System walki - usprawnienie - eliminacja 'bouncingu'

Wszelkie pomysły dotyczące Arkadii.
Awatar użytkownika
Eltharis
Posty: 130
Rejestracja: 22 lip 2014 23:39

Re: System walki - usprawnienie - eliminacja 'bouncingu'

Post autor: Eltharis »

Karę za zgon bym akurat zostawił albo wręcz odrobinę zwiększył. Wiadomo, że smutno jest tracić miesiące postępów. I dobrze. Tak ma być. To sprawia, że gdy pojawia się ryzyko śmierci postaci gra jest emocjonująca.

Akurat z argumentem, że można nie expić ponad wielce, jeśli smutek po stracie doświadczenia jest zbyt wielki w pełni się zgadzam. Wielce to poziom na którym spokojnie można grać. Argumenty za zmniejszeniem kary za zgon często brzmią dla mnie jak "Chciałbym/chciałabym mieć koniecznie legendę, ale nie chcę wkładać w to tyle wysiłku". Legenda w moim mniemaniu powinna być właśnie nagrodą za wysiłek, jakkolwiek karkołomny.

Osoby, które grają dla erpega nie potrzebują legendy, a wiele ze znanych mi osób które grają nie tylko dla erpega już dawno przestałyby się logować regularnie, gdyby nie emocje związane z karą za zgon lub nikczemna satysfakcja z czyjejś straty.
Astida pisze:W mojej ocenie lepiej było by gdyby po zabiciu przez innego gracza exp był obniżony o 10% ale przez pewien czas.
Czyli zabrany exp wracał by z czasem np. w ciągu tygodnia.
To po co w ogóle kara? Kończyłoby się to albo tygodniem grania altem/idlowania, albo specjalnym zgonieniem, żeby obniżyć sobie siłę bojową do wydajniejszego expienia legendy, którą docelowo i tak wszyscy by wyexpili, bo nie bardzo by ją można stracić.

Podoba mi się natomiast pomysł z wprowadzeniem postępów dla całej drużyny za zrobienie etatu. Moim zdaniem exp powinien skalować się wraz z ilością ludzi i uwagą wymaganą do jego zdobycia. Idloexp postacią bez wrogów powinien być mniej wydajny niż wyrzynanie banitów z wrogami na karku.
Awatar użytkownika
Tercoral
Posty: 712
Rejestracja: 30 sty 2013 13:44

Re: System walki - usprawnienie - eliminacja 'bouncingu'

Post autor: Tercoral »

W sumie fajny byl by system chorob i zlaman od tego chodzenia zima po jaskiniach orkow.

np. katar -10% do expa
obolala reka (pobicie z ciosem konczacym w reke) -20% do expa na apoke i wylaczenie speca

gdyby tak to jakos zbalansowac zeby np dalo sie to leczyc za itemki, zloto, ziola. to zamiast cechu mozna postawic klinike w novigradzie i zawod kupca zamienic na medyka podwyzszyc progi na lvl'e i mozna bylo by spokojnie sobie grac. Nie oszukujmy sie nie kazdy ma ochote na -10% do calosci expa. A wydaje mi sie ze to by wplynelo lepiej nawet na rpga. Mozna, by bylo sobie wreszcie spokojnie pojsc na ustawke. ewentualnie wykonczyc finansowo wroga gildie.
Tęczowe serce... :oops:
Orrgar

Re: System walki - usprawnienie - eliminacja 'bouncingu'

Post autor: Orrgar »

Hehe troszke was ponioslo i popadliscie w jakas utopie.
Wizowie mowili kara za zgon ma byc bolesna jasno i wyraznie.

Chodzi o to by rowna byla dla wszystkich.

A nie za na wielce tracisz w normie a ponad wielce przez brak balansu i niedoskonaly system chore wartosci czasu i expa.

