozna zlozyc wczesniej, ale oprocz standardowych zadan typu przynies woreczki, napewno kaza nadrobic expa.


Gdzie napisac podanie?

- Poznac i zapytac czlonka gildii do ktorej chce sie starac. Bo to naprawde roznie. Czasem jest na miejscu mozliwosc zlozenia podania, czasem trzeba szukac biura, a czasem wystarczy list na rece upowaznionej osoby.

Co zawrzec w historii?

Nie trzeba pisac na A4 wystarczy kilka zwiezlych zdan przekazujacych najwazniejsze punkty np:.

- Urodziny (miejsce)
- Rodzice (zawody rodzicow, relacje)
- Dorastanie (czym sie zajmowales/zajmowalas. Jakie byly oczekiwania wobec ciebie?)
- Pierwsze kontakty z podrozowaniem (Czemu wyruszyles/wyruszylas w swiat?)


Nastepnie cos o sobie.

- Co postac lubi czego nie.
- Czy jest z kims/czyms zwiazana.
- Czy ma jakies zaszlosci. (Czy jest ganiana np przez MC albo SC)
- Jakie ma poglady na gildie. (Czy podoba sie to co robia)
- Jaka spodziewa sie pelnic role w gildii (medyk, tank, szpieg, prowadzacy, PK, kupiec, odkrywca)
- Czego oczekuje od siebie i od innych w gildii. (np. zawod, duzo magikow, PK, spokoju)


I na sam koniec mechanika.

Imie/Pochodzenie/Opis postaci/Zawod AJ/Znaki szczegolne


Czego sie spodziewac po zlozeniu podania?

Od tego momentu zlozyles/zlozylas dokument poswiadczajacy checi dostania sie do gildii. Napewno ktos Ci wytlumaczy jak przebiega proces rekrutacji. Kazda gildiia ma wlasne standardy, ale napewno bedzie tak ze trzeba bedzie cos przyniesc, napisac, odkryc no i sie zaprzyjaznic z reszta czlonkow gildii. Mile widziane jest uczestniczenie w wyprawach i pokazywanie ze sie czlowiek stara.


A i czasem na odpowiedz trzeba czekac kilka tygodni wiec sie nie martwic nie odpisywaniem. Mozna podpytac innych czlonkow gildii, ale nie piszcie 10 razy pewnie wszystko jest czytane.
Tęczowe serce... :oops:
Awatar użytkownika
Werbat
Posty: 1357
Rejestracja: 12 lut 2009 21:25
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Werbat »

Ja tylko dodam, że jak się już pisze podanie do gildii, to nie do 'wymazonej', jak napisał Tercoral, tylko raczej do wymarzonej. Tam mogą przyjąć.
I aim to misbehave.
Systematycznie dążę do wyrugowania hejtu z arsenału swoich środków wyrazu.
Narmaniel

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Narmaniel »

Moim zdaniem, to bardzo smutne, że Tercoral w ogóle musiał napisać taki poradnik. Ale skoro była potrzeba, to dobrze, że ktoś na nią zareagował.
Awatar użytkownika
Herenvarno
Posty: 809
Rejestracja: 09 mar 2010 11:22

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Herenvarno »

Poradnik faktycznie moze sie przydac dla tych, ktorzy zastanawiaja sie nad tym, jak podanie powinno wygladac.
Naprawde zastanawia mnie tylko, czy to czysta prawda (mowie o wymaganiach co do poziomu postaci), czy tylko ziarno prawdy, lub zly sen.
Nie każdy jest mile widziany w moim domu. Gdybym wszystkich traktował jednakowo, nikogo nie wyróżniłbym!
Awatar użytkownika
Tercoral
Posty: 712
Rejestracja: 30 sty 2013 13:44

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Tercoral »

Kiedy sobie wedrowalem sekondami to 3 bojowe gildie powiedzialy mi ze musze doexpic bo wygladam jak leszcz. No i bylo jeszcze SGW tam mieli w dupie poziom. Wiec roznie.

B dosw to jednak poziom od ktorego zaczyna sie prawdziwe oranie wiec nie ma co sie czaic tylko expic.

Patrzcie, ze np SC gania od samego poczatku Lyjczykow nie patrza czy ktos ma zawod czy nie. Jesli ma dostep do garniaka albo i nie to bija. Wystarczy pochodzic w druzynie i z raz wesprzec. A biegaja czasem i po czterech. Dla nooba bez ziol czy ukrywania sie to pewny zgon.

Pewnie KG z mutkami ma tak samo.


