wymuszenie aktywnosci expiarzy

Wszelkie pomysły dotyczące Arkadii.
Bianik
Posty: 29
Rejestracja: 04 lis 2014 16:44

Re: wymuszenie aktywnosci expiarzy

Post autor: Bianik »

A mnie się wydaje, że w tej chwili mamy samonapędzającą się spiralę.
Ludzie ekspią, żeby trudniej było ich zabić (niezależnie od przynależności do stowarzyszenia bądz nie), a gdy mają już wysokie levele płaczą, że odrobienie zgona zajmuje miesiące i jest zwyczajnie nudne, więc wracają na najbezpieczniejsze expowiska i leją hordy tych samych mobów przy okazji narzekając na monotonię takiego odrabiania.
Przy z góry ustalonym maksymalnym progru problem by zniknął, a ludzie mogliby zająć się czymś innym niż ekspem, lub ewentualny exp powyżej progu wzmacniałby np. obornę stowarzyszenia.
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 43
Rejestracja: 28 maja 2014 18:47

Re: wymuszenie aktywnosci expiarzy

Post autor: Usul »

Taka spirala oczywiście jest, ale wynika raczej z mentalności graczy, którzy za cel gry stawiają sobie wbicie lvl. A to wbijanie lvlu powinno być z założenia dodatkiem do normalnej gry. Rozmów z kompanami, odgrywaniu postaci, organizowaniu wypraw. Mi sobie ten próg ciężko wyobrazić. Ile osób chodziło by bić moby wiedząc, że nic z tego nie mają? Jak szybko by im się to znudziło? Wydaje mi się, że z czasem cześć ludzi przestałaby się zwyczajnie logować, nie mając nic do roboty. A teraz nawet jak ktoś idlo expi, to czasem kogoś spotka i ma okazję chociaż chwilę poerpegować, nawiązać znajomość. Myślę, że to by zniknęło po takiej zmianie.
Rafhard
Posty: 74
Rejestracja: 07 wrz 2016 00:58

Re: wymuszenie aktywnosci expiarzy

Post autor: Rafhard »

Warto by ustawić próg odrabiania po śmierci w granicach od 1 - 12 godzin w zależności od lvlu i przeliczyć to na ilość potrzebnych postępów, które można wtedy zdobyć na średniej jakości mobach. Przykładowo 1 godzina na niskim poziomie to jakieś 2 nieznaki, a przy wysokim, czyli zakładając te 12 godzin to pewnie powyżej 20. To i tak sporo patrząc na takie gry jak WoW, gdzie traci się jedynie złoto potrzebne do naprawy itemów, czy też Tibia, w której jest podobne "death penalty", ale mniej okrutne. W ten sposób zamiast odexpiać rok to trwałoby to na high levelu około tygodnia przy normalnej grze po 2h dziennie, a w porywach do 2 tygodni. Takie coś i tak boli, ale nie zniechęca tak bardzo jak rok albo intensywny miesiąc po 10h dziennie odrabiania tylko za to, że komuś padł internet albo się zagapił.

Można by też na początek wprowadzić możliwość wykupienia 5 różnych błogosławieństw w grze lub jednego generalnego, które obniżałyby karę za śmierć procentowo. Te pomniejsze o 1% (maksymalnie do 5%), a takie duże od razu o 5%. Koszt tych mniejszych zależałby wtedy od lvla, i kosztowałby około 10-50 mithryli za 1%, a takie 5% w granicach 200 mithryli.
Dorgann
Posty: 105
Rejestracja: 23 wrz 2016 12:25

Re: wymuszenie aktywnosci expiarzy

Post autor: Dorgann »