Zgon powinien sie rownac zgonowi bez roznicy na lvl.
Awatar użytkownika
Tercoral
Posty: 712
Rejestracja: 30 sty 2013 13:44

Re: System walki - usprawnienie - eliminacja 'bouncingu'

Post autor: Tercoral »

No i wlasnie dla tego pisze ze fajnie by bylo cos zmienic. Nie wiem czy to argument ale wszystkie nowoczesne crpgi ida w tym kierunku. Zamiast zgonu druzyny to wylaczenie z walki i jak cos to powrot ewentualnie save. No na arce nie ma save, ale da sie wrocic teleportem do savelocka. Co tam ucinac expa niech nowi ludzie sobie expia przez rok (zawod, nauka gry) na te wielce. A reszta niech doexpia te kilka podcech do legendy. Dla mnie bardziej grywalne jest wylaczenie delikwenta z walk na XX godzini niz zabranie mu xxx godzin przewijania literek, bo inaczej tego ni mozna nazwac. Mysle ze nawet te wylaczenie z walki sprowokuje do bardziej pamietne akcje niz te z spiocho-diskoneto-lago bilansu.
Tęczowe serce... :oops:
Awatar użytkownika
Eltharis
Posty: 130
Rejestracja: 22 lip 2014 23:39

Re: System walki - usprawnienie - eliminacja 'bouncingu'

Post autor: Eltharis »

Moim zdaniem zamiast blokować walkę na jakiś czas to zachęcać do niej.

Myślę, że ludzie w Arkadię grają właśnie dla tego, że nie jest jak wszystkie nowoczesne crpgi. Kara z zgon jest konieczna, żeby osiągnięcie wysokiego poziomu było długie i uciążliwe. Inaczej wbijanie legendy byłoby kwestią czasu i w pewnym sensie by się ją idlowało. Nuda.

Jeżeli ktoś uważa, że expienie jest zbyt mozolne, a kara za zgon zbyt duża, to niech zostanie na zwiedził cały świat. Nic więcej naprawdę nie trzeba by bawić się w pvp, etaty, magiki i wszystko co gra ma do zaoferowania.

Ja na przykład chciałbym kiedyś wyexpić legendę, ale gdyby nie było kary za zgon to nie widzę w tym sensu. Mógłbym sobie chodzić na idlu trolle. Jak zabiję to jestem kroczek do przodu. Jak zginę to co z tego? Nic nie tracę.

Problemem jest - jak zresztą w temacie - system walki i expa drużynowego, a nie kara za zgon. Myślę, że zmotywowanie ludzi do expienia w grupie i walczenia pvp w grupie dobrze wpłynęłoby na grę. Exp z etatów byłby takim drużynowym expem high risk-high gain.
Awatar użytkownika
Derdhang
Posty: 143
Rejestracja: 24 cze 2017 00:15

Re: System walki - usprawnienie - eliminacja 'bouncingu'

Post autor: Derdhang »

Mając na uwadze że zgon, to strata dziesięciu procent expa...
1. System wie, ile to dokładnie expa.
2. Podczas pvp, 100% straconego expa mogło by zostać podzielone jako nagroda (pod warunkiem że przeciwnik jest w jakiejś w drużynie w momencie rozpoczęcia starcia), równo między członków drużyny, którzy zabili tego oponenta.
3. Zgon członka drużyny powinien być ukarany (10% tego co stracił członek drużyny, powinno być równo rozdzielone między członków drużyny i odebrane także im, jeśli tylko byli z nim w drużynie kiedy rozpoczęło się starcie), zarówno podczas pvp, jak i pve.