A i jeszcze zapomnialem dopisac ze zwierze pocztowe trzeba se kupic zeby byc na bierzaco z listami.
Tęczowe serce... :oops:
Luin
Posty: 21
Rejestracja: 05 sty 2010 17:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Luin »

A ja tam uważam, że to bardzo fajnie, że Tercoral napisał taki poradnik. Wiadomo, jak ktoś jest bardziej ogarnięty i/lub ma trochę doświadczenia z MUDami to większość z tego wymyśli, ale jednak nie wszystko, a niektóre gildie mają taki proces rekrutacyjny, że człowiek się zaczyna zastanawiać, o co im do cholery chodzi. :P W każdym razie jako semi-noob - doceniam!
"His eyes were cold. As cold as the bitter winter snow that was falling outside. Yes, cold and therefore difficult to chew..."
Awatar użytkownika
Werbat
Posty: 1357
Rejestracja: 12 lut 2009 21:25
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Werbat »

Jakby jeszcze umiał zauważyć taki paskudny czerwony wężyk, który mu się pojawia przy niepoprawnie napisanym słowie, to już w ogóle ideał i na piedestał go.
I aim to misbehave.
Systematycznie dążę do wyrugowania hejtu z arsenału swoich środków wyrazu.
Dhorw
Posty: 122
Rejestracja: 14 mar 2014 12:16

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Dhorw »

Wymagania
troche przesadzone. Mozna to wszystko osiagnac PODCZAS ubiegania sie.
To oczywiscie zalezy od gracza, bo:
Jak sie ma wysoki lvl, a jest sie noobem, no to sorry, ale mutki czy
cokolwiek innego nie beda czekaly az sobie uciekniecie. Strata b.doswa
moze zabolec. kawalarza i nizej nie az tak. W koncu i tak sie nauczycie
uciekac. "Postepy" wszelkiego rodzaju podczas starania sie sa szybsze
niz samemu. Wspolny exp, troche porad (tu zalezy od gildii oczywiscie)
no i przede wszystkim jak sie chodzi na wyprawy to sie poznaje wazne
miejsca. Ja osobiscie, mimo, ze nie jestem nadzorca (i cale szczescie
dla naszych kandydatow) ciagne wszystkich kandydatow na PK i klade nacisk
na to. Mysle, ze pod opieka latwiej sie przyzwyczaic do tego milego
aspektu gry :)
Awatar użytkownika
Gerdia
Posty: 562
Rejestracja: 12 lut 2009 22:38

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Gerdia »

Myślę, że nie wszystkie gildie mają powyższe wymagania minimalne.

Niektóre gildie, ale zdecydowanie nie te nastawione na PK, a głównie na rpg mają zupełnie inne wymagania:
- odgrywanie postaci reprezentującej sobą odpowiedni poziom 'intelektualno-kulturowy'
- chęć współtworzenia stowarzyszenia wedle zadanych wytycznych
- poświęcenie i skupienie się głównie na stowarzyszeniu i jego członkach
- rozumienie założeń stowarzyszenia do którego chce się dostać (lub chęć poznania i zaakceptowania tych założeń)
- chęć uczenia się i rozwijania
(i pewnie jeszcze wiele wiele innych aspektów niezwiązanych z walka)

Reszta, czyli:
- poziom
- umiejętności
- wizja przyszłego zawodu masowego
- znajomość świata
- triki i myki związane z pk i pvp
to rzeczy, które każda postać nadrobi i zrobi to chętnie i szybko, jeśli będzie czuła, że w przyszłym stowarzyszeniu
czeka ją ciekawa przyszłość, a członkowie widzą w danej postaci coś więcej niż poziom i umiejętności.

Podsumowując:
Poradnik, bardzo dobry w swoim pomyśle, powinien ograniczać się do tego co należy w podaniu zawrzeć
oraz sugestie, że o minimalne wymogi dla kandydatów oraz proces rekrutacyjny każdy powinien dowiadywać się
bezpośrednio u kogoś ze stowarzyszenia, bo różnice w staraniach mogą być znaczne.



Pozdrawiam,
G. :twisted:

Nie wypowiadam się w imieniu nikogo więcej jak grona 'najbliższych współpracowników ;) '
Urodziłam się po to, żeby umrzeć
Ale urodze się jeszcze raz i wytrwam tak do konca świata.
Bo ja jestem duchem wiecznego przeczenia,
Choć ronie łzy, choć gniewam sie...
Inaczej postąpić nie umiem.
Awatar użytkownika
Galatea
Posty: 113
Rejestracja: 24 maja 2013 12:54

Re: Jak napisac pierwsze podanie?

Post autor: Galatea »

Fajny temat, ode mnie jeszcze dwie drobnostki. Pierwsza - jeżeli ktoś się czuje na siłach, bądź po prostu ma ochotę, może również zwykłe podanie zastąpić jakimś opowiadaniem lub inną formą literacką. Osoby rekrutujące w gildiach zazwyczaj nie biorą się z przypadku i lubią sobie poczytać, a nie ma nic gorszego, niż podania na sześć linijek, które gracz zaczyna od wymienienia swojego zawodu i poziomu, a kończy na deklaracji, że chce zostać silnym wojownikiem. Nie wspominając, że gdzieś po drodze znajdzie się wzmianka o zmarłych rodzicach.

Warto włożyć trochę sił w podanie, zwłaszcza, że jest to w samym interesie gracza i wskazuje na jego zainteresowanie sprawą. Dobre podanie może zapewnić sympatię osoby rekrutującej, skrócić okres testów, jak i znacząco je umilić.

No i druga rzecz - Justifier. Fajne narzędzie, jeżeli ktoś chce, żeby jego listy wyglądały składnie i elegancko. Ja lubię używać go na co dzień do listów, a przy podaniu znajdzie się dla niego tym większy użytek.
Troal zaklada na szyje niewielka drewniana fujarke.
ODPOWIEDZ