Chodzi też o to, że exp łączy. Nie chodzi o samo wbijanie poziomu, ale gdzie indziej spotkasz tylu graczy jak nie na expowisku? Pozostałe miejsca to poczta. Problem w tym, że exp stał się dziecinnie łatwy, a poprzez jego powtarzalność i stacjonarność, wykręcanie wielkich poziomów małym kosztem, dochodzi do takich aberracji, że ktoś nie potrafi/nie chce grać, tylko zamyka się i expi dalej. Łatwość tego procederu jest zgubna, bo gdy pada się, i to na wysokim poziomie, łatwo rezygnuje się z dalszej gry (bez licznych kontaktów, innych zajawek wynikających z gry).
Gdyby jednak wymusić, a raczej otworzyć drogę do wspólnego expa, lepszych osiągów w drużynie, przyczyni się to do częstszego łączenia się w drużyny, interakcji z innymi, zbieraniem się na jakiś cel, a nie bombaniem pojedynczo w grę. Kiedyś ten system był lepszy, polegał na giga dysproporcjach, ale jednak miał ten plus, że niezawodowe postaci zbierały się w grupy, by expić. Pojedynczo trwało to długo i było praktycznie niemożliwe, a teraz mamy odwrotnie, zbieranie się w drużyny gdy się jest niezrzeszonym odchodzi do lamusa, każdy jest pie*rzonym wiedźminem :) na czym cierpi tylko społeczna gra, już nie wspomnę o uboższym zbiorze logów, gdzie w roli głównej są zwierzęta chowańce ;) .
Awatar użytkownika
Ald
Posty: 160
Rejestracja: 19 sty 2016 21:39
Lokalizacja: Moravskoslezský kraj

Re: wymuszenie aktywnosci expiarzy

Post autor: Ald »

Moim zdaniem obniżanie kary za zgon to zły kierunek, i tak jest już niska biorąc pod uwagę, że kiedyś było 30%!
Bardziej pokombinowałbym z możliwościami wcześniejszego zapracowania sobie na złagodzenie konsekwencji śmierci, tylko żeby znów nie było zbyt łatwo - ułatwianie wbrew pozorom w długofalowej perspektywie bardziej demotywuje, niż zachęca do aktywności.

Na myśl przychodzi mi wykorzystanie formy - możliwość przeznaczenia jej w takiego "zawieszonego" expa, do którego nie dałoby się sięgnąć w żaden sposób gdy już zdecydujemy o takim wykorzystaniu. Po śmierci za to, ten odłożony exp automatycznie by się pojawiał, coś jak postępy, tyle że wypracowane z wyprzedzeniem i zaoszczędzone. Złagodziłoby to stratę, ale i wymagałoby wcześniejszego wysiłku i decyzji - czy wzmacniamy postać na bieżąco, czy myślimy przyszłościowo.
Dobranoc - powiedział diabeł.
Rafhard
Posty: 74
Rejestracja: 07 wrz 2016 00:58

Re: wymuszenie aktywnosci expiarzy

Post autor: Rafhard »

Ald pisze:Na myśl przychodzi mi wykorzystanie formy - możliwość przeznaczenia jej w takiego "zawieszonego" expa, do którego nie dałoby się sięgnąć w żaden sposób gdy już zdecydujemy o takim wykorzystaniu
Myślę, że podobnym pomysłem są opisane przeze mnie wyżej owe "błogsławieństwa". Najwyraźniej to dobry tok myślenia skoro nie tylko ja idę w tym kierunku, ale płatność w monetach byłaby mniej skomplikowana niż "zawieszanie" expa. Poza tym dawałaby dodatkowy impuls do aktywniejszej wymiany handlowej z Kupcami więc dodatkowy plusik dla rozwoju kontaktów między graczami :)
Awatar użytkownika
Ald
Posty: 160
Rejestracja: 19 sty 2016 21:39
Lokalizacja: Moravskoslezský kraj

Re: wymuszenie aktywnosci expiarzy

Post autor: Ald »

Rafhard pisze:
Ald pisze:Na myśl przychodzi mi wykorzystanie formy - możliwość przeznaczenia jej w takiego "zawieszonego" expa, do którego nie dałoby się sięgnąć w żaden sposób gdy już zdecydujemy o takim wykorzystaniu
Myślę, że podobnym pomysłem są opisane przeze mnie wyżej owe "błogsławieństwa". Najwyraźniej to dobry tok myślenia skoro nie tylko ja idę w tym kierunku, ale płatność w monetach byłaby mniej skomplikowana niż "zawieszanie" expa. Poza tym dawałaby dodatkowy impuls do aktywniejszej wymiany handlowej z Kupcami więc dodatkowy plusik dla rozwoju kontaktów między graczami :)
Jasne, to całkiem podobne. Tyle, że zdobycie monet jest moim zdaniem dużo prostsze i szybsze, niż mozolne expienie, ale to już zależy pewnie od punktu widzenia ;)
Dobranoc - powiedział diabeł.
Dorgann
Posty: 105
Rejestracja: 23 wrz 2016 12:25

