Samouczek dla nowych graczy.

Wszelkie pomysły dotyczące Arkadii.
Dhopen

Re: Samouczek dla nowych graczy.

Post autor: Dhopen »

Werbat pisze:No tak, bo gracz jest kretynem, któremu nie wystarczy 'ej, zmęczyłeś się' tylko 'ej, zmęczyłeś się, ODPOCZNIJ'. W RL też jak się zmęczysz dzwonisz do mamy/lekarza/kumpla, żeby Ci dał taką Złotą Radę, czy po prostu odpoczywasz, bo to naturalne?

Weź już gościu odpuść. Przyszedłeś wczoraj, a chcesz zmieniać świat, w dodatku pomysłami totalnie z czapy. Albo, nie wiem, zwizuj się i napisz taki samouczek i tysiąc podpowiedzi do komend, bo gracz wpisał 'po<enter>'. Póki co przylazłeś i brynczysz ideami typu 'weźmy się i zróbcie'.

zachęcenie nowych graczy lvl expert
:D
a i takie pytanie
w sumie nie prosciej byloby napisac ze ma spier....?
Awatar użytkownika
Werbat
Posty: 1357
Rejestracja: 12 lut 2009 21:25
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Samouczek dla nowych graczy.

Post autor: Werbat »

Ale on wcale nie ma spierdalać. Niech sobie żyje, boża krówka. Tylko niech przestanie męczyć bzdurami, które wałkujemy od lat i które się nigdy nie wydarzą.
I aim to misbehave.
Systematycznie dążę do wyrugowania hejtu z arsenału swoich środków wyrazu.
Awatar użytkownika
Airhil
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2016 19:49
Lokalizacja: Køge

Re: Samouczek dla nowych graczy.

Post autor: Airhil »

Slewhut pisze:Jak dla mnie taka wiedza powinna wyplywac wprost z gry. A nie ze trzeba dlugo, dlugo grac.
Ale ta wiedza wypływa z gry właśnie, a ty szukasz tu jakichś udziwnień, bo zwyczajnie nie chce ci się tego znaeżć.
I nie trzeba długo, długo grać, ale po prostu dłużej, do czego cię zachęcamy. Odkryj grę, dopiero później pomyśl, co możesz w niej zmienić. Grasz 12 godzin, co jest naprawdę śmieszną liczbą. To tak, jakbyś na opanowanie szachów poświęcił dwie minuty.
Dhopen pisze:
Werbat pisze:No tak, bo gracz jest kretynem, któremu nie wystarczy 'ej, zmęczyłeś się' tylko 'ej, zmęczyłeś się, ODPOCZNIJ'. W RL też jak się zmęczysz dzwonisz do mamy/lekarza/kumpla, żeby Ci dał taką Złotą Radę, czy po prostu odpoczywasz, bo to naturalne?

Weź już gościu odpuść. Przyszedłeś wczoraj, a chcesz zmieniać świat, w dodatku pomysłami totalnie z czapy. Albo, nie wiem, zwizuj się i napisz taki samouczek i tysiąc podpowiedzi do komend, bo gracz wpisał 'po<enter>'. Póki co przylazłeś i brynczysz ideami typu 'weźmy się i zróbcie'.

zachęcenie nowych graczy lvl expert
:D
a i takie pytanie
w sumie nie prosciej byloby napisac ze ma spier....?
Werbat ma tu akurat dużo racji. Nie traktujemy graczy jak idiotów, bo raczej nimi nie jesteśmy (nie wiem, chyba, tak mi się wydaje).
Zachęcanie nowych wcale nie polega na "OK! Masz pomysł dosłownie bez sensu i absolutnie żadnego pomysłu na jego rozwinięcie. Jasne, że zrobimy to wszystko za ciebie, chociaż to głupie i ani trochę nam się nie podoba". Kilka rzeczy można zmienić, ale bez przesady, nie potrzebne nam takie rewolucje.
Awatar użytkownika
Slewhut
Posty: 111
Rejestracja: 15 lut 2018 14:00

Re: Samouczek dla nowych graczy.

Post autor: Slewhut »

Widze ze tutaj towarzystwo jest betonowe.

Powiem tak:
Samouczek dotyczy wlasnie postaci ktora ma 12 godzin. A nie 120. Pisze co mi sie nie podoba i co warto dodac. Inne moje pomysly zostawiam, tak po prostu podzielilem sie mysla, liczylem na bardziej optymistyczna i otwarta dyskusje. Na wiecej wyobrazni.

Jak dla mnie ten topic "Samouczek dla nowych graczy." jest tylko dla postaci co maja elementarz pod pacha. I to glownie ich glos tutaj sie liczy. Tzn. ich uwagi. Pytanie kiedy ostatnio Ty uzywales samouczka?


Po to jest samouczek aby nie trzeba bylo "szukac". Tak to wlasnie w grach wyglada. Mozna go wylaczyc i samemu wszystko odkrywac. Ale standardem jest, ze w skomplikowanych grach dostaje sie podpowiedzi, przydatne wskazowki, uczonym jest sie za reke jak dziala interfejs (w wypadku Arkadii jakie komendy w ogole istnieja i jak je uzywac).

Wszedlem pierwszy raz do sklepu i dostalem podpowiedzi. Bylo to ok. Jednak nie zapamietalem ich. Wchodze po 3 dniach do sklepu i mam problem. Czytam pomoc i nie moge natknac sie tam na to co widzialem za pierwszym razem. Dopoki trzymam elementarz liczylbym na podpowiedzi. Nie na temat wszystkiego (aby mi to pozniejszej gry nie popsulo), ale na temat tego co mozna przeczytac pod komenda ?
Wieje wiatr w mojej głowie
Nad doliny i nad sady niesie mnie
Wieje wiatr w mojej głowie
On pieśń wolności niesie mi
Awatar użytkownika
Airhil
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2016 19:49
Lokalizacja: Køge

Re: Samouczek dla nowych graczy.

Post autor: Airhil »

W większości wypadków wystarczy się tylko rozejrzeć. Często podpowiedzi są wypisanie na tablicach (w każdym sklepie na przykład masz tabliczkę, że możesz tam przejrzeć towary, kazać sobie coś pokazać, albo coś sprzedać) i wystarczy do tego tylko sp i ob tabliczke. Ewentualnie czasem jeszce przeczytaj tabliczke, ale kiedy tego używać masz wyraźnie napisane. Wciąż nie możesz znaleźć podpowiedzi? proszę: ?sklep, ?poczta, ?listy - łatwiej ci teraz? Do wszystkiego, co jest w grze masz pomoc.

Samouczka używam za każdym razem, kiedy pierwszy raz gram po raz pierwszy w jakąś grę, ale zwykle nie obsługuje on więcej niż "tak chodzisz, tak atakujesz, a tak możesz strzelać. Możesz też używać czarów tym przyciskiem. To tyle, radź sobie" W arce masz pomoc do każdej możliwej komendy i w praktycznie każdym miejscu, w którym możesz coś zrobić (zamówić, kupić, uczesać się, wymienić pieniądze). Jedyne, co musisz zrobić to chociażby przeczytać opis albo ewentualnie zapytać kogoś o pomoc. Nawet do wielu przedmiotów masz pomoc. To są twoje podpowiedzi i możesz ich używać także później bez żadnej krępacji. Ale czasem warto się zdać na wyczucie. Bo jak się już trochę czasu tej grze poświęci to tylko w niektórych przypadkach ma się głupią minę, ale głównie dlatego, że coś jest o wiele prostsze niż się kombinowało.
ODPOWIEDZ