Podsumowanie:
Jest marchewka, lecz globalnie, zgon w drużynie odsyła nieco globalnego expa w niebyt, śmierć boli nieco bardziej drużynę, lecz jednocześnie zachęca bardziej do polowania na mocniejszych przeciwników i daje coś więcej niz sama satysfakcję że zwycięstwa.
Zabicie postaci gracza staje się zyskowniejsze od zabicia moba, jednocześnie błąd jednej osoby jest kosztowniejszy dla drużyny.
他に方法はありません
Awatar użytkownika
Tercoral
Posty: 712
Rejestracja: 30 sty 2013 13:44

Re: System walki - usprawnienie - eliminacja 'bouncingu'

Post autor: Tercoral »

Eltharis
Wydaje mi sie ze zmienienie kary za zgon na bardziej przystepna spowoduje wysyp wycieczek w rozne miejsca ktore wczesniej sie nie oplacalo bo za latwo stracic ostatecznie te 10% expa. A poziom idlujesz tak czy inaczej. Za dawnych czasow ludzie sie sami dobierali na snoty i zawsze byla ekipa. Teraz przejdz sie po goblinach i orkach. Wszyscy zamysleni, do nikogo zagadac. Proponujesz etat to wiecej expa. To wroca czasy (te znam z opowiesci) jednej krowy ktora sie farmilo i czekalo na respawn. Teraz mutokorsyok laza na wazne npc po 15 z opowiesci wynika ze bardzo czesto wiec co im za problem przejsc sie na etat? Oni jakos sie zgadali. Spoko. Wydaje mi sie ze chcieli to zrobic a nie wymuszanie robienia druzyn po 10 osob tylko po to zeby zabic mobka o okreslonej godzinie prawie bez ryzyka. Co z pozostalym czasem zalogowania? Logowac sie na 15 min zeby zrobic w 10 osob b male? No chyba nie ta gra. Jeszcze sie z tego travian zrobi... bez sensu. To ja juz wole w ogole zniesienie kary zgon. (Tez troche glupie) Chociaz piszesz ze wiecej kary... kara moze byc podniesienie progow na cechy.
Tęczowe serce... :oops:
Awatar użytkownika
Eltharis
Posty: 130
Rejestracja: 22 lip 2014 23:39

Re: System walki - usprawnienie - eliminacja 'bouncingu'

Post autor: Eltharis »

Tercoralu, nie mówię, że Twój pomysł jest zły. W wielu erpegach się sprawdza taka mechanika i kto wie - może na Arce też by się sprawdziła.

Po prostu bardzo lubię w MMO karę za zgon i dłużej grałem tylko w te, gdzie takowa istniała. Bez tego czegoś mi zawsze brakuje. Dlatego tak bronię tej kary przy każdej okazji.

Wracając do tematu (niezależnie już od kwestii kary za zgona), to przydałyby się wymagające expowiska dla drużyny. Takie, gdzie trzeba wybrać się w cztery osoby i każda musi aktywnie kontrolować sytuację. Gdybyśmy mieli kilka takich expowisk to jest duża szansa, że również często spotykałyby się wrobie drużyny i walczyłyby 4v4, a to już całkiem ciekawe walki.

Dodatkowa motywacja do walki - w postaci na przykład małego, procentowego bonusu do zdobywanego expa na jakiś czas dla zwycięskiej drużyny/stowarzyszenia również by nie zaszkodziła. W rozwinięciu mogłyby to być flagi, jak proponowano wcześniej.

Może nawet wprowadzić malutki bonus do expa za każdego członka drużyny na lokacji, a jeszcze odrobinę większy za każdego członka stowarszyszenia, żeby zachęcić stowarzyszenia do wspólnego expa (a więc i zwiększyć szansę na napotkanie całkowicie wrogiej drużyny). Grałem w MMO o podobnej mechanice i bardzo mi się to podobało. Zamiast solo expiarzy były wchodzące ze sobą drużynki.

EDIT:
Precyzując, można by na przykład wprowadzić:
  • Bonus 1.5% expa za każdego członka dla drużyny (do max 6% przy 4-osobowej drużynie).
  • Bonus 2.5% expa za każdego członka dla drużyny z tego samego, bojowego stowarzyszenia (do max 10% przy 4-osobowej drużynie).
  • Bonus 1.5% expa za każdego członka dla drużyny z neutralnego stowarzyszenia (do max 6% przy 4-osobowej drużynie)
Tym samym promowane byłyby drużyny GPków i drużyny składające się z członków stowarzyszenia.
ODPOWIEDZ