Re: wymuszenie aktywnosci expiarzy

Post autor: Dorgann »

Pomysł jest następujący:
1. Umieszczamy belke na poziomie wielce.
Osoby expiące do tego poziomu solo, maja przydzielane normalne ilości expa, bez względu na to co biją.
Jest to poziom, gdzie postać uczy się jeszcze wszędzie i wszystkiego, czyli tak jak jest obecnie.

2. Od wielce exp solo jest juz naliczany inaczej.
Gracze osiągnęli górną granicę przyswajalności expa w walce w pojedynkę, te same moby nie są już wyzwaniem,
nie są profitne, coś się zmieniło, exp dalej rośnie, przy zachowaniu obecnej puli doświadczenia przy wielce+, ale
od teraz walka jest bardziej bonusowana drużynowo, na odpowiednich expowiskach. Nie są to do końca oflagowane
miejsca, ale te, gdzie moby wykazują walkę drużynową, przełamują, zasłaniają, gonią i Bóg wie co jeszcze.
To daje alternatywę w expieniu graczowi, mając do wyboru łączenie się w grupy i przyśpieszeniu expa i dobrej
zabawy, a exp spokojniejszy, ale w wolnym tempie, wybierze sam co dla niego lepsze.

3. Zgon.
Zgon powinien być lepiej wypośrodkowany, obecne 5(?)% jest niewielka stratą dla w miarę wyexpionego gracza,
powinien być przy tym bardziej elastyczny, rozkładać się inaczej na wyższych poziomach, może między
graczy uczestniczących w walce, w końcu zgon bardziej boli gdy walczymy samotnie, a inaczej gdy
odnosimy śmiertelne rany, w grupie towarzyszy boju. Tu potrzeba nie lada przelicznika. Miałoby to sens,
gdy giniesz sam, bardziej dostajesz po pysku, gdy z towarzyszami, mniej obrywasz. Zgon zgonowi nie byłby
równy. To prowadziłoby do wielu ciekawych sytuacji ;)

Myślę, że tematy są warte przemyślenia, co myślicie Wizowie?
Bushi
Posty: 19
Rejestracja: 15 lut 2009 07:34

Re: wymuszenie aktywnosci expiarzy

Post autor: Bushi »

Bardziej doswiadczeni gracze pamietaja system, ktory jakis czas funkcjonowal. Ocenialo sie przeciwnika i w opisie byla linijka o tym jakim jest dla nas przeciwnikiem. Jesli byl rowny nam dostawalo sie bazowa ilosc. Jesli byl slabszy mniej. Im mocniejszy tym wiecej. Natomiast to wymaga wiele pracy i odpowiedniego balansu mob'ow. Dawniej zdarzalo sie, ze po jednym przeciwniku mogly wejsc stare ogromne postepy. Taki system zalatwilby sprawe expienia tego samego i zmuszal do walki druzyna z silniejszym wrogiem. "Ale to juz bylo i nie wroci wiecej..."
Rafhard
Posty: 74
Rejestracja: 07 wrz 2016 00:58

Re: wymuszenie aktywnosci expiarzy

Post autor: Rafhard »

Bushi pisze:Dawniej zdarzalo sie, ze po jednym przeciwniku mogly wejsc stare ogromne postepy.
Niestety nie było mi dane grać w tamtych czasach, ale sam pomysł odnowienia takiej formy zdobywania grupowego doświadczenia byłby genialny. Oczywiście bez takiej przesady żeby za jednego przeciwnika dostawać ogromne postępy, ale coś w ten deseń, co by zachęcało do częstszego zbierania się w grupy dla zdobywania wspólnego doświadczenia.
ODPOWIEDZ